Książki o dojrzewaniu dla chłopców – dlaczego są ważne?

Jeszcze kilka dekad temu pokutowało przekonanie, że o sprawach związanych z dorastaniem z dziewczynkami rozmawia mama, a z chłopcami tata. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Oboje z rodziców starają się uczestniczyć w edukacji uświadamiającej dzieci niezależnie od ich płci. Nadal jednak nie jest to dla wszystkich łatwe. I tu z pomocą przychodzą książki o dojrzewaniu – dla chłopców i dla dziewczynek!

Dla rodziców mających pierwsze dziecko najczęściej dużym szokiem jest chwila, w której dochodzi do rozmów uświadamiających. Wyobrażamy sobie, że podejmujemy te tematy z nastolatkiem i to starszym. Tymczasem to kilkulatek zadaje pierwsze pytania o budowę kobiety i mężczyzny oraz rozmnażanie, czyli klasyczne „Skąd się biorą dzieci?”. Dlatego tak ważne jest, by od samego początku w biblioteczce chłopca znalazły się książki o ludzkim ciele, anatomii, procesach biologicznych (łącznie z ciążą). Ciało, jego wygląd, zmiany i działanie to najcenniejsza wiedza, jaką możemy dać chłopcu od najmłodszych lat. Przekazując ją w neutralny i zaspakajający ciekawość sposób, dbamy też o psychikę dziecka. Sprawiamy, że nigdy nie będzie kojarzyło cielesności z czymś problematycznym czy wstydliwym.

Książki o dorastaniu – dobre praktyki

Czytając książki o dojrzewaniu z synem, czy rozmawiając z nim o tym, starajmy się wykazać entuzjazm. Traktujmy dorastanie jak przygodę, trudną, ale dobrą i ciekawą zmianę. Nasze nastawienie może albo wzmocnić, albo zaniepokoić i zestresować nastolatka. Uważajmy więc na to, jakie podejście sami prezentujemy. Zamiast „teraz to się zacznie” mówmy „czeka cię wiele fascynujących zmian”.

Podsuwając chłopcu książki o dojrzewaniu dla chłopaków, starajmy się, by czytał również o dojrzewaniu dziewczynek. Dzieci nie żyją na bezludnych wyspach, muszą rozumieć nie tylko, co dzieje się w ich organizmach i psychice, ale też jakie procesy zachodzą w tym czasie u rówieśnic. Dzięki temu będą traktować je ze zrozumieniem i szacunkiem od najmłodszych lat, ale też zwiększą swoje szanse na budowanie dobrych relacji jakże ważnych w tym burzliwym czasie.

I na koniec: czytajmy książki o dojrzewaniu i dorastaniu z chłopcami. Jeśli nie na głos, to oddzielnie. A potem starajmy się rozmawiać (neutralnie, nieoceniająco) o tym, co przeczytaliśmy. To też jest cenne szczególnie dla tych rodziców, którzy nie wynieśli z domu odpowiedniego słownictwa do rozmów uświadamiających. W książkach znajdziecie zarówno stosowne określenia, jak i całe scenariusze tematyczne rozmów, które możecie przeprowadzić. To naprawdę wielkie wsparcie.

Najważniejsze jest jednak, żebyście zadbali w domach o edukowanie w tematach związanych z dorastaniem.  W tej kwestii chłopiec nie powinien być skazany jedynie na informacje od kolegów, czy z internetu. A książki o dojrzewaniu będą tu naprawdę cennym wsparciem.

Książki o dojrzewaniu dla chłopców – najlepsze tytuły

  • „Kacper dorasta”

Prosta narracja, podstawowe informacje dotyczące dojrzewania – dobra książka dla chłopców już od 8 roku życia. Tytuł ten określam rodzajem „bezpiecznego” bo treści nie są uszczegółowione, więc można dać dziecku nawet bez uprzedniego przeczytania samemu. Choć oczywiście zawsze lepiej sprawdzić, czego dowie się dziecko i o tym porozmawiać.

 

Książka Kacper Dorasta

 

  • „Niezbędnik każdego chłopaka”

Książki dla chłopców o dojrzewaniu nie muszą być nudne ani poważne, a jednocześnie mogą zgodnie ze współczesną wiedzą biologiczną wesprzeć nastolatków na tym etapie. Czas przemiany z dziecka w dorosłego wymaga czasem bardzo prozaicznych podpowiedzi dotyczących choćby codziennej higieny. Między innymi takie porady znajdziecie w „Niezbędniku…”.

 

Ksiązka Niezbędnik każdego chłopaka

 

  • „Ciało śmiało”

„Czy to, co się ze mną dzieje jest normalne? Czy moi koledzy mają tak samo? Co zrobić z trądzikiem a co z wkurzeniem na rodziców? Dlaczego zmieniam się wcześniej/ później niż inni chłopcy?”. Zaryzykuję stwierdzenie, że każdy nastolatek zadaje sobie przynajmniej część z tych pytań, więc dużą pomocą będzie dla niego ten lekko, ale merytorycznie napisany przewodnik.

 

Książka Ciało Śmiało

 

  • „Chłopackie sprawy”

Zabawną książkę o dojrzewaniu dla chłopców przygotowały norweskie lekarki dla czytelników  10-16 lat. To naprawdę solidne opracowanie wyjaśniające procesy biologiczne, ale też dające konkretne wsparcie w tematach emocji. Dobry język, humor, grafiki, a do tego dużo wiadomości o odnalezieniu swojej tożsamości i dobrostanu. Zaopiekowany i doinformowany dojrzewający nastolatek, to szczęśliwy i świadomy dorosły.

 

Książka chłopackie sprawy

 

  • „Wielka księga siusiaków”

Podobnie jak wersja dla dziewczynek („Wielka wersja cipek”) tak i ta książka wzbudza mieszane uczucia rodziców ze względu na tytuł. Niepotrzebnie. Bo jest to jedna z najlepszych pozycji uświadamiających na rynku. Odpowiada dokładnie na pytania chłopców w czasie dorastania. A że dorośli woleliby udawać, że tych pytań nie ma? Trudno, tu ważniejsze są potrzeby edukacyjne młodszych i starszych nastolatków.

 

Książka Wielka księga siusiaków

 

  • „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”

Książka o dojrzewaniu dla chłopców, która daje rzetelną dawkę wiedzy o rozwoju psychoseksualnym dla nastolatków i ich rodziców. Kompendium w którym czytelnik znajdzie informacje o tym, jak burzliwy czas przemian dorastania przechodzą obie płcie. I to zarówno pod kątem biologicznym, emocjonalnym, odkrywania swojej tożsamości, drogi życiowej, czy bezpiecznego funkcjonowania w Internecie.

 

Książka Zmieniam się

 

  • „Tsatsiki”

W czasie dorastania warto, by dzieci czytały literaturę z bohaterami, którzy właśnie… dorastają. Powieści, opowiadania, komiksy, które pozwolą czytelnikom przejść „na sucho’ różne rozterki związane z dojrzewaniem. Skandynawska seria „Tsatsiki” jest świetnym przykładem, po który można sięgnąć już z 9-10 latkami.

 

Książka Tsatsiki

 

A wy jakie książki o dojrzewaniu dla chłopców najbardziej sobie cenicie? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.