Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Piotr Zychowicz udowadnia, że losy stolicy potoczyłyby się inaczej, gdyby Polska zawiązała tymczasowy sojusz z III Rzeszą.

Według autora błędem była sama decyzja o wywołaniu Powstania Warszawskiego. Ten niesamowity zryw, mimo iż bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia. Spowodował tylko gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy – wraz z bezcennymi skarbami kultury – i zniszczenie AK, armii, która mogła przeciwstawić się sowietyzacji Polski. Powstanie Warszawskie zdaniem Zychowicza okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie
Autor: Zychowicz Piotr
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-07-26
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 152 x 226 x 40
Indeks: 13285715
 
średnia 4
5
43
4
7
3
11
2
1
1
11
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
37 recenzji
5/5
25-04-2020 o godz 14:33 Błażej dodał recenzję:
Klasa sama w sobie. Lektura obowiązkowa dla interesujących się 2 wojna światowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-10-2019 o godz 07:32 anonymous dodał recenzję:
Książkę połknęłam pomimo tego, że jest bardzo przygnębiająca. Po jej przeczytaniu sięgnęłam też po inne książki tego autora. Polecam wszystkim, którym zależy na zapoznaniu się z faktami historycznymi oraz osobom, które w szkołach były karmione zakłamanymi informacjami na temat Powstania Warszawskiego. Autor wykonał kawał dobrej roboty wyszukując fakty , także w niewygodnej czasem dokumentacji. Dzięki też książce można naprawdę zrozumieć koszmar jaki przeżyli uczestnicy Powstania, ich heroizm w walce o wolność dla Nich i przyszłych pokoleń, można zrozumieć koszmar każdej wojny wywoływanej dla zysków i wpływów przez ludzi, którzy powinni być trzymani jak najdalej od jakiejkolwiek władzy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
27-07-2019 o godz 18:04 Krystyna Przybylak dodał recenzję:
Cenię autora. Zamawiałam. wiedząc czego się spodziewać. Jestem zaintrygowana takim podejściem do tego zdarzenia historycznego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-10-2018 o godz 20:15 Anonim dodał recenzję:
Bardzo ciekawa książka. Polecam!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-07-2018 o godz 13:00 IzaPuz dodał recenzję:
Fajnie się czyta podejście trochę jednostronne. Można przeczytać z innego punktu widzenia na powstanie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-03-2018 o godz 07:25 jza dodał recenzję:
Polecam jeśli ktoś chce mieć własne zdanie ...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-08-2017 o godz 22:39 migroup dodał recenzję:
Swietnie napisana, wciagajaca książka opowiadająca w przystepny sposob o tych ciezkich czasach...Swietna pozycja na prezent.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-07-2017 o godz 11:21 Karol Kraśniewski dodał recenzję:
Drodzy czytelnicy ja nie będę się rozwijał z pochwałami nad tą bardzo ciekawą książką po prostu trzeba ją przeczytać a później wyciągnąć wnioski . Polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
20-11-2016 o godz 21:00 Michał Kowalik dodał recenzję:
Autor dosyć sprawnie obala wiele mitów związanych z Powstaniem. Przedstawia to wydarzenie w bardzo pragmatycznym świetle.

Jest to pozycja popularnonaukowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-02-2016 o godz 15:45 hejman84 dodał recenzję:
Powstanie Warszawskie to temat, który szczególnie mnie zainteresował w ostatnim czasie (być może ze względu na to, że dosyć dużo materiałów w mediach pojawia się na ten temat). Ostatnich kilka książek przeze mnie czytanych dotyczyło tego tematu. W każdej z nich uczestnicy mniej lub bardziej krytykują decyzję o jego wywołaniu. W "Obłędzie 44" autor miażdży poszczególne decyzje sprawców Powstania (wg mnie najciekawsze było to co napisał o zignorowaniu przez AK wydarzeń na Wołyniu). Okulicki był mi znany z tego, że jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic w Koszalinie, po przeczytaniu "Obłędu" jestem zdumiony, że ktoś taki zasłużył sobie na to.
