Spis treści:
- Od czego zależy temperatura w domu?
- Idealna temperatura w domu – dlaczego to takie ważne?
- Optymalna temperatura w sypialni
- Wyższa temperatura w łazience
- Idealna temperatura w domu zimą – lista pomieszczeń
Każdy lepiej czuje się w innej temperaturze – to jasne. Ale nie każda temperatura jest tak samo dobra dla wszystkich. Warto wiedzieć, jakie są ogólne zalecenia specjalistów w tym temacie, poparte badaniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), i jak dopasować je do siebie.
Od czego zależy temperatura w domu?
Ogólnie przyjęte zasady nigdy nie będą dobre dla każdego. Ale to najlepszy punkt wyjściowy. W przypadku temperatury, jaka powinna panować w domu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- wiek mieszkańców,
- stan zdrowia,
- rodzaj pomieszczenia,
- poziom aktywności fizycznej,
- tryb życia.
Osoby w podeszłym wieku oraz noworodki wymagają nieco wyższej temperatury niż pozostali ludzie. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie krwi to powód do przykręcenia kaloryferów. Ktoś, kto stale jest w ruchu, również lepiej będzie się czuł w pomieszczeniu, w którym jest nieco chłodniej, w odróżnieniu od osoby prowadzącej siedzący tryb życia. Chociaż w tym przypadku należy uwzględnić osoby pracujące umysłowo – choć siedzą one kilka godzin przy biurku przed komputerem, to zbyt wysoka temperatura sprawi, że trudniej będzie im się skupić, a prędzej poczują senność i znużenie.
Zimą nie rozkręcamy kaloryferów na maksa!
Chłodniejsza pora roku nie oznacza, że w domu ma panować tropikalne lato.
Znaczenie ma także przestrzeń – kuchnia otwarta na salon sprawi, że ciepło, które powstaje podczas gotowania i kuchennej krzątaniny, ogrzeje pokój dzienny.
Idealna temperatura w domu – dlaczego to takie ważne?
Od dawna mówi się o tym, że za wysoka temperatura otoczenia nie jest dobra dla naszego zdrowia. Wiadomo już, że dzieci, które całe dnie spędzają w zbyt ciepłych pomieszczeniach, częściej mają słabszą odporność – wszak nic tak jej nie służy, jak hartowanie, a przede wszystkim nieprzegrzewanie organizmu. Gdy w domu panuje zbyt wysoka temperatura, człowiek czuje się ospały, a powietrze jest zbyt suche, co niekorzystnie wpływa na górne drogi oddechowe. W nocy nie ma mowy o zdrowym śnie w przegrzanej sypialni.
Warto wiedzieć
Kobiety preferują nieco wyższą temperaturę niż mężczyźni. To ważne zwłaszcza w biurze, gdzie optymalna temperatura jest istotna dla wykonywanej pracy.
Z oczywistych powodów temperatura nie może też być zbyt niska. Wówczas łatwiej się po prostu rozchorować, a funkcjonowanie na co dzień w przestrzeni, w której jest za zimno, nie będzie komfortowe. Minimalna temperatura w domu nie może spaść poniżej 16°C.
Optymalna temperatura w sypialni
Niektórych, zwłaszcza prawdziwych zmarzluchów, może zaskoczyć fakt, że w nocy w domu temperatura powinna być niższa niż w ciągu dnia. Ustalono, że idealna temperatura w sypialni powinna wynosić 16°-19°C, a w przypadku osób starszych i małych dzieci może to być 20°C. Naukowo udowodniono, że w takich warunkach organizm lepiej regeneruje się podczas snu.
Wyższa temperatura w łazience
Łazienka jest wyjątkiem w całym domu. W tym konkretnym pomieszczeniu zimą powinna panować znacznie wyższa temperatura, na poziomie 22°-24°C.
Idealna temperatura w domu zimą – lista pomieszczeń
Podsumowując, optymalna temperatura w domu zimą powinna wynosić:
- 21°C w pokoju dziennym,
- 16°-19°C w sypialni dorosłych osób,
- 20°C w sypialni dziecięcej i osób starszych,
- 20°C w domowym biurze,
- 18°-20°C w kuchni,
- 15°-18°C w korytarzu i przedpokoju/wiatrołapie.
Warto mieć na uwadze, że w parze z idealną temperaturą w domu idzie właściwy ubiór. Jeśli ktoś zimą założy cienki t-shirt, to z pewnością zmarznie w salonie, w którym jest 21°C. Również w domu trzeba ubierać się odpowiednio do pory roku. Zimą lepiej spać w cieplejszej piżamie pod grubszą kołdrą i zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniu była niska. Tak samo podczas pracy w domowym biurze – zdrowiej będzie okryć się pledem czy założyć grubszy sweter, niż rozkręcać kaloryfer obok biurka.
Przydały ci się te informacje? Mamy nadzieję, że teraz w twoim domu zapanuje idealna temperatura, w której poczujesz się komfortowo.
Po więcej sprawdzonych porad zapraszamy do działu Poradniki.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)