Filtruj
Kategorie
Kolor
Sprzedawca
  • więcej
Dostępność
Cena

Marka Nokia

Historia marki Nokia

Historia fińskiej marki Nokia słynącej z produkcji telefonów komórkowych rozpoczęła się w 1965 roku, kiedy to przedsiębiorca Fredrik Idestam założył swoją papiernię w okolicach miasta Tempere w Finlandii. Firma dynamicznie się rozwijała, co zaskutkowało otwarciem kolejnej papierni w niewielkim miasteczku o nazwie Nokia, gdzie poza wytwarzaniem papieru, rozpoczęto także produkcję elektroniki użytkowej, w tym telewizorów, magnetowidów i zestawów do odbioru telewizji satelitarnej.

Telefony od Nokii

Wraz z rozwojem nowych technologii, firma poszerzała swoją działalność rozwijając ofertę o monitory komputerowe i urządzenia dla telefonii komórkowej oparte na układach cyfrowych. W 1979 roku Nokia stworzyła swój pierwszy telefon komórkowy o nazwie Mobira Senator zaprojektowany z myślą o sieci komórkowej Nordic Mobile Telephone (NMT), którą uruchomiono w Skandynawii w 1981 roku.

W latach 80. firma Nokia zaprojektowała kilkanaście różnych modeli telefonów komórkowych, z których większość nie przypomina współcześnie używanych smartfonów. Niektóre modele ważyły nawet 5 kg i nie miały nic wspólnego z kompaktowych urządzeniem, który można schować w kieszeni.

Nokia 3310 - telefon niezniszczalny!

Lata 90. przyniosły marce ogromny sukces. Wtedy to Nokia stała się pionierem w produkcji telefonów komórkowych i wiodącym producentem tych urządzeń na świecie. Wśród najlepiej sprzedających się telefonów komórkowych w historii znajduje się aż 8 modeli wyprodukowanych przez firmę Nokia, w tym kultowa Nokia 3310, która cieszyła się ogromną popularnością wśród użytkowników i odznaczała się niebywałą trwałością.

Podbój rynku- smartfony od Nokii

Nokia stale podążała za trendami i nowinkami technologicznymi starając się unowocześniać swoje produkty. Opracowała między innymi projekt telefonu z klawiaturą w układzie QWERTY. Produkty te nie osiągnęły jednak sukcesu sprzedażowego, a wraz z pojawieniem się na rynku pierwszych smartfonów od Iphone obroty firmy zaczęły znacząco spadać.

Mając to na uwadze, Nokia postanowiła zawalczyć o swoją pozycję i wyprodukowała pierwsze prawdziwe smartfony z panelem dotykowym oparte na systemie operacyjnym Windows. Nokia Lumia 920 zdobyła uznanie użytkowników, dzięki przywiązaniu do marki,   intuicyjnej obsłudze i atrakcyjnemu wyglądowi menu. Jednocześnie smartfonom Nokia na Androidzie brakowało dostępu do usług Google’a oraz wielu aplikacji, co spowodowało, że szybko zostały wyparte przez bardziej funkcjonalne urządzenia oferowane przez innych producentów.

W 2016 roku oficjalnie zakończono produkcję telefonów komórkowych, a wszelkie prawa do urządzeń przejęła firma HMD Global, która do dziś sprzedaje i dystrybuuje produkty marki Nokia.

więcej