Co to są kredki akwarelowe? Czym różnią się od ołówkowych?

Bez względu na to, czy szukasz zestawu kredek dla swojej pociechy do szkoły, czy celem rozwijania własnej pasji artystycznej, z całą pewnością docenisz możliwości, które dają kredki akwarelowe. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak tradycyjne ołówkowe. Różnica polega na ich wnętrzu: kolorowy grafit jest w nich wodoprzepuszczalny. Oznacza to, że po kontakcie z wodą (zamoczeniu w niej zaostrzonej końcówki), narysowana kreska rozmazuje się niczym farby akwarelowe. Stąd też druga nazwa tych narzędzi artystycznych – kredki wodne. Wszystko to za sprawą wilgotnego pigmentu podobnego do tego, który został zastosowany we wspomnianych farbach.

 

kredki akwarelowe

 

Czy rysowanie bez wody jest w ich przypadku niemożliwe? Absolutnie nie! Ten typ kredek możesz używać zarówno „na sucho”, jak i „na mokro”. W tej pierwszej wersji będą kolorowały podobnie do modeli ołówkowych; z tą różnicą, że kreska będzie bardziej wyrazista (ze względu na naturalną wilgotność grafitu). W jednym rysunku możesz wykorzystać więc obie metody.

W jakich pracach plastycznych sprawdzą się kredki wodne?

Ten typ kredek ma bardzo szerokie zastosowanie w plastyce. Sztuka jest dziedziną nieograniczoną – z pewnością więc każdy artysta ma swój własny oryginalny sposób na wykorzystanie kredek akwarelowych. Na samym początku, aby przetestować ich możliwości, można używać ich np. podczas:

  • szkicowania rysunku, który będzie miał zostać wypełniony farbami (na sucho),
  • wypełniania drobnych elementów pracy (na sucho),
  • wykańczania drobnych elementów pracy malowanej farbami akwarelowymi (na mokro),
  • malowania pędzlem: pigment wystarczy zebrać jego końcówką ze zwilżonego wkładu albo zedrzeć pigment, po czym wymieszać go z odrobiną wody,
  • rysowania na sucho i uzupełniania tła na mokro.

 

 

Które kredki akwarelowe wybrać?

Wybór pierwszego zestawu do rysunku to zawsze emocjonujący moment; bez przetestowania nie wiadomo czego się spodziewać. W przypadku kredek warto jednak pamiętać, że sklepy bardzo często oferują możliwość zabawy „testerami” – podobnie jak w przypadku długopisów. Ale skąd użytkownik będzie wiedział, że akurat ten zestaw jest dobrej jakości?

 

Kredki pełna oferta

 

Kredki akwarelowe powinny być przede wszystkim miękkie (w stosunku do ołówkowych) i dość kruche. Dobre jakościowo będą także wyróżniać się intensywnym pigmentem; kolory (po użyciu na sucho) powinny być naprawdę wyraziste. Wśród polecanych marek wyróżniane są przede wszystkim Koh-I-Noor oraz Faber-Castell. Zarówno jedne, jak i drugie występują w wielu wersjach opakowań: od kilkunastu do nawet ponad 70 kolorów. Na sam początek zdecyduj się na mniejszy pakiet barw – by przy ich pomocy wykonać kilka prac i sprawdzić, o ile dobrze będzie ci się pracowało z kredkami akwarelowymi.

 

 

Istotny jest też wybór papieru. Będziemy pracować z wodą, dlatego wybierzmy taki, który poradzi sobie z jej wchłonięciem. Ja zwykle decyduję się na kartki o gramaturze co najmniej 120 g/m2. Tym razem skorzystałam z bloku, który był dostępny w zestawie CREADU. Ma on ładną fakturę oraz lekko kremowy kolor, co bardzo pasowało mi do tematu dzisiejszego obrazka.

Pierwsze warstwy koloru nałożyłam przy pomocy moich kredek akwarelowych na sucho, a potem rozmyłam je pędzelkiem zamoczonym w wodzie. Zaczęłam od bardzo jasnych odcieni i poczekałam, aż wyschną, a potem tą samą metodą nałożyłam kolejne, ciemniejsze.

 

Kredki akwarelowe  36 kolorów CREADU

 

Jak malować kredkami akwarelowymi? Szczegóły

Szczegóły dodałam w zupełnie inny sposób. Pigment zebrałam lekko wilgotnym pędzlem prosto z czubka kredki wodnej i z paletki, którą zrobiłam sobie z boku obrazka. Można to zrobić na osobnym kawałku papieru, ale uważam, że pozostawienie próbnika obok wygląda bardzo ciekawie i pozwala na kontrolowanie, czy kolory do siebie pasują. Barwy nałożone w taki sposób są bardziej skoncentrowane a detale – precyzyjne.

 

Kredki akwarelowe  pełna oferta

 

Jak malować kredkami akwarelowymi? Podstawowe zasady

Jak wspomniałam, kredek wodnych można oczywiście używać także w sposób klasyczny, tak samo jak korzysta się z kredek tradycyjnych. Warto jednak pamiętać, że są one dużo bardziej miękkie i łatwiej się kruszą, ponieważ ich pigment jest rozpuszczalny. Na sucho można dorysować nawet najdrobniejsze szczegóły oraz fragmenty obrazka, które są pierzaste czy chropowate np. chmury czy piasek.

Zasady stosowania kredek akwarelowych są podobne do tych, które znane są z użytkowania farb akwarelowych. Oznacza to, że należy starać się unikać czerni podczas malowania cieni, a w jej miejsce stosować np. paletę niebieskości.

Kredki akwarelowe pozwalają na stosowanie także wielu sztuczek. Spróbuj np. zmoczyć kartkę i przejechać kredką po wilgotnej powierzchni, by zobaczyć rezultat. Albo odwrotnie: zanurz jej czubek na kilka sekund w wodzie i namaluj nim coś na suchej kartce. Efekt może okazać się przydatny do rysowania roślin czy wody.

A może ty znajdziesz jeszcze inne sposoby na wykorzystanie tego niezwykłego narzędzia?