Mocne uderzenie na polskim rynku komiksowym - 17 lipca ukażą się dwa wyjątkowe albumy: długo oczekiwany Incal Jodorowsky’ego i Moebiousa i zaskakujący Superman na wszystkie pory roku Jepha Loeba i Tima Sale’a. Ten silny tandem uzupełniony zostanie o reedycję pierwszego tomu cyklu o Sandmanie Preludia i nokturny.

INCAL
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Moebius
Seria „Mistrzowie komiksu”
komiks w nakładzie limitowanym - 1000 egzemplarzy

Wydanie polskiej wersji Incala Jodorowsky’ego i Moebiousa to dla każdego wielbiciela komiksów wielkie wydarzenie. Album zostanie wydany w ramach ekskluzywnej serii „Mistrzowie komiksu” wydawnictwa Egmont w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy.
Incal jest komiksową odpowiedzią na filmowe Gwiezdne Wojny, będąca dziś klasyką space opery. Zawarte w albumie Incal historie stanowią kontynuację przygód znanego z serii Przed Incalem Johna Difoola, podrzędnego detektywa z monstrualnego Miasta-Szybu. Bohater przypadkowo zostaje opiekunem dziwnego przedmiotu o nazwie Incal, którego zdobyciem zainteresowane są wszystkie liczące się siły galaktyki. Czy dojdzie do kosmicznej wojny, czy też Difool będzie potrafił ochronić Incala przed zachłannością międzyplanetarnych organizacji?
Niczym nieskrępowana wyobraźnia Jodorowsky’ego oraz świetne rysunki Moebiusa stawiają ten cykl w gronie najważniejszych osiągnięć europejskiej sztuki komiksowej. Album został uzupełniony o posłowie Wojciecha Birka - znawcy komiksu europejskiego.

SUPERMAN - NA WSZYSTKIE PORY ROKU
Scenariusz: Jeph Loeb
Rysunki: Tim Sale
Kolory: Bjarne Hansen
komiks w nakładzie limitowanym - 900 egzemplarzy

Superman - na wszystkie pory roku to zaskakujący komiks stworzony przez sławnych amerykańskich autorów: scenarzystę Jepha Loeba i rysownika Tima Sale’a. Obaj twórcy znani są ze wspólnych projektów, m. in. Batman: The Long Halloween i Batman: Dark Victory.

Komiks zawiera cztery - jak cztery pory roku - historie o Supermanie. Każda została opowiedziana przez inną osobę (starego ojca Clarka Kenta, dziennikarkę Lois Lane, potężnego Lexa Luthora i przyjaciółkę ze szkoły, Lanę Lang). Dzięki temu zabiegowi możemy przyjrzeć się bohaterowi z różnych, nie zawsze mu przyjaznych perspektyw. Wyłania się z nich ciekawy, skomplikowany obraz człowieka mającego niewiele wspólnego z „facetem w rajtuzach i pelerynie”, człowieka, który nie jest do końca pogodzony z rolą uwielbianego przez tłum superbohatera. Superman uzyskał psychologiczną głębię, a jednocześnie nie stracił niczego ze swego atrakcyjnego wizerunku - strażnika ludzkości walczącego ze złem. Na wszystkie pory roku to pełna emocji i dogłębna analiza transformacji Clarka Kenta z silnego chłopca w mężczyznę - bohatera. Jednocześnie historia ta ilustruje przekonanie twórców, że to człowiecza strona, nie nadprzyrodzona siła, uczyniła z Clarka Kenta bohatera.

Autorom zależało na tym, by ukazać majestatyczność Supermana, dlatego wiele kadrów albumu zajmuje aż 2 strony, a dużo podniebnych ujęć podkreśla ogrom bohatera. Bardzo dużą rolę w komiksie pełnią również kolory Bjarne Hansena.
Tim Sale i Jeph Loeb byli pod wielkim wrażeniem, gdy kolorysta Bjarne Hansen przedstawił im gotowy pierwszy rozdział komiksu. - Od początku wiedzieliśmy, że gdy Clark opuszcza Smallville pod koniec pierwszego rozdziału, on i jego ojciec będą stać pośrodku pola i patrzeć na zachód słońca - mówi Jeph Loeb. - Tim narysował na pierwszym planie obie postaci, fragment trawy i linię horyzontu. Ja dopisałem kilka słów i to był koniec! Kiedy DC (DC Comics - wydawca komiksu) obejrzało rysunki, zapytało „Gdzie jest reszta strony?”. A resztą strony był Bjarne Hansen. To była wspaniała, magiczna chwila, zupełnie jakby Tim przewidział, że tak się stanie. Kiedy już zobaczyliśmy tę stronę w kolorze, poczuliśmy się pewnie i bez problemu zajęliśmy się drugim, trzecim i czwartym rozdziałem. Osobiście najbardziej podobał mi się rozdział trzeci, który od początku był moim ulubionym, dopóki nie usłyszałem opinii innych osób czytających ten komiks. To pod ich wpływem pierwszy rozdział stał się tym najważniejszym - podsumowuje Loeb.

SANDMAN - PRELUDIA I NOKTURNY
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Sam Kieth, Mike Dringenberg, Malcolm Jones III

Preludia i nokturny to reedycja pierwszego tomu bestsellerowej sagi fantastyczno-obyczajowej o Władcy Snów. We wznowionym tomie znalazły się dwa wydane w 2002 roku albumy: Sen Sprawiedliwych i Nadzieja w piekle. Oba albumy od dłuższego czasu nie były dostępne w sprzedaży, a ich ceny na aukcjach internetowych osiągały wysokie sumy. Wydawnictwo Egmont, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i prośbom czytelników, zdecydowało się wznowić te „białe kruki”.

Cykl Sandman to mroczna, ciążąca ku horrorowi historia ludzkich kontaktów z Sandmanem, nieziemską istotą, która posiada władzę, o jakiej wielu bogów może tylko marzyć - rządzi ludzkimi snami i marzeniami. Liczne nawiązania kulturowe i religioznawcze zawarte w komiksie spowodowały, że Sandman został uznany przez krytyków i czytelników za dzieło wybitne. Cykl zebrał wiele nagród komiksowych, m.in. Eisner Tomic Industry Award, Harrey Award oraz Works Fantasy Award, nagrodę zarezerwowaną dla literatury, która po raz pierwszy w historii otrzymał album komiksowy. W Polsce komiksy z tej serii były nagradzane nagrodą „K” na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Łodzi.

Egmont Polska/M.W.