Najpopularniejsza powieść Orhana Pamuka Nazywam się Czerwień ukaże się w Polsce 12 maja - zapowiedziało Wydawnictwo Literackie. Fabuła łączy elementy tajemnicy, intrygi i wątku miłosnego z filozoficzną zagadką. To najbardziej znana powieść ubiegłorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla - przetłumaczono ją na 24 języki i wyróżniono prestiżową nagrodą literacką: IMPAC Dublin Award w 2003 r.

Krótko o fabule
W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Należy utrzymać je jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany...

Zachwyt zachodniej krytyki
„Pełna radości, prowokuje, przykuwa... Błyskotliwa, dowcipna, poważna powieść... Duchowa, umysłowa i fizyczna tekstura życia codziennego w Stambule oddana w sposób niezwykle przekonujący, z wyczuciem, wielokodusznością, humanistycznie. Niezwykłe osiągnięcie” - napisał o powieści Pamuka recenzent „Times Literary Supplement”. Pochwał nie szczędził John Updike: „Sztukę malowania miniatur Orhan Pamuk wykorzystuje tak jak Tomasz Mann traktował muzykę w Doktorze Faustusie: by zbadać duszę narodu...”
Według krytyka „Chicago Tribune” „Tematem tej powieści jest różnica w postrzeganiu świata między Wschodem a Zachodem... Tajemniczy zabójca owładnięty szaloną teologią... Pamuk mierzy się z kwestią, którą zniewoliła wielu współczesnych myślicieli, od Heideggera po Derridę… (...) Ambitne, wielowymiarowe dzieło”.

Powieść ukaże się w przekładzie Danuty Chmielowskiej.

Wydawnictwo Literackie/M.W.