Co jedzą króliki? Podstawowe zasady żywienia

Króliki żywią się przede wszystkim sianem. To właśnie ono stanowi podstawę ich piramidy żywieniowej! Chcąc więc właściwie zadbać o swojego pupila, zapewnij mu stały dostęp do tego produktu. Jest to nie tylko istotny element jego diety, ale także pomaga mu w ścieraniu zębów, które rosną królikom przez całe życie. Dobrym wyborem jest np. siano Kujawskie Premium marki Chico.

Poza sianem dieta królika powinna być bogata w zioła i korzenie (np. pokrzywę marki Herbal Pets), które podobnie jak siano, pomagają tym zwierzakom zadbać o zęby. Równie istotne są oczywiście bogate w witaminy, wybrane warzywa i owoce, które można podawać pupilowi codziennie. Warto karmić go między innymi surową marchewką, burakiem, natką pietruszki, a nawet bananem.

Co jedzą króliki? Na przykład siano Chico

Ostatnim, równie ważnym elementem diety królików, jest gotowa karma, która najczęściej występuje w postaci czystego granulatu lub połączonego z mieszankami ziół i suszonych warzyw (jak np. bezziarnowy pokarm dla królików NATURAL VIT). Pamiętaj również o tym, by zapewnić zwierzakowi stały dostęp do świeżej wody, ponieważ króliki nadmiar ciepła uwalniają za pomocą zintensyfikowanej liczby oddechów, co dodatkowo zwiększa ich zapotrzebowanie na płyny.

Jaka karma dla królika będzie najlepsza?

Karma dla królika powinna być stworzona z naturalnych składników. Dobrym wyborem są wcześniej wspomniane mieszanki granulatu z warzywami i ziołami lub takie, które są dodatkowo wzbogacone w witaminy i minerały (jak np. mieszanka dla królików Versele-Laga). Chcąc więc wybrać dobre jedzenie dla królika, kieruj się przede wszystkim składem każdej interesującej cię karmy.

Jeżeli twój królik jest wybredny, mało się rusza lub po prostu jest starszy, to możesz wybrać karmę specjalistyczną, przygotowaną właśnie dla takich zwierzaków. Producenci dobierają zioła, gałązki i witaminy tak, by wspierały organizm pupila w jego codziennej pracy, np. wspomagając pracę jelit. Osobno dostępna jest też karma dla królika miniaturki (np. marki Versle-Laga), przy czym należy pamiętać, że w żywieniu tego gatunku wyjątkowo istotne będzie dobranie odpowiedniej porcji pokarmu. To bowiem zwierzaki, które bardzo łatwo „utuczyć”, co negatywnie wpływa na ich kondycję, a tym samym zdrowie i psychikę.

Króliki i gryzonie jedzą też pokrzywę (na zdjęciu Herbal Pets)

Uzupełniająca karma dla królika – czy warto ją kupić?

Skoro wiesz już, jaka karma dla królika będzie odpowiednia, pora na dodatki. W przypadku tych zwierzaków karmą uzupełniającą powinny być suszone zioła (np. zioła z jodem marki Herbal Pets) lub gałązki, które twój pupil będzie mógł spożywać między siankiem a zwykłą karmą. Ogryzanie gałązek również wspiera ścieranie króliczych zębów, przy czym warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie gatunki są odpowiednie dla zwierzaka. Wybieraj te, pochodzące z drzew owocowych, szczególnie jabłoni i gruszy. Dodatek tego typu zapewni „uszakowi” sporą dawkę witamin.

Możesz także postawić na wybór sianka wzbogacanego ziołami i gałązkami, dzięki czemu twój pupil będzie miał stały dostęp do lekkiej przekąski, której – w przeciwieństwie do karmy – może jeść znacznie więcej. Dobrym rozwiązaniem jest także pokarm uzupełniający w postaci samych suszonych warzyw czy owoców, jednak to, jak się sprawdzi, zależy od preferencji smakowych królika (a te mogą być nie mniej wybredne od ludzi!).

pokarm dla królika versele lega

Przysmaki dla królika – dodatek do codziennej diety

Na rynku dostępne są także przysmaki w postaci zdrowych chipsów (np. suszone plasterki jabłek marki Herbal Pets), specjalnych ciasteczek czy pędów (takich jak pędy leszczyny z pietruszką marki Ham-Strake). Wszystkie tego typu dodatki mogą być ciekawym uzupełnieniem diety królika, pod warunkiem, że będą naturalne i pozbawione produktów zbożowych.

Przysmaki to też doskonały sposób na zabawę! Jeśli twój królik jest typem odkrywcy, możesz schować mu przekąskę pod siankiem lub umiejscowić ją wyżej w klatce bądź kojcu, w którym na co dzień przebywa. W ten sposób sam będzie mógł zdobyć swój ulubiony dodatek do codziennej diety. Pamiętaj jednak, by zarówno w przypadku karmy, jak i przysmaków, pod względem częstotliwości podawania, stosować się do zaleceń producenta. Przekarmienie królika jest niezdrowe i może być dla niego niebezpieczne.

pokarm dla królika certech

Jeśli chcesz skomponować optymalną dietę dla swojego pupila, wybieraj wysokiej jakości naturalne i zróżnicowane produkty. Dodatkowo, chcąc sprawić swojemu zwierzakowi radość, możesz dokupić mu aktywizujące zabawki, hamaki i inne akcesoria, które dadzą mu wiele satysfakcji i urozmaicą czas.

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam Zwierzęta

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com