Pędzle i wałki malarskie wyczyścisz terpentyną lub wodą z mydłem
Jeżeli do malowania używasz farb wodnych, to do umycia pędzli wystarczy ciepła woda, opcjonalnie z mydłem – zwykłym lub szarym. Możesz także wykorzystać mydełko do odplamiania. Inną metodą jest włożenie narzędzi na pół godziny do naczynia z gorącą wodą i octem (proporcje tych płynów powinny być jednakowe), a następnie opłukanie ich. Z kolei do umycia pędzli z farb olejnych można użyć terpentyny, spirytusu lub gorącego octu. To ostatnie rozwiązanie jest najtańsze. Terpentyna będzie za to niezawodna, jeśli zostawisz sklejone farbą pędzle na kilka dni. Pomoże ona rozrzedzić farbę i nada włosiu miękkości. Istnieje również specjalne mydło do czyszczenia narzędzi malarskich. Nadaje się ono zarówno do farb wodnych, jak i olejnych.
Zastanawiasz się, jak myć wałki malarskie? Po pierwsze możesz usunąć nadmiar farby papierem. Następnie musisz rozkręcić wałek. Umyj go w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Wypłukuj tak długo, aż woda będzie czysta. Jeżeli farba jest bardzo zaschnięta, potrzymaj go w tej mieszance przez kilka godzin, a dopiero później zacznij mycie.
Narzędzia najlepiej jest umyć od razu po malowaniu
Czyszczenie pędzli malarskich najlepiej jest przeprowadzać od razu po skończeniu malowania. Dzięki temu narzędzia będą służyły ci przez długi czas. Jeżeli moczysz pędzle, żeby warstwa zaschniętej farby zmiękła, zwróć uwagę na to, żeby zanurzyć w cieczy jedynie włosie. Metalowe elementy mogą zacząć rdzewieć. Po wyczyszczeniu narzędzi należy je odłożyć i pozwolić im wyschnąć.
Uważaj jednak na to, żeby włosie pędzla nie podwinęło się po umyciu i wyschnięciu. Wtedy ciężko jest to naprawić, a zdeformowane w taki sposób narzędzie będzie utrudniało pracę. W niektórych przypadkach malowanie pędzlem stanie się wręcz niemożliwe i będzie on musiał wylądować w koszu. Wyczyszczone włosie większych pędzli dobrze jest związać na przykład gumką recepturką. Dzięki temu zachowa ono swój kształt i nie będziesz martwić się tym, czy aby na pewno nie ulegnie zdeformowaniu.
Właściwe używanie i pielęgnacja pomogą zachować długą żywotność narzędzi
Gdy malujesz farbą olejną i musisz przerwać pracę jedynie na kilka godzin, nie musisz myć pędzli. Wystarczy, że owiniesz je folią i zwiążesz mocno na trzonku, tak żeby powietrze nie dotarło do włosia i nie doprowadziło do zaschnięcia farby. W suchym pomieszczeniu z powodzeniem przechowasz je w takich sposób nawet do dwóch dni. Można też włożyć je do naczynia z wodą. Wtedy jednak musisz uważać, aby nie zamoczyć drewnianego trzonka.
Czyszczenie będzie łatwiejsze, jeśli przy malowaniu posłużysz się pędzlem w odpowiedni sposób. Mianowicie podczas pracy powinieneś postarać się o to, aby nie zanurzać w farbie całego włosia. Wystarczy zamoczyć je do połowy. W przeciwnym razie nie tylko spędzisz później więcej czasu przy czyszczeniu, ale też równomierne nałożenie farby może być utrudnione. Poza tym w ten sposób łatwiej jest zachlapać miejsce, w którym malujesz.
Odpowiednie przechowywanie akcesoriów malarskich jest bardzo ważne
Jeżeli posiadasz pomieszczenie lub kącik do malowania, możesz po prostu przechowywać swoje pędzle w plastikowym kubku. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest stojak na pędzle. Nie tylko sprawia, że łatwiej jest je wyciągnąć, ponieważ nie plączą się między palcami, ale też ułatwia wysuszenie narzędzi. Jednak równie dobrze możesz przechowywać je w zwykłym pudełku lub plastikowym pojemniku. Jeżeli natomiast szukasz rozwiązania, dzięki któremu nie tylko przechowasz narzędzia do malowania, ale także bez problemu będziesz w stanie je przenosić, to powinieneś zaopatrzyć się w materiałowy organizer.
Większe pędzle zwykle posiadają dziurkę na trzonku. Dzięki temu łatwo jest je powiesić, a w takiej właśnie pozycji powinny wysychać. To zapobiegnie odkształcaniu się włosia.
Malowanie przy pomocy zaniedbanych narzędzi wpłynie na efekt twojej pracy
Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że narzędzia do malowania mogą być drogie. Dlatego tym bardziej powinieneś starać się o to, by regularnie je czyścić, odpowiednio pielęgnować i przechowywać. Poza tym praca z brudnymi pędzlami nie tylko nie jest przyjemna, ale też jej efekty mogą być niezadawalające. Włosie, które zesztywniało, będzie zostawiało smugi.
Nie tylko odpowiednie mycie pędzli po malowaniu jest istotne. Również czyszczenie ich przed pracą nie jest bez znaczenia. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest opłukać narzędzie, namoczyć je, a nawet przeczesać. Nie zaszkodzi także przesunąć nim kilka razy po płaskiej powierzchni, aby upewnić się, że nie ma żadnych wypadających włosków, które mogłyby zaburzyć twoją pracę.
Mycie i pielęgnacja narzędzi malarskich jest niezbędna do tego, aby dłużej służyły. Ważne jest, żeby czyścić je regularnie, najlepiej po każdym malowaniu.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)