Wraz z modą na hygge, która kilka lat temu przywędrowała do nas z Danii, lampki choinkowe zaczęły być obecne w domach nie tylko w czasie samych Świąt Bożego Narodzenia. Kraje skandynawskie, które mają duże doświadczenie w rozświetlaniu długich wieczór, są świetnym źródłem kreatywnych pomysłów i inspiracji na to, jak zaaranżować lampki. Aby je w pełni wykorzystać zobaczmy najpierw, jakie mamy dziś na rynku rodzaje lampek choinkowych.
 

Empik prezenty na święta
 

Lampki choinkowe zewnętrzne

Lampki choinkowe zewnętrzne i wewnętrzne - to dwa główne rodzaje tych produktów. Coraz więcej jest modeli, których można używać w obu funkcjach. Ale zanim to zrobicie, dokładnie przeczytajcie opis producenta i instrukcję, bo zwłaszcza w naszym klimacie wystawianie lampek wewnętrznych na zewnątrz, może skończyć się źle.

Lampki choinkowe zewnętrzne zazwyczaj poszukiwane są przez osoby, które mieszkają w domach lub mają balkon czy taras w bloku, który jest na tyle daleko od sąsiadów, że dodatkowe, zewnętrzne światła im nie przeszkadzają.

Oświetlenie to ma ma ogromną liczbę kształtów, kolorów. Oprócz klasycznych kształtów, pojawiają się takie, które wzmacniają klimat świąt jak np. Mikołaj wchodzacy po rynnie, żeby dostarczyć prezenty czy jak lampki w kształcie sopli lodu.

lampki choinkowe zewnętrzne

 

Jedną z nowości na rynku lampek, które można stosować zarówno wewnątrz i na zewnątrz, są inteligentne lampki choinkowe. Na pewno spodobają się miłośnikom hi-tech. To połącznie diod LED z kontrolerem działającym poprzez aplikację na telefonie. Dzięki tej technologii możemy nie tylko zdalnie sterować włączaniem i wyłączaniem lampek, ale też tworzyć i uruchamiać animacje oraz świetlne kompozycje, które pojawią się na naszej choince. Inteligentne lampki choinkowe sterowane telefonem mogą także migać w rytm odtwarzanej muzyki.

inteligentne lampki choinkowe

 

Lampkami, które również można zastosować na zewnątrz i wewnątrz są lampki kulki LED. To lampki kolorowe dobrze wyglądające zarówno na balustradzie balkonu, jak i na choince wewnątrz mieszkania. Ich żywe odcienie sprawiają, że nie tylko wniosą światło, ale też ożywią pomieszczenie w pochmurne dni i wieczory.

lampki choinkowe kule

 

Lampki choinkowe wewnętrzne

Informacja o tym, czy lampki choinkowe, które kupujemy mają zastosowanie wewnętrzne, powinna znaleźć się w opisie produktu i warto jej przestrzegać. Jakie modele znajdziemy wśród lampek choinkowych wewnętrznych?

Lampki choinkowe świeczki

Klasyczne, nawiązujące do starych ozdób umieszczanych na choince, są lampki choinkowe w kształcie świeczek. Dają klimat świąt jak z filmów, albo z dawnych lat, ale są znacznie bezpieczniejsze – te z przeszłości często były przyczyną pożarów. Zapina się je specjalnymi klipsami na gałęziach choinki. Lampki choinkowe świeczki są wyraźną ozdobą drzewka, więc to od nich najlepiej zacząć ubieranie choinki, a dopiero w drugiej kolejności wieszać bombki – może się okazać, że nie potrzeba ich zbyt wiele.

Lampki są na baterie, a w zestawie znajdziemy też pilota, który steruje nie tylko włączaniem i wyłączaniem, ale też intensywnością i jasnością światła.

lampki choinkowe świeczki

 

Jak wykorzystać lampki? Inspiracje

Lampkami, które sprawdzą się w największej liczbie stylizacji wnętrzarskich są najprostsze lampki choinkowe ledowe. Świetnie wyglądają zwłaszcza te, które mają delikatny, niemal niewidoczny kabelek oraz dają ciepłe, białe światło. Co możemy z nich zrobić?

lampki choinkowe LED

 

Miłośnicy DIY mogą pozwolić sobie na zrobienie wieńca świątecznego z lampkami LED. W zależności od poziomu umiejętności i zaawansowania, można robić go od podstaw układając gałązki, klejąc szyszki i inne ozdoby. Można też kupić półprodukty i pobawić się nimi – na gotowy pusty wieniec dodać leśne, zasuszone skarby, a potem wpleść pomiędzy niedelikatne lampki. Na co warto zwrócić uwagę? Jeśli chcemy, by wieniec ozdabiał drzwi domu koniecznie trzeba sprawdzić czy lamki mogą być używane na zewnątrz.

lampki choinkowe w domu pomysły inspiracje shutterstock

 

Z kolei pomysłem na wykorzystanie lampek choinkowych wewnątrz domu, mogą być aranżacje przedmiotów, które prawdopodobnie już mamy. Najprostszą z nich jest połączenie lampek i szkła – będzie ono dodatkowo wzmacniało efekt blasku. Jak to zrobić? Wersja minimum: wziąć duży wazon i ułożyć w nim światełka tak, by włącznik był jak najmniej widoczny. Wersja bogatsza to posprejowanie wazonu na zewnątrz sztucznym śniegiem lub ozdobienie go gwiazdkami, a wewnątrz przygotowanie warstw: waty, bombek i dopiero na to – światełek.

lampki choinkowe w wazonie shutterstock

 

Jeżeli całkowicie nie czujemy się na artystycznych siłach, aby tworzyć prace DIY nie znaczy to, że nie możemy wykorzystać lampek choinkowych do dekoracji. Wystarczy na tacy ustawić obok siebie świeczki, małe choinki, figurkę jelenia, a obok położyć koc i na nim świeczki. Taca zbuduje wrażenie, że nie są to przypadkowo położone rzeczy, ale przemyślana kompozycja. W ten sposób wprowadzimy przytulny klimat do wnętrza.

lampki choinkowe aranżacja shutterstock

 

Równie uroczym sposobem jest umieszczenie światełek na półkach w formie girland. Można delikatnie przykleić je plastrem do półki albo przycisnąć jakimś przedmiotem. Takie lampki sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, przy pamiątkach, ozdobach, ale też na półkach z książkami. Dzięki nim łatwiej będzie znaleźć odpowiedni tytuł do czytania w długie wieczory.

lampki choinkowe na półce shutterstock

 

Jak ozdobić okno lampkami choinkowymi?

Bardzo efektownie wyglądają lampki LED typu kurtyna w kształcie gwiazd. Świetnie ozdobią one okno – można przywiesić je do karnisza, w miejsce firanki. Dobrze będą wyglądały także na pustej ścianie. Gwiazdy są oczywiście kształtem kojarzącym się z zimą, ale doskonale sprawdzą się też podczas imprez w innych porach roku, jak wieczór panieński czy urodziny.

Lampki choinkowe w oknie shutterstock

 

Lampki mają ciepłe światło i funkcję, która sprawia wrażenie, że iskrzą.

lampki led gwiazki

 

Gdzie wyrzucić lampki choinkowe?

Wyrzucając stare lampki należy pamiętać, że mimo że to mały sprzęt, to nie powinien on trafiać do przypadkowych koszy, jak te przeznaczone na odpadki zmieszane. Lampki choinkowe to elektrośmieci, więc należy oddać je do najbliższego punktu PSZOK albo specjalnego miejsca zbiórki takich odpadów. Często organizują je gminy, czasem sklepy. A bywa i tak, jak to miało miejsce w Warszawie, że dzięki prawidłowej segregacji można coś otrzymać – za elektrośmieci odbierało się żywą choinkę.

Więcej porad dotyczących wnętrz znajdziecie w pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcia: Shutterstock.