Po latach krytyki w czasach PRL, nastał etap gloryfikacji Powstania. Głównie przez osoby uchodzące za tzw "prawicowców", autor tej książki jest raczej z nimi kojarzony, pomimo tego przedstawia zupełnie inny obraz dowódców AK oraz ich czynów.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
1/5
03-11-2015 o godz 18:38 Kamil Chudziński dodał recenzję:
tragedia taką książkę to i jak mógłbym napisać, wszystko w tej książce to przypuszczenia i teorie bez żadnego poparcia w faktach
Czy ta recenzja była przydatna? 1 3
5/5
12-07-2015 o godz 21:26 Marek dodał recenzję:
Czytając książkę wielokrotnie musiałem ją odłożyć na kilka dni. Zwłaszcza gdy czytałem relacje bezpośrednich uczestników tamtych dni. Jakimi ludźmi byli ci którzy tak bezmyślnie szafowali ludzkim życiem i niszczyli najlepszych ludzi w beznadziejnej walce i wbrew interesom Państwa Polskiego i Narodu.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
1/5
12-07-2015 o godz 10:30 Piotr Nikodem dodał recenzję:
Bardzo rzadko oceniam książki, tym razem robię wyjątek. Wyjątek wynika z tego, iż poświęciłem się żeby doczytać tą pozycję do końca, co łatwe nie było. Powód drugi to reklamowanie tej pozycji i zaskakująco wysoka średnia ocen. Czego należy zatem się spodziewać w tej książce:
- jeśli ktoś spodziewa się książki historycznej niech zapomni o tej pozycji. Książka nie spełnia żadnych standardów rzetelnej publikacji historycznej. Bibliografia podana ale jedynie w formie spisu na końcu książki, same cytaty nie zawierają odnośników nawet do źródła, nie mówiąc już o wydaniu i stronach. Możliwość weryfikacji - żadna. W książce nie ma ani jednej (!) mapy przedstawiającej sytuację strategiczną. Nie ma też żadnej tabeli lub zestawień.
- jeśli ktoś spodziewa się książki o powstaniu również niech zapomni o tej książce. Samemu powstaniu poświęcony jest jeden rozdział (z pięciu). Można przyjąć że treścią drugiego jest droga prowadząca do powstania. Pozostałe bardziej stanowią emanację poglądów autora, niż prezentują jakąkolwiek treść związaną z powstaniem.
- jeśli ktoś spodziewa się publicystki historycznej (tak klasyfikuje sam siebie autor) na rozsądnym poziomie książka nie jest dla niego. Narracja jest bardzo chaotyczna (aczkolwiek zdarza się to też Davisowi). Głównym wątkiem jest prezentacja poglądów politycznych autora, powstanie przewija się w tle. Co do poziomu językowego, można by wymaga więcej, ale nie razi. Przebija zaangażowanie autora i wiara w głoszone tezy.
- stawianych tez nie chcę komentować - każdy może sam to ocenić. Natomiast gwoździem do trumny tek pozycji jest arbitralność autora. Bez żadnych skrupułów gloryfikuje jednych, przypinając najgorsze łatki innym. Przykłady sformułowań: 'gbur', 'zdrajca', 'bandy AL' itp. Nie ma nawet cienia obiektywizmu. A niektóre pomysły np. kolaboracja z Niemcami przebijają naiwnością polityków z tamtego okresu.
