To, co spakujesz do sportowej torby lub plecaka, zależy przede wszystkim od celu, w jakim wybierasz się na basen. Co innego przyda się profesjonalnemu pływakowi, który planuje odbyć intensywny trening, a co innego mamie z dzieckiem, przed którymi nauka pływania. Choć wiele akcesoriów jest uniwersalnych i przydatnych dla każdego, to warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, wybierając np. okulary pływackie. Koniecznie zapoznaj się z naszą listą 8 najpotrzebniejszych rzeczy, które trzeba zabrać na basen.

  1. Strój kąpielowy/Kąpielówki

Co koniecznie trzeba zabrać na basen? Przede wszystkim damski kostium kąpielowy lub kąpielówki w przypadku mężczyzn i chłopców. Jeśli wybierasz się na basen pod gołym niebem i planujesz zażywać przede wszystkim kąpieli słonecznych, idealnym wyborem będzie dwuczęściowy kostium kąpielowy dla kobiet. Można się w nim bez przeszkód opalać i dobrze prezentować na brzegu basenu. Aby czuć się swobodnie, warto dopasować fason do swojej sylwetki.

Natomiast jeśli woda jest twoim drugim naturalnym środowiskiem do życia i nie zamierzasz z niej wychodzić, postaw na jednoczęściowy kostium, który zapewnia komfort podczas pływania. W przypadku męskich kąpielówek można wybrać slipy, spodenki lub szorty. Ważne, aby nie krępowały ruchów i się nie zsuwały.

W przypadku dzieci idealny będzie specjalny strój z filtrem UV, który chroni skórę przed poparzeniami słonecznymi w przypadku zabawy w wodzie na basenie otwartym. Najczęściej ma formę spodenek i koszulki z krótkim rękawem.

 

Stroje kąpielowe

 

  1. Czepek pływacki

Choć wiele osób niechętnie korzysta z czepka pływackiego, to jest on jedną z rzeczy, które warto wziąć na basen. Chroni bowiem włosy i skórę głowy przed chlorowaną wodą. To pozwala zaoszczędzić czas na suszeniu ich w szatni. Czepek zapobiega także wlewaniu się wody do uszu. Co ważne, zmniejsza opór wody podczas pływania. Najlepsze – trwałe, higieniczne i wygodne w użyciu – są czepki silikonowe. Przy wyborze należy zwracać uwagę przede wszystkim na ich rozmiar.

 

Czepki pływackie

 

  1. Okulary pływackie

Co jeszcze zabrać ze sobą na basen? Warto wziąć okulary pływackie. W zależności od swoich potrzeb oraz umiejętności pływackich należy wybrać odpowiedni rodzaj. Uniwersalne okulary sprawdzą się podczas rekreacyjnego pływania, ale też w czasie długiego treningu. Dla wyczynowych pływaków idealne będą tzw. szwedki o charakterystycznym opływowym kształcie. Niezwykle wygodne, zwłaszcza dla profesjonalistów są także okulary regulowane oraz jednobryłowe. Pamiętaj, aby dopasować ich rozmiar, zwłaszcza wielkość szkieł, które powinny dobrze obejmować całe oczy.

 

Okularki pływackie

 

  1. Akcesoria do nurkowania

Jeśli planujesz nurkować, zabierz ze sobą na basen niezbędne akcesoria, m.in. rurkę do nurkowania czy zatyczki na nos. Możesz też wybrać cały zestaw z maską, zwłaszcza gdy wybierasz się na basen z dzieckiem, by bezpiecznie mogło zanurzyć się pod wodą.

 

Akcesoria do nurkowania

 

  1. Ręcznik

Praktyczny ręcznik na basen powinien być odpowiednio duży, chłonny i szybkoschnący. Tylko taki pozwoli dobrze się rozgrzać po wyjściu z wody i osuszyć po skończonym treningu, by zaoszczędzić czas w szatni. Świetnie sprawdzi się przyjemnie miękki ręcznik z mikrofibry. Jest lekki, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca w plecaku czy torbie sportowej. Natomiast na basen odkryty weź duży ręcznik np. 180x200 cm, który pozwoli ci wygodnie odpoczywać na brzegu i zażywać kąpieli słonecznych.

 

Ręcznik szyboschnący z mikrofibry

 

  1. Klapki

Klapki to kolejny ważny punkt na liście rzeczy, które trzeba zabrać na basen. Zwykłe klapki, japonki czy crocsy – to nie ma znaczenia. Wszystkie przydają się do tego, by wygodnie przemierzać korytarz w szatni. Gumowe klapki chronią przed poślizgnięciem się na zalanej wodą podłodze. Pozwalają też komfortowo wziąć prysznic po basenie, nie martwiąc się o zarażenie np. grzybicą stóp.

 

Obuwie na basen

 

  1. Piankowa deska do pływania

Co trzeba zabrać na basen, gdy planujesz uczyć się pływać? Specjalna piankowa deska to must have. Przydaje się nie tylko do nauki, ale też do wielu ćwiczeń oraz zabawy w wodzie. Jednak przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo. Z pewnością jest to nieoceniona pomoc dla dziecka, które dopiero zaprzyjaźnia się z basenem i uczy utrzymywania na powierzchni wody.

 

Piankowa deska do pływania

 

  1. Rękawki

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać na basen z dzieckiem, zwłaszcza małym i nieumiejącym pływać, odpowiadamy: rękawki do pływania. Zwiększają bezpieczeństwo, pomagają utrzymać się na powierzchni wody, przydają się do nauki pływania, ale i do beztroskiej zabawy. Nie da się ukryć, że opiekunowi łatwiej jest zaopiekować się w basenie dzieckiem, które ma na sobie dmuchane rękawki.

 

Rękawki

 

Teraz już wiesz, co zabrać ze sobą na basen. Spakuj torbę i baw się dobrze w wodzie, a przede wszystkim bezpiecznie!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock