Mata

Mata, właściwie Michał Matczak, to młody polski raper, urodzony u progu XXI wieku. Popularność zdobył singlem „Patointeligencja”, który według jury Popkillerów 2020 stał się „odkryciem roku” i „singlem roku”. We wrześniu 2020 roku, nakładem wytwórni SBM Label, ukazał się pierwszy studyjny album Maty „100 dni do matury”, który szybko uzyskał status płyty potrójnie platynowej. Mata zdobył także dwa Fryderyki 2021 za Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Hip-Hop. Jesień 2021 roku to czas premiery drugiej płyty Maty pt. „Młody Matczak”, która już w przedsprzedaży osiągnęła popularność złotej płyty.

Podstawowe dane:

  • Imię i nazwisko: Michał Matczak
  • Pseudonim: Mata
  • Data i miejse urodzenia: 14 lipca 2000, Wrocław
  • Najpopularniejsze płyty: 100 dni do matury, Młody Matczak
  • Gatunek muzyczny: rap, hip-hop

Opis artysty

Mata – millenials, patointeligent i raperski enfant terrible „bananowej młodzieży”

Michał Matczak – czyli raper „Mata” – urodził się w 2000 roku. Jest synem Marcina Matczaka, znanego polskiego prawnika i profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Uczył się w elitarnym warszawskim liceum im. Stefana Batorego i już jako uczeń zaczął rapować. W swojej działalności artystycznej cieszy się wsparciem rodziców – pseudonim „Mata” został, według słów Michała Matczaka, wymyślony przez jego ojca. Pierwszy mini-album (EP) Maty, „Fumar Mata”, ukazał się już w 2018 roku.

Biografia artysty jest bardzo nietypowa jak na rapera, bo nie pochodzi on z blokowiska ani ze środowiska tzw. marginesu społecznego. Nie miał także trudnego dzieciństwa. Przeciwnie, wychowany w dobrze sytuowanej, szanowanej rodzinie – miał wszystkie przywileje: „katolickie przedszkola, strzeżone osiedla” – życie pozornie bezproblemowe. Tym większe kontrowersje wzbudził singiel „Patointeligencja”, w którym Mata i jego rówieśnicy mówią otwarcie o patologiach życia młodzieży z polskiej klasy średniej, o wstydliwie ukrywanych „problemach pierwszego świata”.

Burza wokół „Patointeligencji” – „Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala, czy ten, co mówić o tem nie pozwala”?

Singiel Maty zdobył wielką popularność, przede wszystkim wśród internautów. Stał się jednak źródłem oburzenia jednych i głosów poparcia ze strony innych. Użycie wulgaryzmów, wizerunku „Batorego”, dosadne nazwanie po imieniu rozrywek młodzieżowej „Patointeligencji”, spotkało się ze sprzeciwem dyrekcji szkoły, a także przedstawicieli wielu środowisk konserwatywnych. Nie brakło jednak innych głosów, mówiących, że nareszcie pojawił się pretekst do rozmowy o problemach, które były do tej pory zamiatane pod dywan. Czy warto gorszyć się formą, czy lepiej zastanowić nad treścią? Sto lat temu Jarosław Haszek napisał: „Słusznie powiedziano, że dobrze wychowany człowiek może czytać wszystko. Nad tym, co jest naturalne, zastanawiają się tylko największe świntuchy i wyrafinowani rozpustnicy, którzy w swej zakłamanej moralności nie biorą pod uwagę treści, ale ze złością rzucają się na poszczególne słowa”.

„Patoreakcja”, inne single i albumy Maty

Wielka popularność „Patointeligencji” spowodowała, że Mata zareagował na ten niespodziewany odzew singlem z 2021 roku pt. „Patoreakcja”. Także pozostałe jego dzieła są gorąco przyjmowane, nie tylko przez fanów rapu i hip-hopu. Miłosna piosenka „Kiss cam (podryw roku)”, utwory z albumu „100 dni do matury”, czy singiel „Papuga” promujący album „Młody Matczak” – wszystkie mają miliony wyświetleń i tysiące sprzedanych egzemplarzy. Mata współpracuje także z innymi polskimi artystami. Nagrywał utwory m.in. z raperemami: White 2115, Janem-Rapowaniem, Bedoesem, Quebonafide, Malikiem Montaną, Żabsonem. W utworze „Konkubinat” występuje nawet prof. Jerzy Bralczyk, ze swoim charakterystycznym głosem i fragmentem wykładu o brzydocie języka.

więcej
Filtruj
Kategorie
Kategoria
Empik Premium
Polecane
Cena
Ocena

Dowiedz się więcej o Macie

Wszystkie artykuły

Mata - płyty