To będzie koncertowe wydarzenie roku! 25 sierpnia w Parku Cytadela w Poznaniu zagra RADIOHEAD. Grupa wystąpi w naszym kraju w ramach akcji "Poznań dla Ziemi".
Radiohead - to nie tylko jeden z najważniejszych rockowo-alternatywnych zespołów na świecie. To również najbardziej oczekiwana koncertowa grupa w Polsce. Muzycy nie występują zbyt często, dlatego tym bardziej warto skorzystać z okazji i zobaczyć na żywo tych, którzy od lat dowodzą, że ambitna muzyka wcale nie musi być niszowa.
Zespół Radiohead sprzedał do tej pory około 30 milionów płyt na całym świecie, w kilkudziesięciu krajach albumy grupy pokryły się platyną lub stały się multiplatynowymi krążkami. Muzycy Radiohead trzykrotnie odbierali statuetkę Grammy.
Grupa powstała w 1986 roku w Oxfordshire w Anglii. Założyli ją Thom Yorke, Ed O’Brien, Phil Selway oraz bracia, Colin Greenwood i Jonny Greenwood. Początkowo muzycy tworzyli pod nazwą On A Friday. Debiutancka EPka zespołu – "Drill"- ukazała się w marcu 1992 roku. Wydawnictwo nie zrobiło furory, ale w tym samym roku pojawił się singiel "Creep" – piosenka, od której dla Radiohead tak naprawdę wszystko się zaczęło. Debiutancki album Radiohead, "Pablo Honey" ukazał się w 1993 roku. Krytycy pisali wtedy, że "zespół ma potencjał", ale nic nie zapowiadało tego, co grupa zaproponowała na swoich kolejnych krążkach. "The Bends" z 1995 roku pokazał inną grupę, niż ta z czasów debiutu. Muzycy zbierali pochwały za dojrzałość stylu i pomysłowość. Wkrótce okazało się jednak, że zespół ma do zaprezentowania znacznie więcej. W czerwcu 1997 roku ukazał się album "OK Computer". Zadebiutował on w Wielkiej Brytanii na pierwszym miejscu listy przebojów, co doprowadziło do komercyjnego sukcesu Radiohead na całym świecie. Album jest uważany za jedno z najwybitniejszych rockowo- alternatywnych dzieł lat '90. Po wyczerpującej trasie koncertowej, muzycy Radiohead wrócili do studia, żeby nagrać album "Kid A". Mimo że premierze krążka nie towarzyszyła wielka kampania promocyjna, krążek okazał się wielkim sukcesem. Jego następca, "Amnesiac", wydany w sierpniu 2001 roku, zawierał utwory nagrane podczas tych samych sesji co "Kid A". W czasie trasy po Hiszpanii i Portugalii, grupa pracowała już nad nowymi piosenkami. Utwory trafiły na album "Hail to the Thief", wydany w czerwcu 2003 roku. Ostatnie jak dotąd studyjne dzieło Radiohead, "In Rainbows", zostało wydane 10 października 2007 roku. Zespół zaskoczył nie tylko fanów, ale cały muzyczny rynek. Utwory można było pobrać przez Internet, a każdy z fanów sam ustalał, ile chce zapłacić za materiał. Pierwszego dnia odnotowano liczbę 1.2 miliona sprzedanych kopii.
Aktualnie grupa jest w trasie promującej album "In Rainbows". Jej elementem będzie też koncert w Poznaniu. Muzycy, w jednym z wywiadów, ujawnili niedawno, że są już w trakcie prac nad kolejną płytą.
Radiohead to nie tylko muzyczni mistrzowie. Grupa słynie również z dbałości o środowisko naturalne. Muzycy biorą udział w akcjach proekologicznych, ale także sami starają się chronić naszą planetę. Dlatego, podczas tras koncertowych, najczęściej występują w miejscach, do których łatwo dotrzeć komunikacją publiczną, aby nie powodować w miastach dodatkowego ruchu samochodowego. Poza tym, sami rezygnują z podróżowania na występy samolotami, a na scenie – na przykład ograniczają zużycie energii. Takie działania zespołu doskonale wpisują się w akcję "Poznań dla Ziemi", w ramach której Radiohead zagrają 25 sierpnia w Poznaniu.
RADIOHEAD
25 sierpnia 2009
Park Cytadela, Poznań
Ceny biletów:
I strefa - 220 zł
II strefa - 160zł
III strefa - 95zł
Patronat nad koncertem objął empik.com.
Komentarze (0)