Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie (okładka  miękka, 07.2013)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 44,93 zł

44,93 zł 59,90 zł (-24%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Piotr Zychowicz udowadnia, że losy stolicy potoczyłyby się inaczej, gdyby Polska zawiązała tymczasowy sojusz z III Rzeszą.

Według autora błędem była sama decyzja o wywołaniu Powstania Warszawskiego. Ten niesamowity zryw, mimo iż bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia. Spowodował tylko gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy – wraz z bezcennymi skarbami kultury – i zniszczenie AK, armii, która mogła przeciwstawić się sowietyzacji Polski. Powstanie Warszawskie zdaniem Zychowicza okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1075959165
Tytuł: Obłęd '44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie
Autor: Zychowicz Piotr
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-07-26
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 152 x 226 x 40
Okres historyczny: Polska i Polacy podczas II wojny
Indeks: 13285715
średnia 4,3
5
89
4
17
3
14
2
1
1
13
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
47 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
12-07-2015 o godz 21:26 przez: Marek | Zweryfikowany zakup
Czytając książkę wielokrotnie musiałem ją odłożyć na kilka dni. Zwłaszcza gdy czytałem relacje bezpośrednich uczestników tamtych dni. Jakimi ludźmi byli ci którzy tak bezmyślnie szafowali ludzkim życiem i niszczyli najlepszych ludzi w beznadziejnej walce i wbrew interesom Państwa Polskiego i Narodu.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
1/5
03-11-2015 o godz 18:38 przez: Kamil Chudziński | Zweryfikowany zakup
tragedia taką książkę to i jak mógłbym napisać, wszystko w tej książce to przypuszczenia i teorie bez żadnego poparcia w faktach
Czy ta recenzja była przydatna? 1 3
5/5
30-10-2019 o godz 07:32 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Książkę połknęłam pomimo tego, że jest bardzo przygnębiająca. Po jej przeczytaniu sięgnęłam też po inne książki tego autora. Polecam wszystkim, którym zależy na zapoznaniu się z faktami historycznymi oraz osobom, które w szkołach były karmione zakłamanymi informacjami na temat Powstania Warszawskiego. Autor wykonał kawał dobrej roboty wyszukując fakty , także w niewygodnej czasem dokumentacji. Dzięki też książce można naprawdę zrozumieć koszmar jaki przeżyli uczestnicy Powstania, ich heroizm w walce o wolność dla Nich i przyszłych pokoleń, można zrozumieć koszmar każdej wojny wywoływanej dla zysków i wpływów przez ludzi, którzy powinni być trzymani jak najdalej od jakiejkolwiek władzy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-06-2022 o godz 20:56 przez: Izabela | Zweryfikowany zakup
Z Autorem książki można się zgadzać lub nie, ale moim zdaniem przedstawia racjonalne argumenty, nie odzierając przy tym zwykłych uczestników powstania z ich wielkiego bohaterstwa. Plusem jest również nieprawdopodobna lekkość jego twórczości, naprawdę przyjemnie się ją czyta. Książka mimo swojej pokaźnej obszerności nie ciągnie się, ale naprawdę zaciekawia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-07-2017 o godz 11:21 przez: Karol Kraśniewski | Zweryfikowany zakup
Drodzy czytelnicy ja nie będę się rozwijał z pochwałami nad tą bardzo ciekawą książką po prostu trzeba ją przeczytać a później wyciągnąć wnioski . Polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
27-07-2019 o godz 18:04 przez: Krystyna Przybylak | Zweryfikowany zakup
Cenię autora. Zamawiałam. wiedząc czego się spodziewać. Jestem zaintrygowana takim podejściem do tego zdarzenia historycznego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-01-2015 o godz 23:23 przez: Adam Guźlewski | Zweryfikowany zakup
niesamowicie wciągająca, dosyć intrygujące podejście do tematu ale ciekawe, daje dużo do myślenia, warto przeczytać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
01-07-2018 o godz 13:00 przez: IzaPuz | Zweryfikowany zakup
Fajnie się czyta podejście trochę jednostronne. Można przeczytać z innego punktu widzenia na powstanie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-04-2020 o godz 14:33 przez: Błażej | Zweryfikowany zakup
Klasa sama w sobie. Lektura obowiązkowa dla interesujących się 2 wojna światowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-12-2021 o godz 10:56 przez: krlchelm | Zweryfikowany zakup
Odmitowanie Powstania? A może laurka? Warto się przekonać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-03-2018 o godz 07:25 przez: jza | Zweryfikowany zakup
Polecam jeśli ktoś chce mieć własne zdanie ...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-10-2018 o godz 20:15 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa książka. Polecam!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-02-2022 o godz 05:50 przez: Ewa | Zweryfikowany zakup
Towar bardzo dobrej jakości
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-08-2013 o godz 17:27 przez: anonymous
Od wczoraj obcuję z tą książką i jestem zachwycona. Autor stawia w niej tak śmiałe tezy dotyczące naszych rządzących i dowódców organizacji wojskowych w czasie II wojny światowej, że przewraca to wszystko czego mnie uczono na lekcjach historii (za komuny) i to, czego się dowiedziałam już w wolnej Polsce. Nie zostawia suchej nitki na premierach Sikorskim i Mikołajczyku oraz dowódcach AK, którzy dobrowolnie poddali nasz kraj Sowietom. Książka jest pełna cytatów, dat, nazwisk i faktów, które wprawiają w osłupienie. Żałuję, że nie żyje moja Babcia ani Mama, bo po tej lekturze miałabym do Nich mnóstwo pytań. Pytanie Autora o sens Powstania Warszawskiego jest w dzisiejszym dniu jak najbardziej aktualne, bo dwa dni temu obchodziliśmy 69 rocznicę jego wybuchu. Ta książka powoduje, że czytelnik stawia sobie pytania o sens takich działań jak walki II Korpusu o Monte Cassino, o brak pomocy polskich oddziałów zbrojnych ludności na Wołyniu i wreszcie o walkę AK z jednym tylko wrogiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 8 3
25-07-2013 o godz 12:06 przez: danskodeer
Udało mi się dopaść i przeczytać. Wreszcie ktoś odważył się napisać to, co myślałam zawsze, że akcja „Burza” była szaleństwem, a Powstanie Warszawskie dramatycznym błędem.
Urzekły mnie też zdjęcia z powstańczej Warszawy.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 4
1/5
12-07-2015 o godz 10:30 przez: Piotr Nikodem
Bardzo rzadko oceniam książki, tym razem robię wyjątek. Wyjątek wynika z tego, iż poświęciłem się żeby doczytać tą pozycję do końca, co łatwe nie było. Powód drugi to reklamowanie tej pozycji i zaskakująco wysoka średnia ocen. Czego należy zatem się spodziewać w tej książce:
- jeśli ktoś spodziewa się książki historycznej niech zapomni o tej pozycji. Książka nie spełnia żadnych standardów rzetelnej publikacji historycznej. Bibliografia podana ale jedynie w formie spisu na końcu książki, same cytaty nie zawierają odnośników nawet do źródła, nie mówiąc już o wydaniu i stronach. Możliwość weryfikacji - żadna. W książce nie ma ani jednej (!) mapy przedstawiającej sytuację strategiczną. Nie ma też żadnej tabeli lub zestawień.
- jeśli ktoś spodziewa się książki o powstaniu również niech zapomni o tej książce. Samemu powstaniu poświęcony jest jeden rozdział (z pięciu). Można przyjąć że treścią drugiego jest droga prowadząca do powstania. Pozostałe bardziej stanowią emanację poglądów autora, niż prezentują jakąkolwiek treść związaną z powstaniem.
- jeśli ktoś spodziewa się publicystki historycznej (tak klasyfikuje sam siebie autor) na rozsądnym poziomie książka nie jest dla niego. Narracja jest bardzo chaotyczna (aczkolwiek zdarza się to też Davisowi). Głównym wątkiem jest prezentacja poglądów politycznych autora, powstanie przewija się w tle. Co do poziomu językowego, można by wymaga więcej, ale nie razi. Przebija zaangażowanie autora i wiara w głoszone tezy.
- stawianych tez nie chcę komentować - każdy może sam to ocenić. Natomiast gwoździem do trumny tek pozycji jest arbitralność autora. Bez żadnych skrupułów gloryfikuje jednych, przypinając najgorsze łatki innym. Przykłady sformułowań: 'gbur', 'zdrajca', 'bandy AL' itp. Nie ma nawet cienia obiektywizmu. A niektóre pomysły np. kolaboracja z Niemcami przebijają naiwnością polityków z tamtego okresu.
Za cóż więc jedna gwiazdka? Bo nie ma możliwości dać pół ;). To pół gwiazdki za podjęcie tematu - Powstanie Warszawskie było tragedią i w wymiarze narodowym i w wymiarze operacji wojskowej. Od lat czekam na rzetelną książkę na ten temat. Poczekam jeszcze trochę, ale może recenzowana pozycja sprowokuje jakiegoś historyka do napisania rzetelnej publikacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
08-10-2013 o godz 14:37 przez: Ekspert Empiku | Empik recenzuje
Kontrowersyjna. Bolesna. Niejednokrotnie budząca wewnętrzny sprzeciw, gniew, frustrację. Potrzebna, ponieważ z wielkim przytupem zadaje pytania, które niejednokrotnie w duchu zadawał sobie każdy z nas. Pytania, których nie dyskutowano publicznie, bo budziły zbyt wiele emocji, poruszały swoiste tabu. Przyjmując bardziej beletrystyczną formę przekazu Zychowicz sprawił, że całość jest czytelna i zrozumiała dla każdego. Można się z nią nie zgadzać, można się oburzać na zawarte w niej treści, można też przyjąć ją z zachwytem. Ale przeczytać trzeba koniecznie. Żeby spróbować zrozumieć.
Sylwia Kasperczuk, empik Lublin
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
03-09-2013 o godz 10:29 przez: Ekspert Empiku | Empik recenzuje
Kontrowersyjna? Obrazoburcza? Obalająca mity? Na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi: tak. Książki nie da się jednoznacznie ocenić. Z pewnością otworzy nam ona oczy na pewne kwestie, z drugiej jednak strony z wieloma nie sposób się zgodzić. Książkę należy przeczytać z jednej prostej przyczyny: żeby nie zgadzać się z autorem, trzeba poznać jego stanowisko i zrozumieć proces przyczynowo-skutkowy jaki przedstawia. Po tym pozostanie nam dyskusja i pokorne przyznawanie racji bądź triumfalne zbijanie argumentów oponenta.
Grzegorz Chojnacki, empik Warszawa
Czy ta recenzja była przydatna? 3 3
5/5
31-07-2013 o godz 16:43 przez: Jan Izdebski
Dopiero zacząłem lekturę, a już nie mogę się oderwać. To doskonała kontynuacja wykładu realistycznej szkoły w stosunkach międzynarodowych rozpoczętego w "Pakcie Ribbentrop-Beck." Tym razem Zychowicz "wziął na tapetę" Powstanie warszawskie i całą związaną wokół tego wydarzenia mitologię. Zapowiada się naprawdę udana próba obalenia tak szkodliwych mitów polskiej szkoły historycznej. Chapeau bas, Panie Zychowicz! :)
Czy ta recenzja była przydatna? 3 3
5/5
23-07-2013 o godz 15:34 przez: chamsin
Jeśli będzie tak dobra i odkrywcza jak PAKT RIBBENTROP-BECK to biorę w ciemno. Świetne pióro Zychowicza, śmiałe tezy i szeroka panorama problemu plasują OBŁĘD’44 bardzo wysoko.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 3
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Piotr Zychowicz

Pakt Ribbentrop-Beck Zychowicz Piotr
4.2/5
37,43 zł
49,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kwiaty dla Algernona Keyes Daniel
4.7/5
33,68 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda Lee Harper
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziedzictwo krwi Amelie Wen Zhao
4.3/5
28,56 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas poza czasem Dick Philip K.
5/5
51,75 zł
69,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Aż do śmierci Oz Amos
5/5
29,52 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Biologia Campbella Opracowanie zbiorowe
4.7/5
199,00 zł
249,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego