Kiedy byłam na etapie dojrzewania, mamy wręczały mnie i moim koleżankom broszury drukowane na luźnych kartkach, bo literatury na ten temat praktycznie nie było. Wyobraźcie sobie, że rodzic musiał w całości sam wprowadzać tematy związane z dojrzewaniem, a od razu bardziej docenicie dzisiejsze wsparcie w postaci całkiem sporego wyboru tematycznych tytułów.

Rozmowy o dorastaniu zaczynają się tak naprawdę bardzo wcześnie, a prowadzi do nich ciekawość kilkulatków i pytania w stylu „Skąd się biorą dzieci?”. Dlatego dbajmy o to, by w dziecięcej biblioteczce od najwcześniejszych lat gościły tytuły mówiące o ludzkim ciele. Mam na myśli wydawnictwa dla roczniaków, dwulatków, przedszkolaków i młodszych szkolniaków. Dziecko powinno od początku jak najszerzej uczyć się o ludzkim ciele, swoim ciele – najważniejszej maszynie, która będzie je niosła przez całe życie. Nic związanego z ciałem nie powinno być kojarzone ze wstydem czy problemami. Gdy na takiej podbudowie merytorycznej oprzemy wprowadzenie książek dla dziewczynek o dojrzewaniu, wyjdzie to całkowicie naturalnie zarówno dla nas, jak i dla dziecka.

Książki o dorastaniu – trzy nieoczywiste porady

Po pierwsze poza książkami uświadamiającymi, czyli tematycznie ukierunkowanymi na dorastanie i dojrzewanie podsuwajmy dziewczynkom powieści i opowiadania w których bohaterki same przechodzą ten etap i jest on częścią historii. Niech pojawia się w nich pierwsza miesiączka, zmieniający się wygląd ciała, rozterki emocjonalne, nieporozumienia z rodzicami i rówieśnikami, pierwsze miłości. To bardzo ważne, by nasze czytelniczki nie czuły się osamotnione w tym wyjątkowym, ale też niełatwym czasie.

Po drugie watro by dziewczyny czytały również książki o dojrzewaniu… chłopaków. Dzięki temu będą rozumiały i szanowały ten etap życia swoich braci i kolegów. W przypadku książek dla chłopców – warto postępować analogicznie!

Po trzecie starajmy się czytać tytuły uświadamiające razem z dziećmi. Nie musimy robić tego na głos, choć to też dobra praktyka przy młodszych dziewczynkach. Ważne, żebyśmy czytali te same tytuły choćby oddzielnie. Nie wystarczy wręczyć dziecku książki, warto podjąć w rozmowach tematy, które w niej znajdziemy. To nie tylko buduje nowy wymiar relacji i zaufania na linii rodzic – dziecko, ale pokazuje, że wspieramy i akceptujemy każdą sferę życia naszego początkującego nastolatka.

Książki o dojrzewaniu dla dziewczynek – 7 najlepszych tytułów

  • „Maja dorasta”

Doskonały tytuł do przejrzenia już dla dziewczyn w wieku 8 czy 9 lat. Krótka treść i sympatyczna bohaterka, która zaczyna zauważać zmiany w swoim ciele. Przyjazny, prosty język, zabawne żarty i ilustracje, ilość informacji wystarczająca na początek, gdy czytelniczka ma zrozumieć biologiczny etap, na który właśnie wkracza. Warto by zajrzała również do części „Kacper dorasta”.

 

Książka Maja dorasta

 

  • „Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie?”

Przejrzyście opisane zmiany związane z dojrzewaniem, a do tego świetny poradnik praktyczny. Jak zadbać o higienę, co zrobić, gdy pojawi się trądzik, czym kierować się przy kupnie pierwszego stanika, czego spodziewać się po miesiączkach itd. Przeczytamy też o sposobach na wzmocnienie emocjonalne, a zwłaszcza podniesienie pewności siebie, z którą to podczas dojrzewania mogą być spore problemy.

 

Ksiażka niezbędnik każdej dziwczyny

 

  • „Ciało śmiało”

Proste opisy, pełne optymizmu ilustracje i ważne przesłanie: dojrzewanie to naturalny proces, w którym można znaleźć wiele radości. Warto jednak dobrze się do niego przygotować. Tak, jak w poprzedniej książce o dojrzewaniu dla dziewczynek, tu również znajdziemy opisy kolejnych etapów dojrzewania oraz sposoby, które pozwalają poradzić sobie z nowymi „ustawieniami” ciała i głowy.

 

Książka Ciało śmiało

 

  • „Dziewczyńskie sprawy”

Kolejna dobra pozycja przygotowana przez dwie lekarki. Sprawdzi się jako lektura zarówno dla młodszych jak i starszych nastolatek. Merytoryczna, ale jednocześnie lekka i przyjemnie zilustrowana. Podejmuje tematykę samego procesu zmian jak i sposobów na radzenie sobie z nimi. Jak każda z proponowanych książek o dorastaniu dla dziewczynek wspiera czytelniczki również emocjonalnie, bo dojrzewanie to nie tylko ciało.

 

Książka Dziewczyńskie sprawy

 

  • „Czy naprawdę wszyscy tak mają?”

Świetna formuła. Przypomnijcie sobie, ile razy podczas dorastania dziwiło was to, co się dzieje i zastanawialiście się „czy inni też tak mają”. Autorzy zebrali takie właśnie nastoletnie „zdziwienia”, uporządkowali i odpowiedzieli na najczęściej pojawiające się pytania. Czyta się lekko, zdobywa konkretną wiedzę, a jednocześnie uspakaja, że „wszyscy tak mają”. Tak albo chociaż podobnie.

 

Książka czy naprawdę wszyscy tak mają

 

  • „Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią”

Jak każda książka z tej serii, ta też jest rewelacyjna. Będzie świetnym, merytorycznym wsparciem zwłaszcza, jeśli są tematy związane z seksem, które nam, rodzicom, trudno podjąć w rozmowie z dzieckiem. Dlaczego ważne jest by edukować dziewczynki w tematyce seksualnej? Przede wszystkim jest to naturalna część życia każdego człowieka, ale tu ważne są również aspekt zdrowotny i bezpieczeństwa. Chcemy, by nasze córki były wyposażone w wartościową i sprawdzoną wiedzę, a nie opierały się na relacjach grupy rówieśniczej czy internetowych sensacjach. Edukacyjnie i z humorem.

 

Książka Sex to o czym dorosli ci nie mówią

 

  • „Wielka księga cipek”

Książka, która już dłuższy czas jest na rynku a nadal wywołuje wiele dyskusji czy wręcz kontrowersji z powodu tytułu. A szkoda, bo jest to naprawdę ważna i wspierająca propozycja dla dziewczyn. Zwłaszcza dziś, gdy kryteriom urody poddawane są nawet intymne części ciała. Dlatego ważne jest by dziewczynki dostały szerokie wsparcie w temacie prawdziwego wyglądu i funkcjonowania jednej z najważniejszych części własnego ciała. Nie bójmy się „Wielkiej księgi”. I tak, jest też „Wielka księga siusiaków”.

 

Książka wielka księga cipek

 

A jakie książki o dorastaniu dla dziewczynek na was zrobiły największe wrażenie? Dajcie znać!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.