Spis treści:

 

zasady gry w darta
Zasady gry w darta

 

Dart to niezwykle popularna gra turniejowa oraz towarzyska. Jej prostota i niski próg wejścia pozwalają na udział niemal każdemu. Możemy grać w barach, salonach gier, a nawet w zaciszu własnego domu. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z dartem lub chcemy nieco sobie odświeżyć zasady gry w rzutki, to ten artykuł będzie bardzo pomocny.

Dart  –  przygotowanie do gry

Zacznijmy od samego przygotowania do gry. Jeśli chcemy zorganizować turniej darta w domu, będziemy potrzebowali tarczy, rzutek i nieco przestrzeni. Jako że jest to niezwykle popularna rozrywka, wybór sprzętu oraz wszelkich dodatków jest ogromny.

Czego potrzebujemy do gry w rzutki:

  • tarcza  –  może być zwykła drewniana lub elektroniczna. W przypadku tarcz elektronicznych wygodne jest to, że posiadają wgrane tryby gry i same liczą punkty każdemu zawodnikowi. Odpada więc potrzeba notowania czy liczenia punktów w pamięci.
  • zestaw lotek/rzutek  –  tu również rodzajów, kształtów i kolorów jest mnóstwo. Rzutki oczywiście muszą być dostosowane do tarczy, inny grot będą miały te do tarczy drewnianej, inną końcówkę będą posiadały te do tarczy elektronicznej. Na początek zabawy wystarczą rzutki dołączone do zestawu.
  • przestrzeni  –  najlepiej takiej, która pozwoli na swobodne rzucanie bez ryzyka trafienia w kogoś innego lub strącenia rodzinnego portretu ze ściany. Co do samego umieszczenia tarczy i linii rzutów przejdziemy za moment.

 

 

Jak wysoko zawiesić tarczę do darta?

Tarcza powinna być zawieszona na wysokości 173 cm, które mierzone są od środka tarczy do podłogi. Zawodnicy powinni rzucać z odległości 237 cm od tarczy, mierzonej w linii prostej od frontu tarczy. Można nakleić na podłodze kawałek taśmy, czy plastra, który posłuży nam za znacznik linii rzutów.

Przed rozpoczęciem gry warto upewnić się, że mamy odpowiednią ilość miejsca i że wszyscy gracze mogą swobodnie rzucać. Są to oczywiście takie oficjalne cyferki. Jeśli chcemy powiesić tarczę niżej i rzucać z innej odległości, to nic nie stoi na przeszkodzie. Zapewniam, że nie wpadnie do nas żadna rzutkowa policja.

Dart  –  punktacja na tarczy

Zacznijmy od tego, jak wygląda pole gry, do którego będziemy rzucać lotkami. Standardowa tarcza do darta ma średnicę 34 cm i jest podzielona na 20 segmentów. Każdy segment odpowiada innemu wynikowi punktowemu od 1 do 20, które są widoczne na tarczy. Ich układ nie jest losowy i podobnie ułożone wartości zobaczymy na każdej tarczy.

Dodatkowo na tarczy znajdują się pierścienie, które podwajają lub potrajają punkty. W środku tarczy jest także centralne pole zwane bullseye, które wbrew pozorom nie jest wcale najcenniejszym polem punktowym.

Punktacja w darcie może na początku wydawać się skomplikowana, ale szybko można się jej nauczyć. Wartości punktowe odpowiadają liczbom na tarczy. Trafienie w duży obszar segmentu przynosi standardową ilość punktów, trafienie w zewnętrzny pierścień podwaja wynik, natomiast trafienie w wewnętrzny pierścień potraja punkty.

Sam środek tarczy, czyli tzw. bullseye ma wartość 50 punktów, a pierścień okalający środek to 25 punktów. Warto zauważyć, że najcenniejsze pola punktowe to wewnętrzny pierścień na polach z liczbami 20, 19, 18 i 17.

 

zasady gry w darta
Zasady gry w darta

 

Punktacja tarczy w darcie:

  • Bullseye (sam środek tarczy  –  50 punktów
  • Bull (pierścień wokół środka)  –  25 punktów
  • Każda zwykła część tarczy  –  liczba punktów odpowiadająca oznaczeniu na tarczy
  • Zewnętrzny pierścień  –  podwójna liczba punktów zwykłego pola
  • Wewnętrzny pierścień  –  potrójna liczba punktów zwykłego pola

 

 

Dart  –  zasady gry

Istnieje wiele odmian i rodzajów rozgrywek. Można dowolnie wybierać gry, tryby lub po prostu luźno grać i zapisywać wyniki. Istnieją jednak takie najbardziej sztandarowe tryby rozgrywki. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Dart 301/501  –  zasady gry

Jednym z najpopularniejszych wariantów rzutek jest gra w dart 301 lub 501. Każdy z graczy zaczyna z określoną liczbą punktów. Zazwyczaj jest to 301 lub 501 punktów, ale przy większej ilości graczy może to być nawet 701 i 1001 punktów.

Grę zaczyna gracz, który trafi rzutką najbliżej środka tarczy. Celem gry jest zejście z punktami do zera. Każdy rzut odejmuje punkty odpowiadające wartościom, w które trafią lotki.

O ile sama rozgrywka może wydawać się mało skomplikowana, to najwięcej zabawy jest na koniec. Gra bowiem kończy się, gdy jeden z zawodników osiągnie dokładnie zero punktów. Wiąże się to z trafieniem konkretnych wartości na tarczy.

Jeśli chcemy jeszcze większego wyzwania, to możemy włączyć zasadę turniejową, która mówi, że ostatnie trafienie musi być w pole podwójne lub w bullseye.

 

 

Dart Cricket  –  zasady gry

Dart Cricket to kolejna popularna odmiana darta, która polega na zamykaniu określonych liczb na tarczy (20, 19, 18, 17, 16, 15 oraz bullseye). Aby zamknąć daną liczbę, należy trafić w nią trzy razy lub w jej wielokrotność np. na polach liczonych podwójnie i potrójnie.

Przykładowo, aby zamknąć liczbę 20 musimy wykonać jeden z manewrów:

  • trafić trzy razy w pole 20,
  • trafić raz w pole 20 i raz w podwójne 20,
  • trafić raz w potrójne 20.

Teoretycznie łatwizna, prawda? Na szczęście nie musimy tego zrobić w jednej kolejce. Zwycięża gracz, który jako pierwszy zamknie wszystkie liczby i będzie miał najwięcej punktów.

A punkty zdobywa się niejako za pośrednictwem rzutów innych graczy. W momencie kiedy jeden z graczy zamknie daną liczbę na swoim koncie, to inni gracze trafiając w to pole, by zamknąć je na swoich licznikach, będą dodawali pierwszemu graczowi punkty. Liczba punktów będzie odpowiadała równowartości trafionego pola.

Zasady Dart Cricket mogą się na pierwszy rzut oka wydawać nieco skomplikowane, ale po pierwszej partyjce wszystko powinno się rozjaśnić i wyklarować.

Dart to gra, która może dostarczyć wielu godzin rozrywki, niezależnie od poziomu zaawansowania graczy. Choć zasady mogą się różnić w zależności od wariantu gry, podstawowa reguła pozostaje niezmienna  –  ważne żeby trafić do tarczy. Nie dziękujcie.

Po więcej podobnych artykułów zapraszam do działu Gram.

Zdjęcia: Shutterstock