Monika Brodka

Monika Brodka to polska piosenkarka sceny pop, znana z charakterystycznego głosu, oryginalnych stylizacji i spektakularnych teledysków. Po wygraniu konkursu „Idol” w 2004 roku, zadebiutowała płytami „Mini Album vol. 1” i „Mini Album vol. 2”, które odniosły duży sukces. Od tego czasu Monika Brodka nagrała wiele singli, teledysków, EP-kę i kilka albumów studyjnych.

 

Podstawowe dane:

 • Data urodzenia i miejsce urodzenia: 7 lutego 1988, Twardorzeczka
 • Popularne płyty: Granda, Clashes, MTV Unplugged Brodka, BRUT
 • Nagrody: Paszport „Polityki” (2004), Fryderyk (2005, 2011, 2012, 2013, 2017, 2019)
 • Gatunki muzyczne: pop

Opis artystki

Żywiecczyzna, muzyka, „Idol” i sukces artystyczny

Monika Brodka urodziła się w 1988 roku w Twardorzeczce, w bardzo muzykalnej rodzinie. Już jako dziecko śpiewała i grała na skrzypcach, wygrywała konkursy i jeździła z występami. Ogólnopolski sukces artystyczny przyniósł jej udział w trzeciej edycji programu „Idol” w 2004 roku. Tego roku nie tylko zajęła pierwsze miejsce w programie, ale postawiła swoje pierwsze kroki w branży muzycznej, wydając swoje debiutanckie albumy.

Pierwsze płyty Moniki Brodki, „Mini Album vol. 1” i „Mini Album vol. 2” cieszyły się dużą popularnością, a łączący je „Album” otrzymał status złotej płyty. Po udanym debiucie Brodka została nominowana do Paszportów Polityki i Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. Wygrała konkurs premier na 42. Festiwalu w Opolu oraz otrzymała nagrodę „Superjedynki” w kategorii debiut. Jej druga płyta „Moje piosenki” (2006) także uzyskała status złotej płyty.

To wielka „Granda”, ale ludziom się podoba

Wydany w 2010 roku album „Granda” został dwukrotnie platynową płytą i otrzymał dwa „Fryderyki 2011” w kategorii albumu roku i produkcja muzyczna roku, a sama Brodka dostała „Fryderyka” dla wokalistki roku. W 2012 ukazał się cyfrowy minialbum „LAX”, który uzyskał nominację do „Fryderyków 2013”. W ciągu pierwszych dziesięciu lat swojej kariery Monika Brodka nagrała też wiele singli, które stały się przebojami – m.in. „Ten”, „Miałeś być”, „W pięciu smakach”, „Granda” i angielskojęzyczny utwór „Varsovie”.

„Clashes” – przełomowy etap artystycznej drogi

W 2016 roku ukazał się angielskojęzyczny album Moniki Brodki „Clashes”. Tytuł – jak twierdzi sama artystka – odzwierciedla piosenki pełne kontrastowych stylów, brzmień i wydźwięków. Również teledyski do piosenek z płyty „Clashes” ukazywały coraz wyraźniejszy artystyczny styl Brodki – inspirującą muzykę w niezwykle wyrafinowanej oprawie wizualnej, nawiązującej do estetyki twórczości największych gwiazd popkultury. W 2018 roku koncert Brodki „MTV Unplugged” został nagrany jako płyta live, zawierająca wykonania utworów z jej dotychczasowych albumów. 2021 rok zaś, to rok premiery albumu „BRUT”, zapowiadanego i promowanego singlem „Game change”.

Występy gościnne Brodki – na scenie i na ekranie

Monika Brodka występowała gościnnie u innych artystów, m.in. na albumie WSZ-CNE „Jeszcze raz”, w singlu Silver Rocket „Niagara Falls” i teledysku PRO8L3M  „Żar (Tak to robię)”. Na potrzeby serialu Showmax „Rojst”, Brodka wykonała zaskakujący, nowatorski cover piosenki Izabeli Trojanowskiej „Wszystko, czego dziś chcę”, za który została nominowana do „Fryderyków 2019” w kategorii „Nowe wykonanie”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Monika Brodka - płyty

Albumy studyjne:

 • Album (2004)
 • Moje piosenki (2006)
 • Granda (2010)
 • Clashes (2016)
 • Brut (2021)

Mini albumy:

 • Mini Album vol. 1 (2004)
 • Mini Album vol. 2 (2004)
 • LAX (2012)

Album koncertowy:

 • MTV Unplugged Brodka (2018)