Beyoncé

Beyoncé Knowles to amerykańska piosenkarka, tancerka, aktorka, reżyserka i przedsiębiorczyni. Wykonuje muzykę R&B, pop i hip-hop. W latach 90. XX w. występowała w zespole „Destiny’s Child”, jednak od 2002 roku skupia się głównie na karierze solowej, która przyniosła jej ogromną sławę. Beyoncé jest laureatką kilkuset nagród muzycznych, w tym 28 nagród Grammy – to najwięcej pośród wszystkich piosenkarek w historii. Od początku swojej samodzielnej drogi artystycznej Beyoncé była zawodowo związana z Jayem-Z, czyli Shawnem Carterem, za którego wyszła za mąż i z którym założyła duet The Carters. Oprócz muzyki Beyoncé zajmuje się także filmem, działalnością biznesową i charytatywną. 

Podstawowe dane:

  • Pełne imię: Beyoncé Giselle Knowles-Carter
  • Data i miejsce urodzenia: 4 września 1981, Houston
  • Gatunek muzyczny: R&B, pop i hip-hop

Opis artystki

Beyoncé – początki kariery i życie prywatne

Beyoncé Giselle Knowles-Carter urodziła się w 1981 roku w Houston, w Teksasie. Jej rodzicami są Matthew Knowles, Afroamerykanin (który przez pewien czas był menedżerem Beyoncé i wciąż jest menedżerem jej siostry Solange Knowles) i Tina Knowles, stylistka i fryzjerka pochodzenia kreolskiego. Od wczesnych lat szkolnych Beyoncé kształciła swój talent muzyczny – uczyła się śpiewu i tańca, śpiewała w szkolnym chórze. W latach dziewięćdziesiątych Beyoncé Knowles śpiewała w zespole R&B Destiny’s Child. Matthew Knowles zaangażował się wtedy całkowicie w pracę menedżera zespołu, porzucając inne zajęcia. Jednak od początku XXI wieku Beyoncé postawiła na karierę solową, w której odniosła ogromny sukces artystyczny i komercyjny. Obecnie należy do najsłynniejszych i najlepiej zarabiających gwiazd muzyki rozrywkowej na świecie. Jej mężem jest Jay-Z, raper, producent muzyczny i biznesmen. Para rozwija swoją działalność artystyczną i biznesową, lokując się w światowej czołówce najbardziej wpływowych ludzi w show-biznesie. Wspólnie dają koncerty i tworzą duet „The Carters”. Ich płyta „Everything Is Love” ukazała się latem 2018 roku, a promował ją przebój „Apeshit”.

Kariera solowa Beyoncé – płyty, przeboje i deszcz nagród

W 2002 roku Beyoncé wystąpiła – już bez Destiny’s Child – w utworze Jaya-Z pt. „'03 Bonnie & Clyde”. Od tego czasu rozwijała się współpraca Jaya-Z i Beyoncé, pojawiały się także plotki o ich związku osobistym. Debiutancki album solowy Beyoncé to „Dangerously in Love” (2003), którego wiodący singiel, „Crazy In Love”, z gościnnym udziałem Jaya-Z, jest przez magazyn „Rolling Stone” uważany za największy przebój XXI wieku. Drugą płytą Beyoncé jest „B'Day” (2006), a w 2008 roku ukazał się album „I Am... Sasha Fierce” z tytułową postacią, buntowniczką odzianą w ćwieki i metalową rękawicę, będącą artystycznym alter ego Beyoncé. Czwarta płyta Beyoncé została zatytułowana po prostu „4” (2011), a wydany dwa lata później piąty album – „Beyoncé”. Szósty album pt. „Lemonade” (2016) został okrzyknięty jej najlepszym, a towarzyszy mu film wyreżyserowany przez samą artystkę, zatytułowany „Beyoncé: Lemonade”. W 2019 roku odbyła się premiera remasterowanej wersji filmu animowanego „Król Lew”, w której Beyoncé użyczyła głosu lwicy Nali, a także nagrała płytę-ścieżkę dźwiękową do tego filmu pt. „The Lion King: The Gift”. Siódmy album studyjny Beyoncé, „Renaissance” ma ukazać się pod koniec lipca 2022 roku. Za swoje albumy i promujące je single Beyoncé otrzymała ponad 500 nagród muzycznych, w tym 28 nagród Grammy, co czyni ją najbardziej utytułowaną pod tym względem piosenkarką w historii.

Beyoncé jest również związana z przemysłem filmowym.

Film „Beyoncé: Lemonade” (2016) nie był pierwszym ani ostatnim filmem, który Beyoncé wyreżyserowała. W 2013 roku ukazał się jej film „Life Is But a Dream”, później był koncertowy film „Homecoming” (2019) i „Black Is King” (2020), film towarzyszący produkcji „Król Lew”. Oprócz tego Beyoncé zagrała w wielu filmach. Jej telewizyjny debiut to rola w „Carmen: A Hip Hopera” (2001). Później zagrała w filmie „Austin Powers in Goldmember” („Austin Powers i Złoty Członek”), w „Fade To Black” – biograficznym filmie o Jayu-Z, w „Różowej panterze” z 2006 roku, „Dreamgirls”, „Cadillac Records” i „Obsessed” („Obsesja”). Beyoncé wystąpiła w oryginalnym dubbingu do animowanego filmu „Epic” („Tajemnica Zielonego Królestwa”) i we wspomnianym już „Królu Lwie”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena