Mówiąc o remoncie zwykle ma się na myśli wymianę mebli, malowanie ścian, położenie innych paneli lub nowe zaaranżowanie wnętrza. Bardzo rzadko decyzja dotyczy wymiany samego oświetlenia – jest to zazwyczaj jeden z efektów generalnej zmiany, ale nie jej główny powód. Wiele osób nie przykłada dużej wagi do tego, jakich świateł używa, z dużą starannością wybierając jedynie design lampy. Takie postępowanie to duży błąd. Rzecz jasna, meble czy właściwe dodatki są kluczowym elementem każdego pokoju, jednak właściwe oświetlenie jest równie istotne. Przygotowaliśmy zestaw najważniejszych informacji, którymi każdy powinien się kierować podczas wybierania mocy żarówek LED-owych.

 

Oświetlenie w Empiku

 

Skoro nie waty, to co? Jak sprawdzić, ile lumenów na m2 potrzebujesz?

O ile z doborem tradycyjnych żarówek większość osób pewnie nie ma problemu, to LED-y potrafią wprowadzić w konsternację. Ich jasność podaje się bowiem w zagadkowych lumenach. Jednostka ta oznacza ilość światła, które emituje dana żarówka i jest ona podawana obok mocy mierzonej w watach. Trzeba jednak pamiętać, że dokładnie te same żarówki będą świecić zupełnie inaczej w zależności od ich umiejscowienia. Lampa przy podłodze oświetli głównie panele lub kafelki, a stosunkowo mała ilość dotrze pod sam sufit. Z drugiej strony, lampa umieszczona pod stropem oświetli wyłącznie to, co znajduje się pod nią, więc nie nada się, jeśli chcesz uwydatnić jakiś fragment sklepienia. Dobrym rozwiązaniem są lampy boczne, które dość równomiernie oświetlą pomieszczenie, choć należy pamiętać, że światło może odbijać się od ścian. Żeby dowiedzieć się, ilu lumenów potrzebuje konkretna powierzchnia, najlepiej użyć specjalnego kalkulatora internetowego, do którego można wpisać m.in. metraż i inne istotne czynniki.

 

Dopasuj nie tylko ilość lumenów na m2, lecz także luksy

Dlaczego jeszcze światło z tego samego źródła nie zawsze będzie wyglądało tak samo? Różnić się może na przykład stopień jego rozproszenia. Aby ułatwić dobór właściwej żarówki, stosuje się tzw. luksy, które pozwalają wyznaczyć, ile światła dotarło w konkretne miejsce. Ich jednostką są lumeny na m2, co pozwala na wyobrażenie sobie natężenia danego światła. Istotne przy wyznaczaniu luksów są na przykład kąt rozproszenia lampy, czyli w jakim ustawieniu będzie ona świecić, docelowa ilość światła, która ma docierać w dany punkt oraz oddalenie źródła oświetlenia od tego miejsca. Wszystkie te parametry powinny być rozpatrywane razem i jako jedna spójna całość, ponieważ tylko takie ich wyznaczenie da optymalne rezultaty.

 

Jak dobrać lumeny na m2 do konkretnego pomieszczenia?

Pierwszą rzeczą do zanotowania jest rodzaj pomieszczenia, w jakim znajdzie się dane źródło światła.

  • ilość lumenów w sypialni

W przypadku sypialni większość osób woli mieć nastrojowe, a co za tym idzie, mniej intensywne światło, które zapewni 200 luksów. Wyjątkiem powinno być miejsce do czytania, ponieważ aby uniknąć osłabienia oczu, należy zainwestować w dodatkowe światło punktowe. Sprawdzą się tu żarówki o większej mocy, na przykład 400 luksów.

  • ilość lumenów w salonie

Miejscem, gdzie spędza się stosunkowo najwięcej czasu, jest salon, a jego dodatkową funkcją jest przyjmowanie gości. By zapewnić sobie dobre oświetlenie do oglądania telewizji lub interakcji z domownikami warto postawić na mniej więcej 500 lumenów. Podobnej mocy światło powinno znaleźć się w kuchni, gdzie potrzebne będzie do przygotowywania posiłków, zwłaszcza w ciemne poranki lub podczas szybko ściemniających się wieczorów.

  • ilość lumenów w łazience

Jeśli chodzi o łazienkę, są w zasadzie dwa modele wybierania oświetlenia. Można postawić na jedno silne światło u góry, zapewniające równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Niektórzy jednak decydują się na mniej intensywne światło główne z dodatkowymi elementami u dołu lub z boku. W przypadku pierwszego wyjścia postaw na mniej więcej 600 lumenów, zaś jeśli wybierzesz kilka różnych punktów, zadbaj o to, by każdy miał moc około 200 lumenów. Niezależnie od wybranego sposobu, warto zamontować punktowe źródła światła wokół lustra, które znacznie ułatwią wykonywanie makijażu, golenie się i inne zabiegi pielęgnacyjne.

  • ilość lumenów na korytarzu lub w przedpokoju

Na korytarzach najczęściej instaluje się kilka lamp, oświetlając jego poszczególne części. W zależności od potrzeb wybierz żarówki o mocy od 150 do 300 lumenów. Opcją, którą warto rozważyć, jest także zamontowanie dodatkowych lamp w szafach, zwłaszcza tych dużych. Gwarantujemy, że znacznie ułatwiają one znalezienie poszukiwanej rzeczy oraz pozwalają oszczędzić nieco nerwów. W ich przypadku wystarczą żarówki o małej mocy, już od 100 lumenów.

 

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wyliczając moc oświetlenia na m2?

Oprócz samego rodzaju pomieszczenia rozważyć trzeba też kilka innych czynników. Te same metraże mogą bowiem różnić się rodzajem wymaganego oświetlenia w zależności od poniższych aspektów. Przede wszystkim należy uwzględnić wysokość pomieszczenia. W przypadku zbyt słabego oświetlenia pomieszczeń wysokich problemem może być niedostateczna jasność, co da się jeszcze naprawić na przykład poprzez montaż kolejnych lamp. Jeśli jednak dobierze się za mocną żarówkę do niskiego pokoju, ostrość światła będzie po prostu nieprzyjemna.

Ponadto ważne jest również uwzględnienie dominujących we wnętrzu kolorów. Jeśli ściany są na przykład ciemnoszare, a meble czarne, należy zainwestować w ciut mocniejsze żarówki. Odwrotnie jest za to, gdy w wystroju dominują jasne lub pastelowe barwy – wtedy pełnią one dodatkową funkcję rozświetlającą, a zatem można spokojnie zdecydować się na diody o mniejszej mocy.

Warto też zwrócić uwagę na podłogi. Nie chodzi tu wyłącznie o ich kolor, lecz także to, czy decydujesz się na dywany, czy też ich brak. Tego typu elementy dekoracyjne potrafią bowiem dodatkowo pochłaniać światło, zwłaszcza jeśli są wykonane z ciemnych i ciężkich materiałów.

 

Kobieta kupuje żarówkę LED

 

Mimo że LED-y nie są najtańszym wyborem, gwarantują niezawodność i zdecydowanie największą wydajność, a co za tym idzie – znacznie mniejsze rachunki za prąd. Dlatego warto zdecydować się właśnie na ten rodzaj żarówek, jednak pamiętając, że ich zakup i rozmieszczenie należy odpowiednie rozplanować.

Przejrzyj ofertę żarówek w Empiku. Więcej porad znajdziesz w pasji Poradniki.