Zmierzch lubieżnego dziada (okładka zintegrowana)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 25,65 zł

25,65 zł 39,99 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

"Choć moje osobiste #metoo miało miejsce na długie lata przed tym ogólnoświatowym, mam wrażenie, że tak naprawdę wysłuchana i usłyszana zostałam dopiero wtedy, kiedy pojedyncze głosy, takie jak mój, zabrzmiały w przepotężnym chórze niezgody. Jak każda z osób, które wykrzyczały w tym chórze publicznie swój sprzeciw wobec traktowania słabszych od siebie jak seksualne zabawki, zainkasowałam i przyjmuję nadal niewyobrażalną dawkę internetowego hejtu, pogardy, szyderstwa i towarzyskiego ostracyzmu, nie mówiąc o utracie zatrudnienia. Tak się broni konający system. Zapłaciłam słoną cenę - trudno, stać mnie!
Jeśli choć jedna zawarta w moich felietonach myśl ułatwi komuś wędrówkę przez ten dziwny, piękny świat, będę to uważała za prawdziwy sukces. Jeżeli choć jedna wykluczona, zraniona, wykorzystana przez silniejszych od siebie osoba poczuje się dzięki niej mniej samotna, to będzie dla mnie najwspanialsza nagroda. I niechże już wreszcie nadejdzie ten „kres lubieżnego dziada”! W jego miejsce chcę widzieć mężczyznę, który kocha, lubi i szanuje każdą z nas. I siebie. Który wie, że patriarchat tak naprawdę krzywdzi wszystkich, oddzielając nas od siebie i odcinając nam drogę powrotu do naszej prawdziwej, kochającej natury."
Paulina Młynarska

Paulina Młynarska, dla przyjaciół Lola, rocznik 1970. Pisarka, felietonistka, blogerka, autorka scenariuszy, piosenek i wierszy. Działaczka na rzecz praw kobiet, feministka. Dawniej dziennikarka oraz producentka radiowa i telewizyjna związana z rynkiem polskim i francuskim. Jeszcze dawniej - aktorka filmowa, teatralna i kabaretowa, a także modelka. Cztery razy wychodziła za mąż, trzykrotnie emigrowała z Polski. Sama o sobie mówi, że przeżyła już co najmniej sześć życiorysów, a to przecież dopiero początek!
Dziś - przede wszystkim - nauczycielka jogi i podróżniczka, oddana pracy na rzecz kobiet i z kobietami. Współorganizuje dla nich warsztaty rozwojowe #miejscemocy. Jej felietony i wpisy w mediach społecznościowych co kilka miesięcy prowokują ogólnopolską awanturę. Bo poruszają tematy łamania praw kobiet i mniejszości, hipokryzji patriarchatu po obu stronach politycznej barykady i okrucieństwa uprzywilejowanych wobec słabszych, Młynarska pisze bez znieczulenia, bez pudru i nie ogląda się przy tym na opinię "salonu" ani na internetowy hejt.
Pytana o swój największy sukces, odpowiada: "Niezależność! To, że udaje mi się zachować naprawdę duży margines osobistej wolności". A że ta wolność ma swoją cenę? Trudno. Młynarska twierdzi, że ją stać! Mieszka w maleńkim domku na Krecie. Na jego dachu urządziła własne studio, w którym uczy hatha i yin jogi oraz teorii jogi i technik medytacyjnych. Z kuchni zaś nadaje audycje swojej prywatnej telewizji "Kreta - wolna kobieta!". Można je oglądać na kanale Pauliny na YouToube. Jest matką choreografki i performerki Alki Nauman. Kocha tango argentyńskie i w ogóle życie. Nad życie!

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Zmierzch lubieżnego dziada
Podtytuł: Felietony po #MeToo
Autor: Młynarska Paulina
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 336
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-02-20
Forma: książka
Indeks: 34426487
średnia 4,4
5
55
4
11
3
6
2
0
1
5
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
13 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
29-05-2020 o godz 13:18 przez: Julia Rekus | Zweryfikowany zakup
Każda kobieta musi przeczytać tę książkę. Wiele ważnych słów. Napisana charakterystycznym asertywnym językiem p. Pauliny. Zdecydowanie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
27-02-2020 o godz 10:08 przez: kkaska | Zweryfikowany zakup
Każde słowo w punkt! Inteligentne, dowcipne, ale też burzące krew felietony.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
25-02-2020 o godz 00:12 przez: multiy2 | Zweryfikowany zakup
Mam wrażenie, że każda kolejna książka Pauliny Młynarskiej jest lepsza od poprzedniej. Chociaż jest to zbiór felietonów, które można było przeczytać już w Internecie, to zebranie ich w całość nadało im jakby nowego wydźwięku. Swoimi spostrzeżeniami Młynarska często pokazuje swoje niebanalne (ale jakże trafne!) spojrzenie na rzeczywistość, jasno i wprost mówi o swoich przekonaniach, walczy ze stereotypami i wychodzi naprzeciw wszystkim lubieżnym dziadom. Polecam z całego serca!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 3
5/5
29-03-2022 o godz 08:04 przez: elzbieta | Zweryfikowany zakup
Polecam wszystkim kobietom, dziewczynom myślącym suwerennie i posiadającym odwagę. Własne zadnie, empatia i kultura wyrażania własnych potrzeb, myśli to sztuka, którą to p.Paulina idealnie przedstawiła w swojej książce. Każda z nas miała spotkanie z patriarchatem w wielu sytuacjach, w sklepie, pracy, domu, na ulicy, wśród znajomych, warto zastanowić się nad tym i nad sobą również. Z całego serca polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-02-2021 o godz 15:41 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Pani Paulina, jak zwykle, prowokuje do myślenia i uwrażliwia na niesprawiedliwość.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-03-2021 o godz 06:15 przez: Krystyna Woźniak | Zweryfikowany zakup
Dobra pozycja do poczytania. Polecam niezdecydowanym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-02-2020 o godz 07:49 przez: gypsy | Zweryfikowany zakup
Jak każda kolejna książka - warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-11-2021 o godz 09:32 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Prezent, obdarowana zadowolona.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-10-2021 o godz 00:27 przez: Marioosh | Zweryfikowany zakup
Lubieżnym dziadom mówimy stop.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-05-2022 o godz 23:02 przez: savuba | Zweryfikowany zakup
Uwielbiam jej styl pisania
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-03-2020 o godz 18:38 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobre felietony....
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-02-2022 o godz 12:11 przez: BEATA | Zweryfikowany zakup
Super
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-02-2020 o godz 14:28 przez: Anna Gajda
Felietony zebrane w prezentowanej książce to wynik przemyśleń autorki na wiele tematów i komentarzy do bieżących wydarzeń, które działy się po rozpoczętej w 2017 roku akcji #meToo, mającej za zadanie zwrócenie uwagi na problem powszechności molestowania seksualnego. Choć często ocierają się o kwestię nierównego traktowania kobiet i mężczyzn, szowinizmu, to dotyczą też wielu innych, równie istotnych kwestii społecznych. Pokusiłam się o pogrupowanie ich w kilka kategorii. Do pierwszej z nich zaliczyłam teksty dotyczące prywatnego życia autorki, w których opisuje traumy swojego dzieciństwa i młodości, wielką przemianę, jakiej doświadczyła dzięki terapii przeciwdepresyjnej i ciężkiej pracy nad sobą, korzyściach płynących z praktykowania jogi, o istotnych wspomnieniach, z których najbardziej wzruszyłam się opowieścią o świętach Bożego Narodzenia przeżywanych z bardzo już chorym, umierającym ojcem, kiedy po raz pierwszy spotkali się wszyscy jak rodzina, w skupieniu i świadomości bycia tu i w tej chwili, bez zwyczajowych prób pokazania się z najlepszej strony, rodzinnych pretensji i świątecznego, nie zawsze przyjemnego zamieszania. Druga z wyodrębnionych przeze mnie kategorii to felietony dotyczące Polski i Polaków – kraju pełnego nienawiści, ksenofobii, hipokryzji, uprzedzeń niemających żadnego uzasadnienia wobec wszelkiej odmienności. Pokazuje w nich Polskę zacofaną, a co gorsza, jeszcze bardziej się uwsteczniającą pod przewodnictwem obecnej władzy. Nie można jej przy tym zarzucić stronniczości, bo jednakowo trafnie pokazuje wady postaw i słów zarówno po jednej, jak i drugiej stronie politycznego sporu. I trzeci temat, któremu Paulina Młynarska poświęciła dużo uwagi, to prawa kobiet, ciągle jeszcze istniejącemu przyzwoleniu na to, by kobiety były traktowane gorzej niż mężczyźni, obarczane większą liczbą obowiązków, poniżane, niedoceniane. Kobietom ciągle odmawia się szacunku, ciągle niewystarczająco dotkliwie kara się za gwałt i przemoc, ciągle odmawia się wyciagnięcia pomocnej dłoni, kiedy zmagają się z krzywdą doświadczaną ze strony mężczyzn. Autorka ubolewa również nad tym, że kobiety nie są solidarne. W swoich felietonach Paulina Młynarska jest dosadna i nazywa rzeczy po imieniu. Z wyraźnym oburzeniem pisze o hipokryzji, nieświadomości polskiego społeczeństwa. Zwraca uwagę na mechanizmy, którym jesteśmy poddawani przez państwo, kościół i media, które prowadzą do tego, że tak wiele wokół nas jest nietolerancji, agresji, krytyki. I radzi, aby pracować nad sobą, by wyplenić je ze swojego życia, bo często nieświadomie sami zachowujemy się tak, jak nie chcielibyśmy być sam traktowani. Wymaga to ogromnej świadomości i uważności, odpowiedzialności za siebie. To bardzo ważna lektura, bardzo ważny głos w dyskusji o współczesnym świecie i wartościach, którymi powinniśmy się kierować. Pokazuje, że przed nami bardzo długa droga, zanim staniemy się społeczeństwem ludzi równych, którzy dobrze czują się zarówno ze sobą, jak i z innymi.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 3
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Młynarska Paulina

Paulina Młynarska (1970) - niezależna dziennikarka i producentka telewizyjna, pisarka, felietonistka, podróżniczka, kobieta biznesu. W przeszłości także aktorka filmowa i teatralna. Zaangażowana społecznie feministka i certyfikowana nauczycielka jogi. Sama o sobie mówi, że ma na koncie już sześć życiorysów, a przecież to dopiero początek. Żyje między Azją (Indie, Nepal, Bali), dokąd zabiera kobiety w podróże połączone z praktyką jogi, a Kretą, gdzie obecnie mieszka. Matka dorosłej córki. Jej profile w mediach społecznościowych śledzi 200 000 osób, a publikowane w internecie felietony doprowadzają do białej gorączki zarówno rządzących, jak i opozycję.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Arabska zdrajczyni Valko Tanya
4.6/5
28,83 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop McQuiston Casey
4.3/5
26,22 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bruno Whatever Gramski Leo
4.5/5
28,90 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers King Stephen
4.7/5
28,85 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Monarchowie mórz Staaf Danna
5/5
30,30 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Na wschód od Edenu Steinbeck John
4.8/5
48,09 zł
74,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Aryjskie papiery Dynin Jerzy
5/5
25,47 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Outsider King Stephen
4.7/5
30,14 zł
47,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Grona gniewu Steinbeck John
4.8/5
41,69 zł
65,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego