Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Piotr Zychowicz udowadnia, że losy stolicy potoczyłyby się inaczej, gdyby Polska zawiązała tymczasowy sojusz z III Rzeszą.

Według autora błędem była sama decyzja o wywołaniu Powstania Warszawskiego. Ten niesamowity zryw, mimo iż bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia. Spowodował tylko gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy – wraz z bezcennymi skarbami kultury – i zniszczenie AK, armii, która mogła przeciwstawić się sowietyzacji Polski. Powstanie Warszawskie zdaniem Zychowicza okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie
Autor: Zychowicz Piotr
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-07-26
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 152 x 226 x 40
Okres historyczny: Polska i Polacy podczas II wojny
Indeks: 13285715
 
średnia 4
5
46
4
12
3
12
2
1
1
12
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
38 recenzji
03-08-2013 o godz 17:27 anonymous dodał recenzję:
Od wczoraj obcuję z tą książką i jestem zachwycona. Autor stawia w niej tak śmiałe tezy dotyczące naszych rządzących i dowódców organizacji wojskowych w czasie II wojny światowej, że przewraca to wszystko czego mnie uczono na lekcjach historii (za komuny) i to, czego się dowiedziałam już w wolnej Polsce. Nie zostawia suchej nitki na premierach Sikorskim i Mikołajczyku oraz dowódcach AK, którzy dobrowolnie poddali nasz kraj Sowietom. Książka jest pełna cytatów, dat, nazwisk i faktów, które wprawiają w osłupienie. Żałuję, że nie żyje moja Babcia ani Mama, bo po tej lekturze miałabym do Nich mnóstwo pytań. Pytanie Autora o sens Powstania Warszawskiego jest w dzisiejszym dniu jak najbardziej aktualne, bo dwa dni temu obchodziliśmy 69 rocznicę jego wybuchu. Ta książka powoduje, że czytelnik stawia sobie pytania o sens takich działań jak walki II Korpusu o Monte Cassino, o brak pomocy polskich oddziałów zbrojnych ludności na Wołyniu i wreszcie o walkę AK z jednym tylko wrogiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 7 3
25-07-2013 o godz 12:06 danskodeer dodał recenzję:
Udało mi się dopaść i przeczytać. Wreszcie ktoś odważył się napisać to, co myślałam zawsze, że akcja „Burza” była szaleństwem, a Powstanie Warszawskie dramatycznym błędem.
Urzekły mnie też zdjęcia z powstańczej Warszawy.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 4
1/5
12-07-2015 o godz 10:30 Piotr Nikodem dodał recenzję:
Bardzo rzadko oceniam książki, tym razem robię wyjątek. Wyjątek wynika z tego, iż poświęciłem się żeby doczytać tą pozycję do końca, co łatwe nie było. Powód drugi to reklamowanie tej pozycji i zaskakująco wysoka średnia ocen. Czego należy zatem się spodziewać w tej książce:
- jeśli ktoś spodziewa się książki historycznej niech zapomni o tej pozycji. Książka nie spełnia żadnych standardów rzetelnej publikacji historycznej. Bibliografia podana ale jedynie w formie spisu na końcu książki, same cytaty nie zawierają odnośników nawet do źródła, nie mówiąc już o wydaniu i stronach. Możliwość weryfikacji - żadna. W książce nie ma ani jednej (!) mapy przedstawiającej sytuację strategiczną. Nie ma też żadnej tabeli lub zestawień.
- jeśli ktoś spodziewa się książki o powstaniu również niech zapomni o tej książce. Samemu powstaniu poświęcony jest jeden rozdział (z pięciu). Można przyjąć że treścią drugiego jest droga prowadząca do powstania. Pozostałe bardziej stanowią emanację poglądów autora, niż prezentują jakąkolwiek treść związaną z powstaniem.
- jeśli ktoś spodziewa się publicystki historycznej (tak klasyfikuje sam siebie autor) na rozsądnym poziomie książka nie jest dla niego. Narracja jest bardzo chaotyczna (aczkolwiek zdarza się to też Davisowi). Głównym wątkiem jest prezentacja poglądów politycznych autora, powstanie przewija się w tle. Co do poziomu językowego, można by wymaga więcej, ale nie razi. Przebija zaangażowanie autora i wiara w głoszone tezy.
- stawianych tez nie chcę komentować - każdy może sam to ocenić. Natomiast gwoździem do trumny tek pozycji jest arbitralność autora. Bez żadnych skrupułów gloryfikuje jednych, przypinając najgorsze łatki innym. Przykłady sformułowań: 'gbur', 'zdrajca', 'bandy AL' itp. Nie ma nawet cienia obiektywizmu. A niektóre pomysły np. kolaboracja z Niemcami przebijają naiwnością polityków z tamtego okresu.
Za cóż więc jedna gwiazdka? Bo nie ma możliwości dać pół ;). To pół gwiazdki za podjęcie tematu - Powstanie Warszawskie było tragedią i w wymiarze narodowym i w wymiarze operacji wojskowej. Od lat czekam na rzetelną książkę na ten temat. Poczekam jeszcze trochę, ale może recenzowana pozycja sprowokuje jakiegoś historyka do napisania rzetelnej publikacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
08-10-2013 o godz 14:37 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Kontrowersyjna. Bolesna. Niejednokrotnie budząca wewnętrzny sprzeciw, gniew, frustrację. Potrzebna, ponieważ z wielkim przytupem zadaje pytania, które niejednokrotnie w duchu zadawał sobie każdy z nas. Pytania, których nie dyskutowano publicznie, bo budziły zbyt wiele emocji, poruszały swoiste tabu. Przyjmując bardziej beletrystyczną formę przekazu Zychowicz sprawił, że całość jest czytelna i zrozumiała dla każdego. Można się z nią nie zgadzać, można się oburzać na zawarte w niej treści, można też przyjąć ją z zachwytem. Ale przeczytać trzeba koniecznie. Żeby spróbować zrozumieć.
Sylwia Kasperczuk, empik Lublin
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
03-09-2013 o godz 10:29 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Kontrowersyjna? Obrazoburcza? Obalająca mity? Na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi: tak. Książki nie da się jednoznacznie ocenić. Z pewnością otworzy nam ona oczy na pewne kwestie, z drugiej jednak strony z wieloma nie sposób się zgodzić. Książkę należy przeczytać z jednej prostej przyczyny: żeby nie zgadzać się z autorem, trzeba poznać jego stanowisko i zrozumieć proces przyczynowo-skutkowy jaki przedstawia. Po tym pozostanie nam dyskusja i pokorne przyznawanie racji bądź triumfalne zbijanie argumentów oponenta.
Grzegorz Chojnacki, empik Warszawa
Czy ta recenzja była przydatna? 3 3
5/5
31-07-2013 o godz 16:43 Jan Izdebski dodał recenzję:
Dopiero zacząłem lekturę, a już nie mogę się oderwać. To doskonała kontynuacja wykładu realistycznej szkoły w stosunkach międzynarodowych rozpoczętego w "Pakcie Ribbentrop-Beck." Tym razem Zychowicz "wziął na tapetę" Powstanie warszawskie i całą związaną wokół tego wydarzenia mitologię. Zapowiada się naprawdę udana próba obalenia tak szkodliwych mitów polskiej szkoły historycznej. Chapeau bas, Panie Zychowicz! :)
Czy ta recenzja była przydatna? 3 2
5/5
23-07-2013 o godz 15:34 chamsin dodał recenzję:
Jeśli będzie tak dobra i odkrywcza jak PAKT RIBBENTROP-BECK to biorę w ciemno. Świetne pióro Zychowicza, śmiałe tezy i szeroka panorama problemu plasują OBŁĘD’44 bardzo wysoko.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 3
13-08-2013 o godz 21:25 LJB dodał recenzję:
jednoznacznie antypolska książka...Autor nie powinien wydawać żadnych publikacji w Polsce...
Leszko
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
08-12-2013 o godz 13:12 Arkadiusz W dodał recenzję:
Książka wzbudza kontrowersje, sądzę, że dla całego pokolenia starszych ludzi tezy w niej zawarte są nie do przyjęcia, na nic zdadzą się zapewnienia, że autor klęczy i bije pokłony, przed żołnierzami biorącymi udział w walce AK zarówno w „Powstaniu Warszawskim” jak i w „Akcji Burza”. Pokolenie 40 - 50 latków też raczej nie pieje z zachwytu okres schyłkowego komunizmu, na który przypadała ich młodość to okres „prawie głośnego” zachwytu nad wszystkim, co zachodnie, nad II RP, kult AK sięgał wtedy zenitu. PRL deprecjonował obecnych bohaterów narodowych, opcja przeciwna bezrefleksyjnie stawiała ich na piedestale historii obie opcje dramatycznie spłyciły wiedzę o naszej historii O działalności dowództwa AK praktycznie nie wiedziano nic pewnego. Sądzę, że jest to lektura obowiązkowa dla ludzi między 40 a 60 rokiem życia, trzeba ją jednak traktować, jako wstęp do przemyśleń i poznania prawdziwej naszej Historii. AW
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
28-07-2014 o godz 13:10 Kamil Walkowski dodał recenzję:
Kiedy ją przeczytałem byłem wstrząśnięty!!! Nie tyle nawet oceną wybuchu Powstania Warszawskiego, ale tym w jaki sposób autor ocenia ludzi, którzy znajdują się dziś w poczcie polskich bohaterów narodowych takich jak generał Sikorski czy generał Anders. Byłem również zszokowany opisem Operacji "Burza", czy zdobycia Wilna przez Armię Krajową i siły sowieckie. Są kwestie, z którymi się nawet osobiście nie zgadzam takie jak kwestionowanie zwycięstwa żołnierzy II Korpusu Polskiego generała Andersa w bitwie o Monte Cassino. Uważam, że Ci ludzie nie po to oddali życie w tej walce za wolność Ojczyzny, żeby dziś ktoś przypisywał ich zwycięstwo Francuzom, czy komukolwiek innemu tym bardziej, że robi to polski historyk. Mimo tych i innych niedociągnięć i niedomówień każdy szanujący się Polak powinien po tę książkę sięgnąć i ją przeczytać. Refleksje pojawiają się natychmiast po zakończeniu lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 3
5/5
05-02-2016 o godz 15:45 hejman84 dodał recenzję:
Powstanie Warszawskie to temat, który szczególnie mnie zainteresował w ostatnim czasie (być może ze względu na to, że dosyć dużo materiałów w mediach pojawia się na ten temat). Ostatnich kilka książek przeze mnie czytanych dotyczyło tego tematu. W każdej z nich uczestnicy mniej lub bardziej krytykują decyzję o jego wywołaniu. W "Obłędzie 44" autor miażdży poszczególne decyzje sprawców Powstania (wg mnie najciekawsze było to co napisał o zignorowaniu przez AK wydarzeń na Wołyniu). Okulicki był mi znany z tego, że jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic w Koszalinie, po przeczytaniu "Obłędu" jestem zdumiony, że ktoś taki zasłużył sobie na to.
Po latach krytyki w czasach PRL, nastał etap gloryfikacji Powstania. Głównie przez osoby uchodzące za tzw "prawicowców", autor tej książki jest raczej z nimi kojarzony, pomimo tego przedstawia zupełnie inny obraz dowódców AK oraz ich czynów.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
18-03-2014 o godz 14:03 cichy dodał recenzję:
Jest książka bardzo ciekawa ale jak dla mnie osoby która dobrze zna historię II wojny światowej autor niestety puszcza wodzę fantazji i tworzy teorie które nie miałyby szans wejść w życie które zostały wysnute w częściach I, II, III nie zgadzam się ale nie we wszystkim. W części IV, pokazana została prawda że powstanie było błędem i ja się z tym zgadzam i jest rozłożone na części pierwsze, przygotowanie powstania, przebieg oraz katastrofę. Plusy książki to na pewno to, że świetnie się ją czyta, napisana jest bardzo przystępnym łatwym językiem. Jest dla osób które chcą się czegoś dowiedzieć o Powstaniu Warszawskim a książki omijają szerokim łukiem. Polecam też z tego względu aby każdy sobie mógł wyrobić własną opinię na temat zrywu powstańczego a nie tylko wyidealizowaną z telewizji przez dyżurnych historyków.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
15-10-2013 o godz 00:00 Agustin dodał recenzję:
O tym czy Powstanie Warszawskie było słuszne czy nie słyszymy prze każdej okazji rocznicy tego wydarzenia i za każdym razem jedynie mamy szum w mediach przez który nie są w stanie przedrzeć się żadne konkretne informacje, które były by w stanie skłonić nas do reflekcji. Dlatego też sięgnąłem po książkę Zychowicza „Obłęd 44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi”. Autor przedstawia w niej swoje zdanie w temacie powstania w 44 roku. Stawia on tezę, że powstanie nie tylko nie pomogło Polsce i Polakom, ale wręcz zaszkodziło nam później, gdy Polska znalazła się pod władzą sowiecką. Bardzo kontrowersyjna książka obalająca wiele z mitu godziny W. Mnie książka zaciekawiła i wyniosłem z niej własne zdanie. I to samo polecam wam po lekturze.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
25-09-2013 o godz 08:49 Taroo72 dodał recenzję:
Najpierw książkę przeczytałem. Zrobiła na mnie wrażenie. Duże. Wykazała nieudolność władz nie tylko Polski Podziemnej ale także generała Sikorskiego, a później Mikołajczyka i ich doradców. Wymienieni są też mądrzy politycy i wojskowi jak generał Sosnkowski czy Anders i ich tragizm gdyż spełniło się to przed czym ostrzegali. Ta książka zmusza do myślenia - czy mieliśmy takich durniów przy władzy czy też nasze władze polityczne i wojskowe były zinfiltrowane przez agenturę sowiecką? Ataki na autora, że nie ma przypisów są śmieszną próbą zdyskwalifikowania poruszonego problemu. W moim odczuciu książka warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
02-10-2013 o godz 00:00 Natalia Bednarek 87 dodał recenzję:
Uwielbiam takie książki! Jeszcze zanim się ukażą, wywołują burzę i szum w mediach i środowiskach opiniotwórczych. Jak już opadł kurz, postanowiłam przeczytać, co tam Pan Zychowicz tak kontrowersyjnego napisał. Przeczytałam jednym tchem, chociaż kilka jego tez już wcześniej znałam. Podobał mi się sposób w jaki argumentuje, generalnie sam styl . Można się z nim zgodzić, ze Powstanie Warszawskie było błędem lub nie, ale moim zdaniem, dla przyzwoitości trzeba najpierw przeczytać jego książkę. Kilka frapujących fragmentów może zmienić punkt widzenia!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
15-08-2013 o godz 10:25 Arti339 dodał recenzję:
Kontrowersje wokół tej książki są niemalże takie same jak wokół Paktu Ribbentrop-Beck. Nic dziwnego. Autor porusza kwestie niewygodne i delikatne. Wiele osób uważa, że Zychowicza powinni spalić na stosie. Za co ? Za jego poglądy ? Bardzo interesujące. Więc nie można mieć już w Polsce własnego punktu widzenia ? Uważam, że to bzdura. Owszem, rzeczy o których pisze pan Zychowicz w swojej książce są kontrowersyjne i nie zgadzam się z nim w pełni. Ale szanuję go za to, że odważył się wypowiedzieć swoje zdanie na temat Powstania Warszawskiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
11-08-2013 o godz 14:36 vuodek dodał recenzję:
Dotarłem do połowy książki i muszę kilka dni odpocząć. Od wielu lat domyślałem się wielu sytuacji które zostały tutaj opisane, bezsens cierpień 200 tysięcy ofiar, zniszczona stolica i beznadziejni zdrajcy trwoniący substancje biologiczną narodu. Co gorsze ci beznadziejni głupcy mają w dzisiejszej Polsce pomniki, ulice... w nagrodę za udział w masakrze Polaków.
To przerażające że nawet dzisiaj Polscy żołnierze giną w interesie obcych mocarstw i wmawia się nam że to "zaszczyt". Klony Mikołajczyków i Sikorskich są wśród nas.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 4
01-11-2013 o godz 00:00 Robercik dodał recenzję:
Pan Zychowicz odwalił kawał dobrej roboty! Doceniam to, że w tej książce nie ma zbyt wiele gdybania, bo autor przygotował się solidnie, merytorycznie. Czy nam się podoba czy nie Powstanie Warszawskie kosztowało nas wiele. Jeszcze w szkole zastanawiałem się czy ten zryw był potrzebny i przemyślany. W książce Piotra Zychowicza znalazłem odpowiedzi na kilka pytań, których nikt wcześniej nie odważył się udzielić. Zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie własnej opinii.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
11-08-2014 o godz 23:24 Karollo1986 dodał recenzję:
Książka Świetna. Język publicystyczny, bogata bibliografia. Autor przedstawił mi fakty i tezy o których nie miałem pojęcia choć interesuje sie II WŚ. Zachęcam do przeczytania nawet najbardziej zagorzałych wrogów (apologetów powstania warszawskiego) tej książki. Jestem przekonany że ta pozycja jak i "Pakt Ribbentrop - Beck" obronią sie. Naprawde gorąca polecam nawet osobom których dyskusje o histori nie interesują.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
1/5
17-08-2013 o godz 19:47 Bożka dodał recenzję:
Szarganiu polskości , dla którego Bóg, Honor , Ojczyzna - to puste hasła!
Najłatwiej dziś opierając się na kłamstwach lub półprawdach i manipulując faktami zakwestionować czyjś patriotyzm ,albo czyste intencje
Ciemnota niezorientowana w temacie łyknie i przyklaśnie / niektórzy napiszą nawet o odwadze -jakaż to odwaga zaatakować kogoś ,co nie może się bronić?!-cha,cha/
Szkoda czasu i pieniędzy !!!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 7
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Piotr Zychowicz

Pakt Ribbentrop-Beck Zychowicz Piotr
4.0/5
30,00 zł
44,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda Lee Harper
4.6/5
24,10 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bramy Aten Iggulden Conn
5/5
28,54 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Diego. Bóg futbolu Ferrer Julio
5/5
28,54 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Balsam dla duszy miłośnika psów 2020 Opracowanie zbiorowe
5/5
25,06 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Siła nawyku Duhigg Charles
4.4/5
34,30 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Cóś Walliams David
5/5
24,78 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa 1001 idei, które zmieniły nasz sposób myślenia Opracowanie zbiorowe
5/5
74,52 zł
119,00 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.