Dlaczego zdolności manualne są tak ważne?

Rodzice cieszą się, gdy ich dziecko przejawia zdolności manualne, bo uważają, że świadczy to o dużej wrażliwości na sztukę i może zaowocować w przyszłości artystyczna pasją. To prawda. Jednak podstawową wartością sprawności manualnej jest to, że świadczy ona o dobrym rozwoju małej motoryki. Mała motoryka odpowiada między innymi za precyzję, koordynację i siłę dłoni (kluczowe są tu mięśnia krótkie). Sprawna dłoń dobrze chwyta przedmioty, umożliwia zapięcie guzika, chwycenie łyżki, picie z kubka bez rozlewania, czyli wpływa na stopień umiejętności samoobsługi u dziecka. Później dobrze rozwinięta mała motoryka pozwala na udane zabawy samodzielne i grupowe (budowanie z klocków, gry sprawnościowe itd.), czy naukę w szkole. Dziecko rozwinięte manualnie chętniej podejmie trud nauki, a w przyszłości będzie nie tylko lepiej rysowało, ale też szybciej pisało, co ma bezpośredni wpływ na wyniki i samoocenę ucznia.

Playdoh piec do pizzy

Zestawy kreatywne dla każdego wieku

To chyba jedne z ulubionych zabawek dzieci. Nawet najmłodsze maluchy skwapliwie przystępują do prac twórczych, gdy dostają w ręce ciastolinę albo inną masę plastyczną. Zasada jest prosta: im mniejsze dziecko tym, poza samą masą, przyda się więcej dodatków tematycznych np. takich jak w zestawie ciastoliny z ośmiornicą czy dentystą. Ale już na przykład straszakowi wystarczy jednobarwny piasek kinetyczny, który doskonale wpływa na rozwój kreatywności.

play doh kolorowe wiaderko

Dla maluchów, które jeszcze nie zaczęły przygody z rysowaniem świetne będą wszelkiego rodzaju stemple. To doskonała zabawa: dziecko ćwiczy chwyt i precyzję dłoni, a nagrodą za wysiłek jest ładny, gotowy obrazek. Przedszkolaki poradzą sobie z robieniem prostej biżuterii, ozdabianiem gotowych przedmiotów czy papierowymi składankami. Starszaki potrzebują większych wyzwań i bardziej spektakularnych rezultatów, dlatego tu lepiej sięgnąć po koraliki, prasowanki, mozaiki, robótki ręczne. Największy wybór gotowych zestawów kreatywnych jest dla wieku 3–7 lat, ale znajdziemy też zabawki z tej grupy dla dwulatków i dzieci szkolnych. 

Zabawka edukacyjna tatuaże

Chłopiec też może wyszywać

W artykule „Nie tylko dla małych artystów”, poza podziałem zabawek przeczytamy też o tym, że plastelina nie ma płci. Co to znaczy? Rodzice znacznie częściej kupują zestawy kreatywne dziewczynkom, przy chłopcach jakby o nich zapominając. Myślicie, że to przypadek czy też cecha charakterystyczna dla płci, że dziewczynki mają często – jak to się mówi potocznie – ładniejszy charakter pisma? Tak naprawdę jest to kwestia większej sprawności manualnej dłoni, pewniejszego chwytu szczypcowego (potrzebnego do prawidłowego trzymania ołówka). Przyczyną jest to, że dziewczynki są przez rodziców częściej zachęcane do zabaw rozwijających małą motorykę. Tymczasem wśród zabawek kreatywnych znajdziemy wiele takich, którymi chłopcy będą się bawić tak samo chętnie, jak ich koleżanki. Czasem „dziewczęcy” charakter zabawki sprowadza się wyłącznie do opakowania.

Zestaw naklejek empik

Spróbujmy, a okaże się, że chłopcy tak samo chętnie szyją, barwią własnoręcznie zrobione mydełka, czy ozdabiają ilustracje kolorowym piaskiem (zawsze możemy wybrać dla nich zestaw z robotem, autami, czy uniwersalny jak kosmos, łąka, bal karnawałowy). Jako rodzice mamy taki sam obowiązek rozwijać zdolności manualne u synów, jak i u córek. 

Więcej artykułów przeczytasz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com