Jak szybko i skutecznie rozpalić grilla?

Aby przygotować ucztę z grilla, trzeba zacząć od podstaw. Często już samo rozpalanie sprzętu nastręcza trudności - brykiet nie chce się zająć lub ogień szybko gaśnie, podpałki jest za mało, itd. Zatem od czego warto zacząć?

grill landmann

Podpałka ułatwia i przyspiesza proces rozpalania grilla

Podpałka nie jest niezbędna do rozpalenia grilla, jednak z pewnością znacznie ułatwia ten proces. Występuje w dwóch postaciach: płynnej i w kostce. Zanim jej użyjesz, upewnij się że grill jest suchy i został porządnie wyczyszczony po poprzednim użyciu. Rozpałkę w postaci suchej rozkrusz na mniejsze kawałki i umieść je pomiędzy fragmentami brykietu. Jeśli wolisz używać podpałki w płynie, delikatnie polej z wierzchu węgielki i chwilę odczekaj.

Rozpalanie brykietu lub węgla drzewnego przy pomocy zapałek

Następnym krokiem jest podpalenie uprzednio przygotowanej warstwy. Najlepiej do tego celu użyć specjalnych, odpowiednio długich zapałek. Po rozpaleniu grilla, odczekaj aż podpałka wypali się, a brykiet lub węgiel drzewny zacznie się żarzyć. Gdy proces się ustabilizuje, łatwiej uzyskasz idealne warunki do pieczenia mięs czy warzyw.

grill prostokątny floraland

Co zamiast podpałki – rozpalanie grilla opalarką

Jeśli nie chcesz używać podpałki, skorzystaj z opalarki elektrycznej, dzięki której odpalenie grilla przebiegnie łatwo i szybko. Taki sposób rozpalenia brykietu lub węgla sprawdzi się nie tylko w tradycyjnych modelach, ale też ułatwi zadanie, gdy zastanawiasz się, jak grillować w zamykanym grillu.

elektryczna zapalarka

Jak grillować na grillu gazowym – o czym warto pamiętać?

Gdy zamiast tradycyjnego rusztu korzystasz z urządzenia gazowego, sposób rozpalania znacząco się różni od opisanych wcześniej. W tym przypadku nie używa się węgla ani brykietu, a zasada działania bliższa jest domowej kuchence, niż ognisku. Zacznij od starannego podpięcia grilla do butli z gazem, potem ostrożnie odkręć zawór. W ostatnim kroku musisz włączyć zapalnik piezoelektryczny.

grill lawowy

Jak zdrowo grillować – zacznij już dzień wcześniej

Aby przyrządzić na grillu smakowite i zdrowe dania, przygotowania najlepiej zacząć co najmniej dzień wcześniej. Pod wpływem marynaty mięso robi się delikatne, kruche i aromatyczne. Rożne rodzaje mięs muszą leżeć w marynacie przez określoną w przepisie ilość czasu, ale przyjmuje się, że przynajmniej jednodniowe marynowanie potraw wpływa korzystnie na ich smak.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest temperatura mięsa, które kładzie się na ruszt. Należy unikać przenoszenia dania wyjętego przed chwilą z lodówki bezpośrednio na grilla. Warto odczekać jakiś czas, aby mięso zdążyło się ogrzać do temperatury otoczenia.

Ważna jakość składników i czas pieczenia

Jakość składników wybranych do przygotowania potrawy na grilla to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich półproduktów w sklepie. Istotne jest również to, aby wszystkie mięsa, ryby i warzywa były świeże, umyte i osuszone, a także odpowiednio przygotowane.

zestaw sztućców

Do krojenia mięsa i warzyw zawsze używaj ostrego, czystego noża i osobnej deski. Pamiętaj, aby w trakcie dzielenia mięsa usunąć fragmenty tłuszczu i ścięgien. Jeśli szykujesz kiełbaski na grilla, ponacinaj je po skosie, aby w trakcie obróbki nie popękały.

Aby równomiernie posmarować jedzenie marynatą, użyj silikonowego pędzelka. Do przyrządzania marynat i sosów - oprócz soli i pieprzu, stosuj inne aromatyczne przyprawy: paprykę suszoną, sos sojowy, czosnek granulowany czy kurkumę. Możesz samodzielnie komponować je, zachowując proporcje podane w przepisie lub też skorzystać z gotowej przyprawy do grilla. Do przyrządzenia sosu świetnie nadają się pikantne lub słodko-kwaśne mieszanki.

Warto także skorzystać z przepisów dostępnych w książkach kucharskich – często zawierają one dziesiątki ciekawych i oryginalnych przepisów na grillowane potrawy.

palenisko 5w1

Regulacja wysokości rusztu i odpowiednia temperatura kluczem do sukcesu

Podczas grillowania, co jakiś czas przewracaj kawałki jedzenia na drugą stronę przy pomocy szczypiec. Należy pilnować temperatury (np. za pomocą specjalnych termometrów kuchennych) i nie pozwolić, aby mięso czy warzywa miały bezpośredni kontakt z ogniem. W takim przypadku, przełóż ruszt wyżej. Danie będzie smaczniejsze po wolniejszej i delikatniejszej obróbce termicznej. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że składniki marynaty zwęglą się, i będą nie tylko niesmaczne, ale przede wszystkim niezdrowe. Dlatego tak ważne jest pilnowanie grilla i szybka reakcja, gdy ogień stanie się zbyt duży.

pokrowiec na grilla

Jak grillować smacznie i zdrowo

Pamiętaj o wyposażeniu się we wszystkie odpowiednie akcesoria: noże, deski do krojenia, aluminiowe tacki, szczypce, rękawice kuchenne, silikonowy pędzelek i czystą ściereczkę. Przygotuj potrzebne składniki na grillowane dania i nie zapomnij o umyciu oraz osuszeniu poszczególnych produktów.

Z poradnikiem jak grillować krok po kroku, bez trudu przygotujesz smakowite, ładnie przyrumienione potrawy z rusztu, które zyskają uznanie wszystkich zaproszonych gości. Wybierz nowoczesny grill, akcesoria do niego i wyposaż się w książkę kucharską, dzięki której przygotujesz smaczne dania.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock