"Pamiętnik" Pawła Jasienicy, ostatnie i nieukończone niestety przesłanie popularnego historyka do czytelników, ukazał się drukiem 6 listopada, cztery dni przed 98. rocznicą urodzin autora "Polski Piastów". 10 listopada zostanie odsłonięta w Warszawie tablica poświęcona pamięci pisarza. Uroczystość odbędzie się przy ul. Dąbrowskiego 75B o godz. 15.00.

"Pamiętnik" Pawła Jasienicy to szósty z kolei tom jego dzieł wznawianych po latach sądowego aresztu. Pierwsza od 1999 roku książka pisarza ukazała się w maju tego roku nakładem Prószyńskiego i S-ki. Wydawnictwo zamierza wznowić wszystkie książki Jasienicy. Do tej pory ukazały się: "Polska Piastów", "Polska Jagiellonów" oraz trzy tomy "Rzeczpospolitej Obojga Narodów".

Na nowe wydanie czekają jeszcze m.in. reportaże, które miały swoją premierę ponad pół wieku temu: "Wisła pożegna zaścianek" (wydanie pierwsze w 1951) i relacja z podróży po Chinach "Kraj nad Jang Tse" (1957). Wznowiony zostanie także słynny esej "Rozważania o wojnie domowej" (pierwsze wydanie ukazało się w drugim obiegu około 1980), który w nowym, zaskakującym także dziś świetle ukazuje mit rewolucji francuskiej i krwawo stłumione powstanie w Wandei.

Na razie do rąk czytelników trafia "Pamiętnik" Pawła Jasienicy pisany od 5 stycznia 1970 r., w okresie rozwijającej się, choć jeszcze utajonej ciężkiej choroby, która po ośmiu miesiącach spowodowała jego przedwczesny zgon. Najcenniejsze karty tej pracy to wspomnienia z carskiej Rosji, gdzie Lech Beynar urodził się i wychowywał do dziewiątego roku życia, i z życia akademickiego w Wilnie, od 1928 roku, widzianego oczami inteligentnego studenta historii Uniwersytetu Stefana Batorego.

Prószyński i S-ka/M.W.