Robert Gliński i Adam Bajerski byli gośćmi dwóch spośród licznie zorganizowanych konferencji czwartego dnia festiwalu filmowego PLUS CAMERIMAGE 2007. Ponadto odbyło się Seminarium Arri-4K+BASICS oraz prezentacje Projektu Dekalog 89+  i Sachtler Artemis Hands On.


Konferencja prasowa z twórcami filmu „Sleuth”
W konferencji uczestniczyli: Haris Zambarloukos - autor zdjęć, Simon Mosley - producent oraz Tim Harvey - drugi reżyser. Pytania zadawane na konferencji skupiały się na warstwie artystycznej dzieła. Operator dodał, iż czynnikiem, który wpłynął na końcowy sukces tej produkcji była dobra współpraca wszystkich pracujących na planie zdjęciowym. Fakt, że film to remake, wymusił nowe ujęcie także w sferze zdjęć.

Konferencja prasowa z twórcami filmu „Benek”
W konferencji wzięli udział reżyser - Robert Gliński i operator - Jan Budzyński, dla którego prezentowany w konkursie filmów polskich film jest fabularnym debiutem. Operator zdradził, że w filmie nie wykorzystywano dodatkowego oświetlenia. Ograniczono się jedynie do światła naturalnego, bądź żarówki. Prawdziwość obrazu, tak ważną w tym projekcie uzyskano dzięki zatrudnieniu aktorów wywodzących się ze Śląska.

Konferencja Tibora Máthé (operatora filmu „Opium”)
Konferencja dotyczyła głównie technicznych zagadnień związanych z realizacją filmu Opium. Padły pytania o używane obiektywy i lampy przez operatora. Tibor Máthé wypowiadał się również na temat kolorów i świateł, które związane były z uczuciami i cierpieniami głównych bohaterów.

Konferencja z Adamem Bajerskim
Podczas konferencji z autorem zdjęć do filmu „Sztuczki” dziennikarzy interesował charakter współpracy z reżyserem Andrzejem Jakimowiczem. Adam Bajerski uznał, że dopiero docenił wagę relacji, która można nazwać operatorsko-reżyserskim małżeństwem. Dodał, że wraz z Jakimowiczem poszukują plenerów, razem pracują, dlatego trudno dokładnie wyznaczyć granicę inwencji reżysera i operatora.

Seminarium Arri-4K+BASICS
Prezentacja dotyczyła w dużej mierze problemom towarzyszącym zmianie analogowego zapisu na taśmie filmowej na jej cyfrowy odpowiednik. Pokazano metody, jakie firma Arri, proponuje w celu uzyskania optymalnej ostrości i jakości zdjęć.

Projekt Dekalog 89+
Projekt nawiązuje do słynnego cyklu Krzysztofa Kieślowskiego. Z założenia ma umożliwić młodemu pokoleniu wypowiedzenie się na temat otaczającej go rzeczywistości przez pryzmat dziesięciu przykazań. Projekt składa się z dwóch etapów: pierwszego, skierowanego do młodzieży licealnej, której zadaniem jest napisanie opowiadania zainspirowanego jednym z dziesięciu przykazań. Drugi etap skierowany jest do młodych filmowców (duetów reżyser-operator). Będą oni poproszeni o przygotowanie adaptacji zwycięskich opowiadań.

Prezentacja Sachtler Artemis Hands On
Podczas pokazu zaprezentowano możliwości optymalnego wykorzystania systemu w pracy operatora. Przedstawiono dokładną budowę sprzętu oraz planowane zmiany technologiczne. Prowadzący umożliwili zainteresowanym przetestowanie sprzętu.