Za cóż więc jedna gwiazdka? Bo nie ma możliwości dać pół ;). To pół gwiazdki za podjęcie tematu - Powstanie Warszawskie było tragedią i w wymiarze narodowym i w wymiarze operacji wojskowej. Od lat czekam na rzetelną książkę na ten temat. Poczekam jeszcze trochę, ale może recenzowana pozycja sprowokuje jakiegoś historyka do napisania rzetelnej publikacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
08-07-2015 o godz 16:58 Piotr Fortuna dodał recenzję:
''Obłęd '44'' to książka, którą nie czyta się jednym tchem, gdyż fakty opisywane w każdym z rozdziałów ciągle skłaniają czytelnika do krótszej lub dłużej chwili zastanowienia. Czytając tą pozycję momentami człowiek łapie się za głowę z niedowierzaniem, jak polscy decydenci okresu II wojny światowej; cywilni - rząd RP w Londynie, jak i wojskowi - KG AK, potrafili być naiwni! Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
20-01-2015 o godz 23:23 Adam Guźlewski dodał recenzję:
niesamowicie wciągająca, dosyć intrygujące podejście do tematu ale ciekawe, daje dużo do myślenia, warto przeczytać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
11-08-2014 o godz 23:24 Karollo1986 dodał recenzję:
Książka Świetna. Język publicystyczny, bogata bibliografia. Autor przedstawił mi fakty i tezy o których nie miałem pojęcia choć interesuje sie II WŚ. Zachęcam do przeczytania nawet najbardziej zagorzałych wrogów (apologetów powstania warszawskiego) tej książki. Jestem przekonany że ta pozycja jak i "Pakt Ribbentrop - Beck" obronią sie. Naprawde gorąca polecam nawet osobom których dyskusje o histori nie interesują.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
28-07-2014 o godz 13:10 Kamil Walkowski dodał recenzję:
Kiedy ją przeczytałem byłem wstrząśnięty!!! Nie tyle nawet oceną wybuchu Powstania Warszawskiego, ale tym w jaki sposób autor ocenia ludzi, którzy znajdują się dziś w poczcie polskich bohaterów narodowych takich jak generał Sikorski czy generał Anders. Byłem również zszokowany opisem Operacji "Burza", czy zdobycia Wilna przez Armię Krajową i siły sowieckie. Są kwestie, z którymi się nawet osobiście nie zgadzam takie jak kwestionowanie zwycięstwa żołnierzy II Korpusu Polskiego generała Andersa w bitwie o Monte Cassino. Uważam, że Ci ludzie nie po to oddali życie w tej walce za wolność Ojczyzny, żeby dziś ktoś przypisywał ich zwycięstwo Francuzom, czy komukolwiek innemu tym bardziej, że robi to polski historyk. Mimo tych i innych niedociągnięć i niedomówień każdy szanujący się Polak powinien po tę książkę sięgnąć i ją przeczytać. Refleksje pojawiają się natychmiast po zakończeniu lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 3
09-04-2014 o godz 00:00 Ellatica dodał recenzję:
"Obłęd 44, czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie" to książka, która podaje wiele nieznanych faktów, ale też pokazuje drugą stronę Powstania Warszawskiego. Zychowicz podaje informacje, które momentami są nie do przyjęcia, ale wzbudzają iskierkę niepokoju i wzbudzają do rozmyślań, czy historia, którą znamy jest prawdziwa, czy nie daliśmy się oszukać społecznej i politycznej propagandzie. Myślę, że warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-03-2014 o godz 14:03 cichy dodał recenzję:
Jest książka bardzo ciekawa ale jak dla mnie osoby która dobrze zna historię II wojny światowej autor niestety puszcza wodzę fantazji i tworzy teorie które nie miałyby szans wejść w życie które zostały wysnute w częściach I, II, III nie zgadzam się ale nie we wszystkim. W części IV, pokazana została prawda że powstanie było błędem i ja się z tym zgadzam i jest rozłożone na części pierwsze, przygotowanie powstania, przebieg oraz katastrofę. Plusy książki to na pewno to, że świetnie się ją czyta, napisana jest bardzo przystępnym łatwym językiem. Jest dla osób które chcą się czegoś dowiedzieć o Powstaniu Warszawskim a książki omijają szerokim łukiem. Polecam też z tego względu aby każdy sobie mógł wyrobić własną opinię na temat zrywu powstańczego a nie tylko wyidealizowaną z telewizji przez dyżurnych historyków.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
08-12-2013 o godz 13:12 Arkadiusz W dodał recenzję:
Książka wzbudza kontrowersje, sądzę, że dla całego pokolenia starszych ludzi tezy w niej zawarte są nie do przyjęcia, na nic zdadzą się zapewnienia, że autor klęczy i bije pokłony, przed żołnierzami biorącymi udział w walce AK zarówno w „Powstaniu Warszawskim” jak i w „Akcji Burza”. Pokolenie 40 - 50 latków też raczej nie pieje z zachwytu okres schyłkowego komunizmu, na który przypadała ich młodość to okres „prawie głośnego” zachwytu nad wszystkim, co zachodnie, nad II RP, kult AK sięgał wtedy zenitu. PRL deprecjonował obecnych bohaterów narodowych, opcja przeciwna bezrefleksyjnie stawiała ich na piedestale historii obie opcje dramatycznie spłyciły wiedzę o naszej historii O działalności dowództwa AK praktycznie nie wiedziano nic pewnego. Sądzę, że jest to lektura obowiązkowa dla ludzi między 40 a 60 rokiem życia, trzeba ją jednak traktować, jako wstęp do przemyśleń i poznania prawdziwej naszej Historii. AW
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Diuna. Tom 1 Herbert Frank
4/5
30,99 zł
39,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda Lee Harper
4.5/5
29,49 zł
37,90 zł
premium 28,01 zł
Inne z tego wydawnictwa Płytkie groby na Syberii Krupa Michał
4.8/5
34,99 zł
44,90 zł
premium 33,24 zł
Inne z tego wydawnictwa Pierwszy rok życia dziecka 2020 Murkoff Heidi
4.1/5
38,93 zł
59,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Quichotte Rushdie Salman
4.7/5
32,43 zł
49,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Stowarzyszenie umarłych poetów Kleinbaum Nancy
4.5/5
18,49 zł
23,90 zł
premium 15,53 zł
Inne z tego wydawnictwa Siła nawyku Duhigg Charles
4.3/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 7 nawyków skutecznego działania Covey Stephen R.
4.3/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa W oczekiwaniu na dziecko Murkoff Heidi
3.6/5
35,69 zł
54,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Miasto dziewcząt Gilbert Elizabeth
4.5/5
15,96 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Odzyskanie czasu Baoshu
3.6/5
22,69 zł
34,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Mistrz i Małgorzata Bułhakow Michaił
4.1/5
27,99 zł
36,90 zł
premium 22,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Mesjasz Diuny. Kroniki Diuny. Tom 2 Herbert Frank
0/5
25,99 zł
34,90 zł
premium 24,69 zł
Inne z tego wydawnictwa Diuna. Kroniki Diuny. Tom 1 Herbert Frank
4.7/5
46,49 zł
59,99 zł
premium 38,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ogród kobiet Montero Carla
4.3/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 26,21 zł
Inne z tego wydawnictwa Dzieci Diuny. Kroniki Diuny. Tom 3 Herbert Frank
0/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 28,01 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium Everitt Anthony
4.5/5
46,49 zł
59,90 zł
premium 44,16 zł
Inne z tego wydawnictwa Pielgrzym. Edycja specjalna Hayes Terry
5/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 13 powodów (edycja specjalna) Asher Jay
4.1/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Kobiety, które kochają za bardzo Norwood Robin
4.2/5
31,99 zł
35,90 zł
premium 30,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Sekret. Nauki na każdy dzień Byrne Rhonda
4.5/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pakiet: Archipelag Gułag 1918-1956. Tom 1-3 Sołżenicyn Aleksander
4.1/5
133,99 zł
149,00 zł
premium 127,29 zł
Inne z tego wydawnictwa Sekretne życie zwierząt Kruszewicz Andrzej G.
4.7/5
34,99 zł
44,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Obywatel Coke. Kapitalizm według Coca-Coli Elmore Bartow J.
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Jak rozszyfrować każdego Lieberman David J.
4.0/5
29,49 zł
32,90 zł
premium 28,01 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.