Jerzy Pilch to jeden z najważniejszych twórców literackich ostatnich dekad. Ceniony przez krytyków prozaik, lubiany przez czytelników felietonista, poetycko piszący o bliskich wielu z nas słabościach i słabostkach. Wobec jego twórczości nie można przejść obojętnie. W związku z urodzinami autora - przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych książek Mistrza.

Niemal 30 lat twórczości

Choć trudno w to uwierzyć, pochodzący z Wisły autor zadebiutował w świecie wielkiej literatury już niemal trzydzieści lat temu. Jego pierwsza powieść, „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” ukazała się w 1988 roku. I to już ona przyniosła mu pierwsze duże wyróżnienie – prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. A to był dopiero początek. Osiem nominacji do nagrody literackiej Nike, dwie ekranizacje filmowe i dwukrotna obecność jego utworów na liście stu najlepszych książek na prestiżowej amerykańskiej liście tworzonej przez „Kirkus reviews” to tylko kilka spośród wielu dowodów uznania dla jego twórczości płynących, jak widać, nie tylko z Polski.

Poetycko o codzienności

Za co można cenić twórczość Jerzego Pilcha?  Na przykład za wnikliwą, ironiczną obserwację otaczającej nas rzeczywistości czy piękny, precyzyjny język. Nikt nie pisze tak pięknie o alkoholizmie (np. głośne „Pod Mocnym Aniołem” – Nike 2001), ciągłym poszukiwaniu cielesnych przygód (np. „Inne rozkosze”, „Moje pierwsze samobójstwo”, czy najnowsza powieść - „Zuza albo czas oddalenia”) i innych ludzkich słabościach, typowo polskich kompleksach i niedoskonałości otaczającego nas świata. I to właśnie te tematy przewijają się przez całą twórczość autora, przyciągając bardzo szerokie grono czytelników – nie tylko polskojęzycznych. Jego powieści zostały przetłumaczone m.in. na angielski, niemiecki, białoruski, bułgarski, estoński, hiszpański, holenderski, rosyjski czy włoski.

Nie tylko fikcja

Drugim filarem twórczości Jerzego Pilcha są jego felietony. Przez wiele lat można je było czytać przede wszystkim na łamach „Tygodnika Powszechnego”, ale także „Hustlera”, „Dziennika”, „Przekroju” czy „Polityki”. Tym, którzy cenią sobie oryginalne skojarzenia oraz cięte pióro z nutką refleksji gorąco polecamy „Dziennik” oraz „Drugi dziennik”. Na ich łamach Pilch mierzy się z ważnymi tematami egzystencjalnymi, pisząc otwarcie choćby o swojej chorobie (cierpi na chorobę Parkinsona), ale i z tematami bardziej banalnymi – piłką nożną, nieznośnymi upałami, czy odwiecznie powracającymi relacjami damsko – męskimi. Lektura obu „Dzienników” wciąga tak, jak jego najlepsze powieści!

Tym zaś, którzy chcą prozę Jerzego Pilcha zobaczyć na srebrnym ekranie, polecamy przede wszystkim głośną ekranizację „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Genialny Robert Więckiewicz w roli pisarza – alkoholika i poruszająca, przytłaczająca fabuła (niepozbawiona wątków autobiograficznych)…To trzeba zobaczyć.

Twórczość Jerzego Pilcha warto znać nie tylko dlatego, że to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XX i XXI wieku. Wyjątkowa perspektywa, z której autor spogląda na otaczający go świat urzeka szczerością i pobudza do refleksji. I choćby z tego powodu przy najbliższej okazji warto uzupełnić swoją domową biblioteczkę o jego dzieła.