Już za kilka dni, 4 grudnia, rozpocznie się w Poznaniu 29. Międzynarodowy festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

To jedyna tego typu impreza w naszym kraju i jeden z większych festiwali europejskich dla dzieci i młodzieży. Podczas Festiwalu zostanie zaprezentowanych 110 filmów z 31 krajów. W konkursie widzowie zobaczą 84 filmy (66 krótkometrażowych i 18 pełnometrażowych). Będą one walczyły o nagrodę ZŁOTYCH KOZIOŁKÓW, którą przyzna międzynarodowe jury.

W jury filmów aktorskich tegorocznego festiwalu zasiądą twórcy i znawcy kina: Bruce Webb (brytyjski reżyser, twórca filmu „To, co najważniejsze”), Ilmar Raag (reżyser estoński, twórca nagradzanej na festiwalach „Naszej klasy”), Marila Wiktor (dziennikarka filmowa, jurorka FIPRESCI), Sebastian Grobler (niemiecki reżyser, m.in. „Lekcje marzeń”) oraz Tara Johns (kanadyjska reżyserka).

Filmy animowane będą oceniać: Anna Błaszczyk (reżyserka filmów animowanych, ilustratorka), Céline Ravenel (dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Ciné-Jeune oraz członek rady Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci), Katarína Minichová (krytyk i teoretyk filmowy, producentka, dyrektor artystyczny Biennale Animacji w Bratysławie), Kote Camacho (baskijski artysta plastyk, animator i reżyser), Liset Cotera (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dziecięcych w Meksyku).

Pokazy dla dzieci w ramach tegorocznego Festiwalu Ale Kino! otworzą filmy „Tygrys i tatuaże” (4 grudnia, godz. 14.00) oraz „Patyk się żeni” (4 grudnia, godz. 16.00). Popołudniowe seanse w Multikinie Stary Browar rozpocznie polski film „Sala samobójców” Jana Komasy. Tego samego dnia będzie można zobaczyć znakomity film Andrew Okpeaha MacLean’a. „Na lodzie” to podwójny laureat Berlinale 2011 - najlepszy debiut i Kryształowy Niedźwiedź Generation.

Wśród wielu tytułów tegorocznego Festiwalu wymienić należy choćby: „Oddech” Karla Markovicsa, wyróżniony w Cannes (austriacka nominacja do Oskara); pełnometrażowe animacje „Kot w Paryżu” w reżyserii Alain Gagnol i Jean-Loup Felicioli oraz „Kot rabina” reż. Antoine Delesvaux, Joann Sfar, obie nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej. W programie festiwalu znajdzie się wiele filmów krótkometrażowych, animowanych i aktorskich, w tym nagrodzony w Berlinie obraz „Ziemia bohaterów” Sahima Omar Kalifa.

W ramach pokazów Ale Kino! Ale Historia! widzowie obejrzą „Marzi. Jak upadł komunizm”, animowany serial produkcji francuskiej według popularnego komiksu autorstwa Marzeny Sowy, ukazujący stan wojenny oczyma dziecka. Podczas tego seansu będzie można porozmawiać zarówno z reżyserem animowanej serii, Laurentem Boileau, jak również z autorka komiksu, na podstawie którego powstały animacje, Marzeną Sową.

W przededniu EURO 2012 w ramach ALE KINO! Z PIŁKĄ będzie można obejrzeć aż 8 filmów piłkarskich, 4 dla dzieci i 4 dla młodzieży i dorosłych, wśród nich między innymi niezwykły dokument „Tom Meets Zizou”,  o karierze Tomasa Broicha, gracza Bundesligi i reprezentanta, a jednocześnie  intelektualisty i buntownika, zwanego „piłkarskim Mozartem” oraz „Lekcje marzeń” fabuła o początkach futbolu w Niemczech z Danielem Bruhlem, znanym między innymi z „Good Bye Lenin” i „Bękartów wojny”. Na wielbicieli piłki i futbolu czeka podwójna niespodzianka, na seansach ALE KINO! Z PIŁKA będą gościli piłkarza, a oprócz tego na festiwalu pojawi się Aljoscha Pause, reżyser i scenarzysta film „Tom meets Zizou”, dokumentu o niemieckim piłkarzu, Thomasie Broichu.

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

Tradycją Festiwalu Ale Kino! są spotkania z młodymi aktorami oraz twórcami prezentowanych filmów. W tym roku w Poznaniu będą gościć, m.in. Maria Berglyd odtwórczyni głównej roli w norweskim filmie „Absolutnie prawdziwa miłość”; Oleg i Evgeny Ryba – odtwórcy głównych ról w filmie „Jutro będzie lepiej” oraz Dorota Kędzierzawska, reżyserka tego filmu; Robbie Kay odtwórca jednej z ról w rewelacyjnym brytyjskim filmie „Jak żyć wiecznie". Gościem pokazów Ale Kino! będzie również holenderski reżyser, Sander Francken, twórca „Pieśni bardów”. Z poznańską publicznością spotkają się również laureaci Oscara, Jiří Menzel oraz Co Hoedeman. 7 grudnia Jiří Menzel spotka się ze studentami, a następnego dnia w czwartek o godzinie 11.00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem jego i pozostałych laureatów PLATYNOWYCH KOZIOŁKÓW. Tego samego dnia o godzinie 17.00 Jiří Menzel spotka się z widownią podczas seansu „Pociągów pod specjalnym nadzorem”.

Więcej: www.alekino.com