Co to jest PEGI?
System PEGI składa się z dwóch uzupełniających się elementów: klasyfikacji wiekowej i opisu treści. Przedziały wiekowe stosowane w PEGI to: 3, 7, 12, 16 i 18. Do opisu treści używanych jest osiem ikon, seria piktogramów informujących o rodzaju treści zawartych w grze. Ikony są umieszczone na odwrocie pudełka z grą.

Skąd mogę wiedzieć, czy gra nadaje się dla mojego dziecka?
Oznaczenia PEGI umieszczane są z przodu i z tyłu opakowania. Nie wahaj się poprosić o radę sprzedawcę. W ten sposób, możesz być pewien, że gra w którą będzie grało twoje dziecko jest odpowiednia dla jego wieku.

Połączenie oznaczenia klasyfikacji wiekowej oraz obrazków informujących o treściach zawartych w grze pomaga rodzicom oraz innym kupującym mieć pewność, że gra, którą kupują jest odpowiednia dla wieku odbiorcy.

Kto klasyfikuje gry?
Klasyfikacja jest przyznawana przez administratora PEGI, niezależny europejski instytut specjalizujący się w ocenie treści. Administrator PEGI sprawdza grę i przyznaje wydawcy licencję uprawniającą go do umieszczenia na opakowaniu rekomendacji wiekowej oraz określonego oznaczenia przedstawiającego zawarte w grze treści.

Każdy gracz powinien móc znaleźć grę, która będzie mu najbardziej odpowiadać.
Obecnie gry są jednym z najpopularniejszych typów rozrywki w Europie. I chociaż graczami są w takim samym stopniu dorośli jak i dzieci, informacja odnośnie wieku gracza jest istotna. Służy temu opracowany w 2003 system Pegi. System Pegi stosowany jest w blisko trzydziestu krajach Europy. Komisja Europejska w pełni popiera PEGI i uważa ten system klasyfi kacji gier za modelowy dla standaryzacji europejskiej w zakresie ochrony małoletnich.


pegi strach - STRACH

Gra może przestraszyć młodsze dzieci.



pegi przemoc - PRZEMOC

Gra zawiera elementy przemocy



pegi wulgarny jezyk - WULGARNY JĘZYK

W grze jest używany wulgarny język.



pegi seks - SEKS

W grze pojawia się nagość lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.



pegi uzywki - UŻYWKI

W grze występują nawiązania do używek lub pokazane jest ich zażywanie.



pegi dyskryminacja - DYSKRYMINACJA

Gra pokazuje przypadki dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą do niej zachęcać.



pegi hazard - HAZARD

Gry, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą.



pegi online - GRA ONLINE

Gra może być rozgrywana w sieci.




pegi wiek 3 PEGI 3

Treść gier oznaczonych w ten sposób uznaje się za odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście (zwykle podobna do prezentowanej w kreskówkach w rodzaju Królika Bugsa czy Toma i Jerry'ego). Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny być one w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Nie powinny w niej występować wulgaryzmy, sceny zawierające nagość ani odwołania do życia seksualnego.

pegi wiek 7 PEGI 7

Gry, które w innym przypadku zostałyby zaklasyfikowane do grupy 3, lecz zawierają dźwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców i mogą być uznane za odpowiednie dla tej grupy wiekowej. Dopuszczalne są sceny obejmujące częściową nagość, ale nigdy w kotekście seksualnym.

pegi wiek 12 PEGI 12

Gry wideo pokazujące przemoc wo nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym i/lub nierealistyczną przemoc wobec postaci o wyglądzie ludzkim lub rozpoznawalnych zwierząt, ponadto w tej kategorii wiekowej dopuszczalna jest nieco bardziej dosłowna nagość. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.

pegi wiek 16 PEGI 16

Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wygląda jak w rzeczywistości. Młodzież w tym wieku powinna również być odporna na brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.

pegi wiek 18 PEGI 18

Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu wypadkach jest to pojęcię bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.

PEGI online
Strony internetowe, które posługują się logo PEGI Online są zobowiązane do przestrzegania następujących wymogów wyznaczonych przez Kod Bezpieczeństwa PEGI Online:
• utrzymać stronę wolną od nielegalnych i obraźliwych treści tworzonych przez użytkowników;
• usunąć wszystkie niepożądane linki;
• zapewnić odpowiednie mechanizmy raportowania;
• zapewnić spójną politykę prywatności

Niewielkie gry dostępne w Internecie, które nie zawierają nieodpowiednich treści mogą otrzymać prawo do używania oznaczenia PEGI OK. W grę posiadającą to oznaczenie mogą bezpiecznie grać dzieci w każdym wieku

Wskazówki dla rodziców

- PEGI zapewnia doradztwo dotyczące stosowności gier dla poszczególnych grup wiekowych. Jednak każde dziecko jest inne. To rodzice powinni podjąć ostateczną decyzję co do tego, jakie obrazy i doświadczenia są odpowiednie dla ich dzieci. Poniżej podajemy kilka wskazówek.
- Zawsze sprawdzaj klasyfikację wiekową podaną na opakowaniu gry lub poszukaj jej, korzystając z wyszukiwarki udostępnionej w portalu www.pegi.info.
- Z góry ustal, w co, jak długo i kiedy Twoje dziecko może grać. W razie sprzeciwu dziecka wyjaśnij przyczyny swojej decyzji.
- Poszukaj streszczenia lub opisu treści gry, a najlepiej sam w nią najpierw zagraj.
- Graj ze swoimi dziećmi, nadzoruj je podczas gry i rozmawiaj o tym. Wyjaśnij im, dlaczego niektóre gry nie są dla nich odpowiednie.
- Zachęcaj dzieci do rozmowy o grach.
- Pamiętaj, że niektóre gry internetowe umożliwiają pobranie dodatkowego oprogramowania, które może zmienić treść gry i jej klasyfikację wiekową.
- W gry internetowe zazwyczaj gra się w wirtualnych grupach, w których konieczne jest kontaktowanie się z nieznanymi osobami. Powiedz dzieciom, aby nie podawały swoich danych i mówiły Ci o niewłaściwych zachowaniach.

Gry i zdrowie
Gry nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Radzimy jednak graczom, aby:
- zawsze grali w dobrze oświetlonym pomieszczeniu;
- regularnie robili przerwy;
- nie grali całymi godzinami, nawet jeżeli gra jest bardzo wciągająca;
- zachowywali odpowiednią minimalną odległość od monitora.

Czy moje dziecko może się uzależnić od gier?
Gry wideo nie oddziałują uzależniająco. Dzieci grają, bo lubią grać. Niektóre lubią to bardziej niż inne. Podczas gry mogą być niewrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne (to samo dotyczy oglądania telewizji lub filmów).

Czy przemoc w grach wideo może wpłynąć na zachowanie mojego dziecka?

Nie ma dowodów na to, że gra w gry komputerowe zawierające elementy przemocy może spowodować
długotrwały lub stały wzrost poziomu agresji albo przemocy. Badania nad wpływem gier wideo na przemoc koncentrują się na efektach krótkoterminowych i są niespójne. Aby jednak mieć pewność, że dziecko nie gra w gry uznane za zbyt brutalne, należy przestrzegać ratingów wiekowych.

Czy gry mogą powodować epilepsję?

Nie. W wyniku wyczerpujących badań stwierdzono, że gry wideo nie powodują epilepsji. W przypadku niewielkiej grupy ludzi cierpiących na epilepsję fotogenną przypadłość ta może się ujawnić podczas gry. To samo jednak może nastąpić podczas oglądania telewizji, zabawy w dyskotece, a nawet oglądania światła migoczącego przez gałęzie drzew.


Empik wspiera promocję klasyfikacji PEGI we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego www.spidor.pl