Jeffery Deaver, amerykański klasyk thrillera, przyjedzie do Polski, by promować swoją powieść Zegarmistrz i odebrać nagrodę Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. 17 listopada autor Kolekcjonera kości spotka się z czytelnikami w salonie EMPiK Megastore Junior w Warszawie, a 18 listopada w salonie EMPiK Megastore na krakowskim Rynku Głównym. Tego samego dnia Deaver weźmie udział w gali III Festiwalu Kryminału w Krakowie, gdzie odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Jeffery Deaver jest autorem 18 thrillerów. Ukończył studia dziennikarskie i prawnicze. Przez kilka lat współpracował z „New York Timesem” i „Wall Street Jurnal”. Był także doradcą prawnym jednej z większych firm na Wall Street. Od 1990 r. poświęcił się wyłącznie pisaniu powieści sensacyjnych. Dziś zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych pisarzy amerykańskich i klasyków thrillera.

Światową sławę przyniósł mu wydany w 1997 r. Kolekcjoner kości - pierwsza powieść Deavera, w której pojawiła się para detektywów: Lincoln Rhyme - błyskotliwy, lecz sparaliżowany kryminalistyk i jego piękna asystentka Amelia Sachs. Powieść doczekała się ekranizacji, a w głównych rolach zostali obsadzeni gwiazdorzy Hollywood - Denzel Washington i Angelina Jolie. Nie była to jednak pierwsza powieść Deavera, którą zainteresował się świat filmu. Wydany w 1995 r. Panieński grób stał się podstawą zrealizowanego przez HBO filmu Dead Silence.

Trzy kolejne powieści Deavera czekają na ekranizację: Praying for sleep (1994), którą jest zainteresowane Turner Brooadcasting; The Devil’s Teardrop (1999), do ekranizacji której przymierza się Wolfgang Petersen, twórca takich hitów jak Sztorm doskonały, Air Force One czy Na linii ognia. Na adaptację filmową czeka również powieść Błękitna Pustka, do której prawa wykupiło Warner Brothers. Producentem filmu ma być Joel Silver (Matrix, Szklana pułapka, Zabójcza broń).

9 listopada, czyli tydzień przed wizytą Deavera w Polsce, ukaże się na naszym rynku jego powieść Zegarmistrz.

Zimny Księżyc stoi w pełni,
w jego blasku ziemi trup.
Czas wędrówki się dopełnił,
drogi kres wyznacza grób.

Tak brzmi wiadomość od mordercy, który w grudniową noc zabija dwie osoby, pozostawiając na miejscach zbrodni wiersz i tajemnicze zegary, odmierzające głośnym tykaniem ostatnie chwile życia ofiar. Nowojorska policja, przekonana, że ma do czynienia z psychopatą, zwraca się o pomoc do Lincolna Rhyme'a i jego partnerki Amelii Sachs, prowadzącej właśnie swoje pierwsze samodzielne śledztwo. Liczy się czas, ponieważ przestępca planuje kolejne morderstwa, przygotowując je z zegarmistrzowską precyzją. Do zespołu kryminalistyka nieoczekiwanie dołącza agentka z Kalifornii specjalizująca się w wykrywaniu kłamstwa i technikach przesłuchań, której umiejętności okażą się niezwykle przydatne w pościgu za mordercą. Tymczasem Sachs, prowadząc równoległe dochodzenie w innej sprawie, odkrywa fakty z przeszłości, które mogą zachwiać jej wiarą w sens służby w policji i postawić pod znakiem zapytania dalszą współpracę z Rhyme’em.


Jeffery Deaver w Polsce - program wizyty

17 listopada (piątek) - Warszawa
 godz. 17.00 - EMPiK Megastore Junior, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

18 listopada (sobota) - Kraków
godz. 16.30 - EMPiK Megastore, Rynek Główny 5 - sesja autografów
godz. 18.00 - Razzy Dazzy Jazz Club, ul. św. Tomasza 11 a - spotkanie autorskie. Prowadzący: Irek Grin i Marcin Świetlicki
godz. 20.00 - ceremonia wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku; Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru Jeffery’owi Deaverowi oraz Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru za nowatorskie działania promujące kulturę kryminalną w Polsce.

Prószynski i S-ka/M.W.