Monika Brodka

Monika Brodka to polska piosenkarka sceny pop, znana z charakterystycznego głosu, oryginalnych stylizacji i spektakularnych teledysków. Po wygraniu konkursu „Idol” w 2004 roku, zadebiutowała płytami „Mini Album vol. 1” i „Mini Album vol. 2”, które odniosły duży sukces. Od tego czasu Monika Brodka nagrała wiele singli, teledysków, EP-kę i kilka albumów studyjnych.

 

Podstawowe dane:

 • Data urodzenia i miejsce urodzenia: 7 lutego 1988, Twardorzeczka
 • Popularne płyty: Granda, Clashes, MTV Unplugged Brodka, BRUT
 • Nagrody: Paszport „Polityki” (2004), Fryderyk (2005, 2011, 2012, 2013, 2017, 2019)
 • Gatunki muzyczne: pop

Opis artystki

Żywiecczyzna, muzyka, „Idol” i sukces artystyczny

Monika Brodka urodziła się w 1988 roku w Twardorzeczce, w bardzo muzykalnej rodzinie. Już jako dziecko śpiewała i grała na skrzypcach, wygrywała konkursy i jeździła z występami. Ogólnopolski sukces artystyczny przyniósł jej udział w trzeciej edycji programu „Idol” w 2004 roku. Tego roku nie tylko zajęła pierwsze miejsce w programie, ale postawiła swoje pierwsze kroki w branży muzycznej, wydając swoje debiutanckie albumy.

Pierwsze płyty Moniki Brodki, „Mini Album vol. 1” i „Mini Album vol. 2” cieszyły się dużą popularnością, a łączący je „Album” otrzymał status złotej płyty. Po udanym debiucie Brodka została nominowana do Paszportów Polityki i Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. Wygrała konkurs premier na 42. Festiwalu w Opolu oraz otrzymała nagrodę „Superjedynki” w kategorii debiut. Jej druga płyta „Moje piosenki” (2006) także uzyskała status złotej płyty.

To wielka „Granda”, ale ludziom się podoba

Wydany w 2010 roku album „Granda” został dwukrotnie platynową płytą i otrzymał dwa „Fryderyki 2011” w kategorii albumu roku i produkcja muzyczna roku, a sama Brodka dostała „Fryderyka” dla wokalistki roku. W 2012 ukazał się cyfrowy minialbum „LAX”, który uzyskał nominację do „Fryderyków 2013”. W ciągu pierwszych dziesięciu lat swojej kariery Monika Brodka nagrała też wiele singli, które stały się przebojami – m.in. „Ten”, „Miałeś być”, „W pięciu smakach”, „Granda” i angielskojęzyczny utwór „Varsovie”.

„Clashes” – przełomowy etap artystycznej drogi

W 2016 roku ukazał się angielskojęzyczny album Moniki Brodki „Clashes”. Tytuł – jak twierdzi sama artystka – odzwierciedla piosenki pełne kontrastowych stylów, brzmień i wydźwięków. Również teledyski do piosenek z płyty „Clashes” ukazywały coraz wyraźniejszy artystyczny styl Brodki – inspirującą muzykę w niezwykle wyrafinowanej oprawie wizualnej, nawiązującej do estetyki twórczości największych gwiazd popkultury. W 2018 roku koncert Brodki „MTV Unplugged” został nagrany jako płyta live, zawierająca wykonania utworów z jej dotychczasowych albumów. 2021 rok zaś, to rok premiery albumu „BRUT”, zapowiadanego i promowanego singlem „Game change”.

Występy gościnne Brodki – na scenie i na ekranie

Monika Brodka występowała gościnnie u innych artystów, m.in. na albumie WSZ-CNE „Jeszcze raz”, w singlu Silver Rocket „Niagara Falls” i teledysku PRO8L3M  „Żar (Tak to robię)”. Na potrzeby serialu Showmax „Rojst”, Brodka wykonała zaskakujący, nowatorski cover piosenki Izabeli Trojanowskiej „Wszystko, czego dziś chcę”, za który została nominowana do „Fryderyków 2019” w kategorii „Nowe wykonanie”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena
Sposób dostawy (oferta empik)

Monika Brodka - płyty

Albumy studyjne:

 • Album (2004)
 • Moje piosenki (2006)
 • Granda (2010)
 • Clashes (2016)
 • Brut (2021)

Mini albumy:

 • Mini Album vol. 1 (2004)
 • Mini Album vol. 2 (2004)
 • LAX (2012)

Album koncertowy:

 • MTV Unplugged Brodka (2018)

 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.