W pewnym momencie kartka z bloku rysunkowego, szkolne kredki i farby plakatowe przestają wystarczać każdemu adeptowi malarstwa. Świat mediów i akcesoriów malarskich jest ogromny. Warto korzystać z jego zasobów, by – ucząc się nowych technik – doskonalić swój warsztat i odkryć ten rodzaj twórczości, który sprawia nam największą radość.

Nieważne więc, czy miłość do malowania obrazów odkrywasz teraz, jako dorosły człowiek, czy też widzisz tę zajawkę u swojego dziecka – pozwól sobie i jemu na doświadczanie prawdziwego malarstwa. Co może się przydać do rozwijania artystycznej pasji?

Podobrazie czy tablica malarska?

Choćbyśmy z największą zawziętością machali pędzlami, żadne dzieło sztuki nie powstanie bez odpowiedniego podłoża. Od lat w tym temacie triumfy święci bawełniane płótno, które doskonale przyjmuje farby olejne, akrylowe czy gwasze.

Płótno może być naciągnięte np. na świerkowe drewno – w ten sposób powstaje klasyczne podobrazie malarskie. Materiał używany w podobraziach jest wystarczająco gruby, by przyjąć większe ilości farby olejnej czy wody, wobec czego to właśnie podobrazia są najczęściej wybierane przez profesjonalistów.

 

Podobrazie malarskie

 

Alternatywą dla podobrazia jest tablica malarska (zwana również panelem malarskim). To cieńsze niż w podobraziu płótno przymocowane do cienkiej płyty pilśniowej, dykty czy sklejki drewnianej. Malowanie na tym podłożu jest niemal tak samo przyjemne, jak praca na podobraziu – tablica jest jednak tańsza i ze względu na grubość płótna przyjmuje nieco mniej wody i farby, wobec czego nie będzie odpowiednia do każdej techniki malarskiej.

Miłośnicy malarstwa akwarelowego mają z kolei do wyboru liczne bloki do akwareli ze specjalnym grubym papierem o różnych fakturach.

 

Tablica malarska

 

Jak wybrać pędzle do malowania?

Pędzle to podstawowe narzędzia malarskie, więc ich oferta na rynku jest ogromna – tak, by każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania, stylu oraz wybranej techniki, mógł wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie zestaw. Profesjonaliści pracują najczęściej na droższych pędzlach z naturalnego włosia. Nie trzeba jednak wydawać kilku tysięcy złotych na zestaw pędzli, który pozwoli na szlifowanie malarskiego warsztatu i pielęgnowanie radości z tworzenia.

Dobrym wyborem na początek artystycznej przygody będzie zestaw nylonowych pędzli do farb akrylowych. Zakup 10 pędzli o różnych wielkościach i kształtach to pierwszy krok do niczym nieograniczonej twórczej ekspresji. Zestaw tego rodzaju jest znacznie tańszy od pędzli z naturalnym włosiem, ale jego jakość przeniesie młodych twórców z poziomu zwykłych szkolnych pędzelków na wyższy stopień malarskiego wtajemniczenia.

 

Zestaw pędzli

 

Do malowania farbami olejnymi warto z kolei wybrać pędzle z gęstszym włosiem, tak, by radziły sobie z gęstymi farbami i tworzeniem malarskich struktur.

Świetnym uzupełnieniem zestawu klasycznych pędzli są pędzle gąbkowe oraz szpachelki. Szpachelką malarską możemy nakładać i mieszać farby w rozmaitych technikach, tworząc niepowtarzalne faktury.

 

Szpachelka malarska

 

Paleta do farb – zbędny wydatek?

Jako dzieci uczymy się rysować i malować, rzadko jednak korzystamy wtedy z palet – zwykle nakładamy farby na pędzel prosto z pojemnika. Na dalszych etapach edukacji plastycznej nabieramy wprawy w mieszaniu kolorów.

Wprowadzając paletę malarską wcześniej, jesteśmy w stanie wykształcić u uzdolnionego artystycznie dziecka wrażliwość na barwy, ich przenikanie i tworzenie podczas mieszania różnych farb. Paleta malarska jest malarzowi niezbędna – nie tylko do nałożenia i mieszania barw, ale także po to, by pracować wygodnie z paletą w dłoni, bez nieustannego schylania się do odpowiednich pojemników. Farby akrylowe i olejne są zresztą pakowane głównie w tubki, więc mieszanie ich na palecie jest po prostu najbardziej komfortowe.

U dzieci sprawdzi się lekka plastikowa paleta do malowania z wgłębieniami, w które nakłada się farby. Profesjonalni artyści korzystają częściej z płaskich drewnianych palet.

 

Paleta do farb

 

Gesso, gwasz, sztaluga, terpentyna – malarska wiedza tajemna

Powyższe nazwy mogą brzmieć obco, bo rzadko mamy z nimi do czynienia podczas szkolnych lekcji plastyki. O ile wszyscy chyba wiemy, czym jest sztaluga malarska, bo malowanie na niej jest po prostu najwygodniejsze, o tyle gesso, gwasz czy terpentyna wydawać się mogą składnikami tajemniczej mikstury. Wyjaśnijmy więc:

  • gesso to po prostu grunt, podkład malarski. Nakładamy go na płótno, by lepiej chłonęło farbę i wodę,
  • terpentyna przydaje się zarówno do rozcieńczania farb olejnych, jak i do mycia pędzli (a o ich myciu absolutnie nie należy zapominać!),
  • gwasz to rodzaj farby wodnej – przypomina farbę akwarelową, ale lepiej kryje dzięki dodatkowi kredy.

 

Sztaluga studyjna

 

Coś dla najmłodszych artystów

Nieposkromiona dziecięca moc twórcza powinna taka pozostać – ograniczanie jej może zablokować beztroską kreatywność. Aby jednak po każdym popołudniowym malowaniu nie trzeba było odmalowywać również ścian mieszkania ani myć dziecka wężem ogrodowym, warto się dobrze zabezpieczyć. Podstawowe wyposażenie młodego artysty-malarza to ochronny fartuszek, dzięki któremu ubrania pozostaną czyste oraz specjalny kubeczek na wodę do malowania.

 

Kubek na farbę

 

Malarzu, pędzel w dłoń i do dzieła – do własnego dzieła sztuki! A po więcej inspiracji zajrzyj do działu Rysuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock