Przygotowaliśmy zestawienie książek, które sprawdzą się na prezenty dla każdego. Oto nowości i zapowiedzi książkowe tytułów, które ukażą się na wiosnę. Powinny przypodobać się nawet najwybredniejszym. 

Zobaczcie nasz książkowy poradnik prezentowy!

 

Normalni ludzie (okładka miękka)

 • Jedna z najgorętszych nowości literackich tego roku, powieść, która podbija świat. Jej autorką jest Irlandza pisarka Sally Rooney. Co opisuje? Bohaterami Normalnych ludzi jest para nastolatków. Mieszkają w małym miasteczku. Ona - niezbyt atrakcyjna, ale bardzo błyskotliwa panna z dobrego domu. On - przystojny i inteligentny. Jego matka sprząta w jej rodzinnym domu. Co ich łączy? Chodzą do tego samego liceum. I niespodziewanie zakochują się w sobie. 
  „Normalni ludzie” to świetnie napisana książka, której największa wartość tkwi w szczegółach. Będzie idealnym prezentem dla kogoś, kto lubi dobre powieści obyczajowe, dobrą literaturę, dobrze „stracony” czas. Więcej o książce przeczytacie w naszej recenzji: Sally Rooney - na czym polega fenomen irlandzkiej pisarki.     

 

 

Zimowla (okładka miękka)

 • „Zimowla” to jedna z najbardziej utytułowanych książek ostatniego czasu. Dominika Słowik zdobyła za nią Paszport „Polityki”, została także laureatką pierwszej edycji konkursu Odkrycia Empiku 2019. Akcja powieści rozgrywa się w małym miasteczku. Jego społeczność żyje tajemnicami. Dlaczego zachwyciła jurorów Odkryć? - Ważne było dla nas to, żeby nie nagradzać twórcy mocno osadzonego na rynku, z dość dużym dorobkiem. Chodziło nam o wskazanie nowych rzeczy, niekoniecznie może rewolucyjnych, ale takich, które coś zmieniają w swoim gatunku oraz kogoś, kto coś ciekawego i nowego jeszcze w literaturze zrobi - mówił Max Cegielski, jeden z jurorów. 
  Dla kogo będzie to dobry prezent? Na pewno dla osoby, która lubi w powieściach realizm magiczny, wciągające światy. Oraz takiej, która lubi mieć rękę na pulsie literackich nowości, o których się mówi.

 

 

Testamenty (okładka twarda)

 • Autorka kultowej dziś „Opowieści podręcznej”, na podstawie której powstał serial HBO, powraca po ponad 30 latach z dalszym ciągiem opowieści z Gileadu. Ale sam historia rozpoczyna się piętnaście lat po wydarzeniach opowiedzianych w „Podręcznej”. Jej bohaterkami są trzy kobiety. Pierwsza to Ciotka Lidia. Druga - świadek 369A - Agnes Jemima, nastolatka. A ostatnia - świadek 369B, także nastolatka, która po śmierci przybranych rodziców, odkrywa siebie i podejmuje się walki z Gileadem. Więcej o książce możecie przeczytać w artykule Zawsze jest nadzieja – pisze Margaret Atwood w „Testamentach”.
  Dla kogo będzie to dobry prezent? Z pewnością dla miłośników serialu „Opowieść podręcznej”, którzy będą mogli porównać rozwinięcie historii przez scenarzystów i prze samą autorkę. Z tego prezentu ucieszą się też miłośnicy dobrej literatury - Margaret Atwood otrzymała za „Testamenty” Międzynarodową Nagrodę Bookera, a to jest doskonałym znakiem jakości.

 

 

Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii (okładka miękka)

 • Ile czasu spędzasz przy komputerze? Ile godzin scrollujesz Instagrama? Zdobycze internetowo-technologiczne z pewnością przyniosły nam wiele dobrego. Ale w pewnym momencie można poczuć, że zaczynają nas przytłaczać. Dlaczego tak się dzieje? Jakie procesy w naszym mózgu zachodzą gdy zatracamy się w sieci? Co w końcu zrobić, by korzystać z nowinek technologicznych, ale ciągle zachować żywy umysł? Na te wszystkie pytania odpowiada szwedzki bestseller - książka „Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii” Andersa Hansena. Znajdziemy w niej proste porady, które pozwola nam świadomie, zdrowiej i z wiekszym spokojem korzystać z wynalazków nowoczesności. „Wyloguj swój mózg... będzie idealnym prezentem nie tylko dla miłośników ciekawostek naukowych i tego jak działa ciało i mózg człowieka, ale też dla każdego, kto dużą część dnia spędza w sieci. Czyli właściwie dla każdego.

 

 

Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? (okładka miękka)

 • Czy można dostać bólu brzucha ze śmiechu czytając książkę o statystyce? Tak, jeśli pisze ją Janina Daily, a tak naprawdę Janina Bąk. Autorka bloga i popularnego fanpage na Facebooku na codzień rozbawia swoimi przygodami, historiami z codzienności pełnymi niezamierzonego komizmu, perypetiami małżeńskimi i oczywiście przy okazji niezmordowanie promuje statystykę. Dzięki jej entuzjazmowi, umiejętności wychwytywania ciekawostek i paradoksów nawet ci, dla których statystyka na studiach była zmorą chętnie siegną po tę książkę. Dla kogo książka Statystycznie rzecz biorąc...” będzie dobrym prezentem? Dla każdego kto lubi ciekawe fakty, dobrze napisane opowieści oraz oczywiście każdego kto jest częścią #DrużynaJanina. 

 

 

Salt Fat Acid Heat. Cztery składniki (okładka twarda)

 • Półki uginają się od książek kucharskich? Telefon zachlapany jest od gotowania z internetowych przepisów? A może nauczyć się zasad gotowania i uniezależnić się od sztywnych receptur? Ta książka w tym pomoże. Bestseller New York Timesa „Salt, fat, acid, heat” Samin Nosrat pokazuje, że o gotowaniu decydują tak naprawdę cztery składniki: sól, tłuszcz, kwas i ciepło. Każdy z nich zasadniczo zmienia coś w potrawie. Pierwszy - podkręca smak, drugi jest nośnikiem smaku, trzeci - równoważy, a czwarty - zmienia konsystencję dania.
  Ta książka będzie więc idealna zarówno dla tych, którzy sprawnie gotują, lubią eksperymentować, jak i tych, którzy chcieliby szybko opanować podstawowe zasady, które dadzą im poczucie pewności siebie w kuchni.

 

 

 

Dylemat (okładka miękka)

 • Miłośnikom kryminału nie trzeba przedstawiać tej autorki. B. A. Paris napisała świetnie przyjęte, na świecie i w Polsce, „Za zamkniętymi drzwiami” oraz „Na skraju załamania”. Oczekiwania co do „Dylematu” są więc równie wygórowane. Jakich bohaterów tu spotkamy? Jest Livia, która obchodzi czterdzieste urodziny. Jest jej mąż. I jest ich córka - a praecyzyjniej można powiedzieć, że istnieje, ale na przyjęciu ma jej nie być. To własnie osoba najmłodszej z rodu otoczona jest tajemnicą. Prezent idealny dla kochających historie kryminalne.

 

 

Kratki się pani odbiły (okładka miękka)

 • Zofia Wilkońska, postrach klubu seniora, powraca w kolejnej książce Jacka Galińskiego. Tym razem, w „Kratki się pani odbiły”, nieustraszona staruszka znajduje się w... więzieniu. Dlaczego tam trafiła? Jak odnajdzie się wtej rzeczywistości? Czy uda się jej przekonać wymiar sprawiedliwości do swoich racji? Tego dowiemy się już niedługo z kart opowieści.

 

 

Jeśli zatęsknię (okładka miękka)

 • Jedna z najpopularniejszych autorek romansów Anna Ficner - Ogonowska powraca z kolejną powieścią. Jeśli zatęsknię to opowieść o miłości i przeszkodach, jakie mogą stanąć na je drodze. Jednak - jak przekonuje pisarka w „Jeśli zatęsknię”, nawet w najtrudniejszych sytuacjach i okolicznościach warto zawalczyć o prawdziwe uczucie. Książka na prezent nie tylko dla romantyczek.

 

 

Cyberpunk. Odrodzenie (okładka miękka)

 • Wprawdzie gra „Cyberpunk 2077” wyjdzie dopiero jesienią, ale już w kwietniu będzie można zanurzyć się w świat fantastyki naukowej za sprawą książki Andrzeja Ziemiańskiego. Autor zaprasza nas do miasta, które owładnęła zbrodnia i nauka rodem z przyszłości. Głównymi bohateremami książki są Shey Scott – policjant wydalony ze służby z powodu śmiertelnej choroby oraz Lou Landon - jego policyjny partner. Razem chcą zlokalizować Axel Staller – bliźniaczkę groźnej morderczyni.

 

Więcej ksiązkowych inspiracji na prezent znajdziecie w naszym dziale - Pasja Czytam. A jeśli szukacie więcej pomysłów na prezenty to zajrzyjcie do naszej sekcji Prezentowniki.