Choinki sztuczne — zalety alternatywy prawdziwych drzewek

Zaletą sztucznych choinek jest to, iż są one bardziej ekonomiczne niż żywe drzewka, które trzeba kupować każdego roku. Zakup sztucznego wariantu eliminuje taką konieczność, a co za tym idzie, koszt ponoszony przy zakupie świątecznego drzewka jest jednorazowy. 

Kolejną zaletą sztucznych choinek jest ich mobilność oraz możliwość modelowania gałązek. Dzięki temu można bez problemu złożyć gałązki znajdujące się na przykład przy ścianie, oszczędzając tym samym miejsce. Cecha ta pozwala także na bezproblemowe przenoszenie choinki – wystarczy zgiąć gałęzie lub rozkręcić drzewko na części, jeśli dany model na to pozwala.

sztuczna choinka 180 cm

Choinki sztuczne to też dobre rozwiązanie w przypadku ciasnych lub niskich pomieszczeń. Mnogość modeli w różnych rozmiarach pozwala na dobranie choinki, która będzie niemalże idealnie pasować do wnętrza i która na pewno się w nim zmieści.

Kolejną zaletą sztucznych choinek jest możliwość doboru koloru igieł. W przypadku żywych drzewek można wybrać włącznie inny odcień zieleni, w przypadku sztucznych zaś możliwe jest wybranie zupełnie innego koloru (np. niebieskiego, różowego, czy białego), w którym prawdziwe sosny, czy świerki nie występują.

Przewagą choinek sztucznych nad żywymi jest również mniejsza ilość wypadających igieł. Choć nawet plastikowe warianty nie gwarantują całkowitego braku opadających igiełek, to niewątpliwie ich ilość jest znacznie mniejsza.

Choinka sztuczna — na co zwrócić uwagę przy doborze?

W naszym asortymencie można znaleźć liczne modele choinek sztucznych. Na jakie jednak cechy należy szczególnie zwrócić uwagę?

sztuczna choinka świerk 220

Wysokość i szerokość

Przed zakupem sztucznej choinki należy przede wszystkim zastanowić się, w którym miejscu będzie ona stać, a następnie wymierzyć to miejsce. Choć mierzenie wnętrza może wydawać zbędne, to pozwoli dobrać choinkę, która nie będzie przeszkadzać domownikom i której czubek nie będzie zginał się na suficie.

Dobór wysokości i szerokości choinki jest szczególnie istotny w przypadku niewielkich pomieszczeń, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. To pozwoli także wybrać pomiędzy małym modelem, który można postawić np. na komodzie, a regulowanym, który można bez problemu dostosować do swoich potrzeb i preferencji.

Elastyczność

Na rynku można znaleźć dwa warianty drzewek: sztywne oraz elastyczne, których gałęzie można wyginać i dopasowywać w zależności od preferencji. Dzięki temu możesz zdecydować, pod jakim kontem mają być ułożone oraz możesz dostosować ich ilość z przodu, czy z tyłu drzewka.

świerk kaukaski 220

Gęstość gałęzi

Marzy ci się choinka jak żywa? W takim przypadku najlepiej zdecydować się na wybór drzewka o dużym zagęszczeniu igieł. Niektóre modele są tak gęsto pokryte igłami, że sprawiają wrażenie „puszytych”, tym samym imitując jodły. Z kolei inne mają dość rzadką strukturę, przywodzącą na myśl świerki czy sosny.

Choinki sztuczne jak żywe — z ozdobami czy bez?

Wybierając drzewko, możesz zdecydować się na następujące warianty:

sztuczna choinka ze stojakiem

Inny podział ma związek z dekoracjami – można znaleźć zarówno sztuczne drzewka bez ozdób, jak i wersje już ubrane. Którą opcję wybrać? To zależy od preferencji domowników. Jeśli strojenie choinki nie jest twoim ulubionym rytuałem świątecznym, ubrana choinka sztuczna będzie strzałem w dziesiątkę.  

Choinka sztuczna — z jakiego materiału powinna być wykonana?

Dawniej jedyną opcją dla zainteresowanych kupnem sztucznego drzewka był plastik. Niestety, wykonane z niego wyroby nie wyglądają ani estetycznie, ani autentycznie. Sztuczność takiej choinki łatwo było więc zweryfikować na pierwszy rzut oka. Inaczej jest z nowoczesnymi produktami, które najczęściej wykonuje się z polietylenu. Ten materiał prezentuje się znacznie naturalniej i dobrze imituje detale prawdziwego drzewka. Jest to jednak wariant droższy niż ten wykonany z folii (PCV). Można wybrać także choinkę hybrydową, wykonaną z PCV oraz polietylenu.

Innym ważnym kryterium jest podstawa, która determinuje stabilność choinki. Warto szukać drzewek w zestawie ze stojakiem, ponieważ samodzielnie dobranie go może okazać się dość problematyczne. Dobry stojak powinien utrzymać choinkę w pionie nawet przy sporym obciążeniu.

sztuczna choinka z szyszkami

Sztuczne drzewko to ekonomiczna i wygodna alternatywa dla żywej choinki, która może służyć nawet przez kilkanaście lat. Dobierz taką sztuczną choinkę, która będzie najlepiej pasować do stylu wnętrza i wymiarów pomieszczenia.

 

Po więcej inspiracji zajrzyj do pasji urządzam i dekoruje.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock