W tym roku po raz pierwszy jury w składzie Witold Giersz (przewodniczący), Wojtek Wawszczyk i Alexey Alexeev wręczy nagrodę Warsaw Animation Winner (WAW) dla najlepszej animacji 7. Planete Doc Review!
Ubiegłoroczny sukces sekcji animowanych filmów dokumentalnych „Anima doc” (w ramach której swoją polską premierę miał „Walc z Baszirem” Ariego Folmana) skłonił organizatorów do wprowadzenia nowej kategorii konkursowej. Oprócz nagród Millennium Award, Magic Hour Award (dla filmów do 70 minut), Amnesty International Award, Panasonic Green Award (dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej), Nagrody Nos Chopina (dla najlepszego filmu muzycznego), Nagrody Dialogu Ekumenicznego i Nagrody Publiczności, w tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda Warsaw Animation Winner dla najlepszego filmu animowanego.
W konkursie udział weźmie 25 najlepszych animacji z całego świata, wśród nich znakomita polska produkcja – „Laska” w reżyserii Michała Sochy, nagrodzona na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. na jednym z najbardziej cenionych festiwalów filmów animowanych w Annecy). Ta purnonsensowa, pełna surrealistycznego humoru damsko-męska historia, została wyprodukowana przez znane studio Platige Image, w którym pracuje i tworzy Tomasz Bagiński, zdobywca nominacji do Oscara za krótkometrażową animację „Katedra”.
W programie konkursu na najlepszą animację znalazł się również zwycięzca ubiegłorocznego Berlinale „Proszę odezwij się” („Please, Say Something”), zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu DOK Leipzig „Skrzydła i wiosła” („Wings and Oars”) oraz tegoroczna nominacja do Oscara w kategorii „najlepszy animowany film krótkometrażowy” „Francuski klops” („French Roast”). Jednak nagrody to oczywiście nie wszystko. Dlatego w sekcji konkursowej nie zabraknie również filmów, które może nie uwiodły jurorów na festiwalach, ale skutecznie podbiły serca publiczności, jak „Królewskie koszmary” („Royal Nightmare”) czy „Krokodyl” („Krokodill”).
7. Planete Doc Review to nie tylko pokazy filmów, ale także liczne imprezy towarzyszące. Specjalnym gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie nagrodzony Oscarem w 2003 roku duński reżyser Martin Strange-Hansen, pionier w wykorzystywaniu nowych mediów. Reżyser, który wykorzystuje potencjał telefonów komórkowych, aby stworzyć w kinie nową jakość, podzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą z uczestnikami wykładu mistrzowskiego (masterclass) i porozmawia z nimi o nowych możliwościach, jakie otwierają przed filmem internet i telefony komórkowe. Spotkanie z reżyserem, które odbędzie się w niedzielę 9 maja o godz. 14.00, poprzedzi prezentacja serii filmów „Pinly i Flau”. Te niezwykłe 3-minutowe animacje na telefon komórkowy powstały na podstawie 100 intymnych historii opowiedzianych reżyserowi przez nastolatków.
Zgłoszenia profesjonalistów, studentów i dziennikarzy na wykłady mistrzowskie, zawierające pełną informację o działalności zawodowej i/lub naukowej, należy wysyłać na adres [email protected], podając w nagłówku maila jakiego wykładu mail dotyczy.
Organizatorzy przygotowali 120 miejsc na każdy z wykładów dla zgłaszających się profesjonalistów. W ramach wolnych miejsc będzie można kupić bilet wstępu w kasach Kinoteki od 3 maja.
Against Gravity / K.P.

Komentarze (0)