ASY EMPiKu 2005 zostały rozdane! Nagrody przyznawane przez odbiorców kultury, którzy głosują wybierając w salonach EMPiKu książki, płyty, filmy, programy komputerowe, czasopisma i gazety oraz materiały papiernicze, przyznano po raz siódmy. Rekordzistką plebiscytu została Katarzyna Grochola, która odebrała już czwartego ASA! Za Wydarzenie Roku 2005 Internauci głosujący w plebiscycie na stronie Empik.com uznali zwycięstwo Rafała Blechacza w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina!

ASY EMPiKu 2005 - laureaci

Książka

Literatura polska
Osobowość ćmy - Katarzyna Grochola, Wydawnictwo Autorskie
W tym roku Katarzyna Grochola odbierze statuetkę ASA EMPiKu po raz czwarty, ustanawiając nowy rekord, który dotąd należał do niej i Paula Coleho. Wcześniej ASAMI EMPiKu zostały powieści Grocholi należące do cyklu „Żaby i anioły”: Nigdy w życiu (2001), Serce na temblaku (2002) i Ja wam poważę! (2004). AS dla książki Osobowość ćmy wydanej w nowej oficynie, której autorka jest współwłaścicielką, oznacza, że nazwisko Grocholi jest marką gwarantującą sukces i zainteresowanie czytelników.

Literatura zagraniczna
Kod Leonarda da Vinci - Dan Brown, Albatros/Sonia Draga
Kolejny fenomen czytelniczy - w kategorii „literatura zagraniczna” Kod Leonarda da Vinci zostaje ASEM EMPiKu drugi z rzędu! Niemałe znaczenie dla ciągłego zainteresowania książką Dana Browna jest zbliżająca się premiera kinowej adaptacji opowieści o tajemnicy Świętego Graala, ale nie ona ma tutaj kluczowe znaczenie. Liczba publikacji „okołokodowych” wskazuje, że powieść Browna obudziła w czytelnikach potrzebę poszukiwania dodatkowych informacji na tematy związane z historią sztuki i religii.

Fantastyka
Eragon - Christopher Paolini, Mag
Wcześniej w kategorii „fantastyka” laury plebiscycie ASY EMPiKu zbierali mistrzowie gatunku: Terry Pratchett i Andrzej Sapkowski. W tym roku musieli ustąpić pola nieznanemu do niedawna nastolatkowi ze Stanów Zjednoczonych. Christopher Paolini, który zaczął pisać Eragona jako 15-latek, sięgnął po klasyczne motywy literatury fantasy: powieść drogi, w której główny bohater przechodzi inicjację i z chłopca staje się mężczyzną, a wartości takie jak przyjaźń i lojalność znaczą więcej niż bogactwa i zaszczyty.

Literatura dziecięca i młodzieżowa
Nowe przygody Mikołajka - Sempe&Goscinny, SIW Znak
Nowe przygody Mikołajka to jedna z najwspanialszych niespodzianek wydawniczych minionego roku. Gdy wydawało się, że o bohaterach Goscinnego wszytko już wiadomo, do księgarń trafiło 80 nowych, nieznanych wcześniej opowiadań o niesfornym Mikołajku, jego przyjaciołach i nieszczęsnych dorosłych, udręczonych żywiołowością szalonych dzieciaków. Warto zaznaczyć, że najwyższą sprzedaż w kategorii „literatura dziecięca i młodzieżowa” książka osiągnęła w ciągu niespełna dwóch miesięcy. Być może także dlatego, że historyjki Goscinnego z ilustracjami Sempego przekraczają tę kategorię i są czytane z przyjemnością przez młodzież w wieku od kilku do stu kilku lat.

Historia i literatura faktu
Autobiografia Jana Pawła II - Jan Paweł II, Wydawnictwo Literackie
Dwa lata temu Tryptyk Rzymski Jana Pawła II okazał się bezkonkurencyjną książką w kategorii „literatura polska”. W ubiegłym roku, obok papieskiej nauki zebranej w książce Pamięć i tożsamość, ważna dla wielu Polaków była także historia życia papieża Jana Pawła obdarzonego tuż po śmierci przydomkiem Wielki. Jego Autobiografia to szansa na poczucie bliskości z Ojcem Świętym, jeszcze jedno spotkanie z człowiekiem mądrym i dobrym, a także z Bogiem, którego obecności Jan Paweł II dawał świadectwo przez całe życie.

Poradniki
Kuchnia polska: 1001 przepisów - Ewa Aszkiewicz, Publicat
Nie ilość jest ważna, lecz jakość. A w książce kucharskiej Ewy Aszkiewicz nie dość, że ilość jest imponująca, to jeszcze przechodzi ona w jakość. 1001 przepisów na dania na każdą okazję, do każdego z nich dodane zdjęcie, na którym prezentowana jest gotowa potrawa, proporcje składników, dzięki którym można racjonalnie zaplanować przygotowanie posiłku, informacje o liczbie kalorii, kosztach i stopniu trudności przygotowania danej potrawy - to zalety, na które pani domu nie może nie zwrócić uwagi podczas wybierania kuchennego poradnika. Nie bez znaczenia są też poręczny jak na tak obszerną książkę kucharską format oraz co najmniej bardzo przystępna cena.

Nauki humanistyczne
Pamięć i tożsamość - Jan Paweł II, SIW Znak
W kategorii „nauki humanistyczne” najważniejszą książką ubiegłego roku stało się ostatnie przesłanie Ojca Świętego kierowane do każdego z nas. Spotkanie z myślą Jana Pawła II to przygoda dla każdego czytelnika, który szuka we współczesnym zrelatywizowanym świecie wartości stałych i własnej tożsamości. Powodzenie niełatwej książki, wymagającej od czytelnika nie tylko skupienia, ale i zaangażowania duchowego, może podważać hipotezy o tymczasowym i powierzchownym zainteresowaniu nauką jednego z największych autorytetów w dziejach nie tylko Polski, ale całego świata.


Muzyka

Polska
Kult Poligono Industrial - S.P. Records/Moja
Najnowszy album zespołu Kult błyskawicznie osiągnął status złotej płyty, a wszystkie dotychczasowe polskie produkcje muzyczne wyprzedził w drodze do tytuły ASA EMPiKu w ciągu niecałego miesiąca (premiera odbyła się na początku grudnia 2005). Na krążku znalazło się trzynaście premierowych utworów wybranych z ponad ośmiuset minut materiału nagranego przez zespół w ciągu pół roku. Dobrze znana stylistyka zahaczająca o takie klimaty muzyczne jak reggae czy ska zestawione z postpunkowymi riffami i mocnymi, jak zwykle, tekstami Kazika, zauroczyły fanów Kultu w każdym wieku.

Zagraniczna
Jean-Michael Jarre Live in Gdańsk - Koncert w Stoczni - Warner Music PL
Ubiegłoroczny koncert Jarre’a w Stoczni Gdańskiej w 25. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” był jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat. W miejscu podpisania porozumień sierpniowych bawiło się na występie francuskiego multiinstrumentalisty ponad 170 tysięcy ludzi! Rejestracja tego wydarzenia również cieszyła się ogromnym powodzeniem - złota i platynowa płyta za za sprzedaż nagrania DVD oraz złota płyta za krążek CD zostały przez artystę odebrane w warszawskim Juniorze 13 grudnia 2005.

Polski hip-hop i R&B
Sistars AEIOU - Warner Music PL
AEIOU to druga płyta (nie licząc epki EP) i zarazem drugi AS EMPiKu dla Sistars za najchętniej wybierany przez klientów salonów EMPiK polski album hip-hopowy. Trzeba przyznać, że Natalia i Paulina są już prawdziwymi kolekcjonerkami nagród, choć na rynku obecne są stosunkowo niedługo. Poza ASAMI mają na swoim koncie dwa Fryderyki oraz I Nagrodę, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy przywiezione z Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, laury przyznane przez magazyny „ELLE”, „Gala” oraz „Popcorn” oraz nagrodę MTV Europe Music Awards.

Zagraniczny hip-hop 
50 Cent The Massacre - Universal Music PL
2005 rok był dla 50 Centa wyjątkowo pracowity. Poza zwykłą wersją nowej płyty The Massacre przygotował także jej edycję specjalną z bonusowym krążkiem DVD zawierającym teledyski do zamieszczonych na CD piosenek oraz remiksem Outta Control. Wziął udział w trasach koncertowych z Eminemem i solo, napisał książkę autobiograficzną From Pieces To Weight i wystąpił w luźno opartym na swoim życiorysie filmie Get Rich Or Die Tryin', do którego napisał kilka premierowych utworów. Wziął także udział w produkcji gry komputerowej, która tytuł Bulletproof zawdzięcza jego przydomkowi „kuloodpornego”. Trafił również do więzienia, tym razem jednak tylko jako gość jednego z osadzonych.

Polski jazz
Możdżer/Danielsson/Fresco The Time - ARMS Records
W ubiegłym roku Leszek Możdżer odebrał ASA EMPiKu za solowy projekt Piano, w którym połączył elementy muzyki jazzowej, rozrywkowej i klasycznej. The Time to zupełnie inna płyta, bliższa klasyce jazzu. Do nagrania tego materiału polski pianista zaprosił szwedzkiego basistę Larsa Danielssona oraz izraelskiego perkusistę i wokalistę Zohara Fresco. Na własny użytek nazwał ów tercet Leszek Możdżer Dream Team. Od kilku lat marzył o wspólnym muzycznym graniu z tymi artystami. Po raz pierwszy cała trójka spotkała się podczas koncertu w Sopocie i początkowo muzycy myśleli o przygotowaniu albumu koncertowego. Ostatecznie powstała płyta studyjna, na której, oprócz autorskich kompozycji artystów znalazły się niezwykłe aranżacje Smells like teen spirit Nirvany, Svantetic Krzysztofa Komedy oraz XIII-wiecznego utworu Sortorello.

Zagraniczny jazz
Różni wykonawcy The Best Smooth Jazz... Ever! Vol. 2 - EMI Music PL
Kontynuacja składanki The Best Smooth Jazz... Ever! z 2004 r. to ponad cztery godziny rozkoszy dla miłośnika smooth jazzu. Przegląd od klasyki do młodych gwiazd tego gatunku otwiera Nina Simone piosenką My Baby Just Cares For Me, zamyka zaś Jimmy Smith gershwinowskim Summertime. Pomiędzy tymi dwiema kompozycjami znaleźli się m.in. Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Luther Vandross, Cassandra Wilson i US3 aż po Norah Jones.

Polska klasyka
Fryderyk Chopin Dzieła wszystkie - Polskie Radio S.A./Fonografika
Nowa edycja Dzieł wszystkich Chopina to 20 płyt kompaktowych, na których znalazły się nagrania najwspanialszych polskich interpretatorów kompozycji wielkiego romantyka, poczynając od Henryka Sztompki, który w 1927 r. podczas I Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zdobył nagrodę za interpetację mazurków, poprzez przedwojenne nagrania Bolesława Woytowicza, Jana Ekiera i Marii Wiłkomirskiej po powojenne Haliny Czerny-Stefańskiej, Barbary Hesse-Bukowskiej, Reginy Smendzianki. Wśród wykonawców utworów kameralnych znaleźli się: pianista Władysław Szpilman, wiolonczelista - Kazimierz Wiłkomirski, skrzypek - Tadeusz Wroński oraz śpiewacy: Stefania Woytowicz - sopran i Andrzej Bachleda - tenor. Szata graficzna tej edycji nawiązuje do do pierwszego wydania „Złotej Serii” sprzed 45 lat.

Zagraniczna klasyka
Best Classics... Ever (Różni wykonawcy) 4CD - EMI Music PL
Best Classics... Ever to zebrana w jednym, czteropłytowym zestawie kolekcja najpiękniejszych tematów muzyki klasycznej instrumentalnej i operowej. Adresowana jest nie tylko do melomanów, ale i do osób, które słuchają klasyki sporadycznie, bywa, że nie potrafią rozpoznać tytułu utworu ani nazwiska kompozytora, ale sam utwór znają, lubią i odbierają nierzadko bardzo emocjonalnie. Takich tematów na składance Best Classics... Ever jest zdecydowana większość, dotąd jednak były rozproszone na dziesiątkach płyt. Twórca tej kompilacji wybrał bardzo skuteczną metodę zestawiania obok siebie kompozycji z różnych okresów historycznych i obszarów geograficznych. Tą metodą jest harmonia, właściwa wszystkim zebranym na składance utworom. Adagio Albinioniego znadujące się pomiędzy The Heart Asks Pleasure First/The Promise Michaela Nymana a Pavane Gabriela Faure i w niedalekim sąsiedztwie Arii na strunę G Bacha to konsekwencja takiego wyboru. W efekcie - uczta muzyczna dla słuchacza.

Film

Kino zagraniczne
Gwiezdne Wojny: część III - Zemsta Sithów - Imperial Entertainment
To już koniec. Finału jednej z największych legend współczesnego kina trudno nie obejrzeć kilkakrotnie, choć malkontenci narzekają, że nie ma jak pierwszy trzy części cyklu George’a Lucasa. Rasowy kinoman wie, że Zemsta Sithów zamyka ważny rozdział w historii filmu i rozwoju języka popkultury. To, co działo się dawno temu w odległej Galaktyce, ostatecznie dokonało się.


Kino polskie
Kabaret TEY - TVP S.A.
Kolejny AS dla Kabaretu Tey, po nagrodzie przyznanej dwa lata temu w kategorii „Wydarzenie roku” za wydanie audio archiwalnych programów zespołu Laskowika i Smolenia. Po Polskim Radiu za publikację historycznych programów Teya zabrała się Telewizja Polska. Na 4 płytach DVD zmieściło się ponad 10 godzin klasyki polskiego kabaretu. Wydawca miał z czego wybierać - w czasach największej popularności Kabaret Tey występował przez 7 dni w tygodniu po dwa razy na dobę, a wiele programów zostało zarejestrowanych na taśmie filmowej.


Bajki
Madagaskar - Universal Pictures
Gdyby członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej wzięli pod uwagę opinie młodych widzów, zapewne nominowaliby do Oscara w kategorii „najlepsza długometrażowa animacja” Madagaskar. Na szczęście widzowie mają także wiele do powiedzenia, stąd AS EMPiKu dla opowieści o zwierzakach przyzwyczajonych do luksusowych warunków ogrodu zoologicznego, przypadł właśnie temu filmowi. Wydanie DVD dodatkowo uaktrakcyjnia rewelacyjna krótkometrażówka o bożonarodzeniowej przygodzie pingwinów.Multimedia

Gry PC
Sims 2 Na studiach - Electronic Arts Polska
Simy są już dorosłe i opuszczają rodzinny dom, by poznać rozkosze i cienie studenckiego życia. Przyjemność bycia ASEM EMPiKu poznały wcześniej już dwukrotnie. W 2003 r. gra The Sims: Gwiazda cieszyła się największym powodzeniem wśród rozrywkowych programów multimedialnych kupowanych w salonach EMPiKu. Rok później w tej samej kategorii wygrał program The Sims 2. Trzeci AS pod rząd dla symulacji życia może wskazywać pewną tendencję w upodobaniach polskich graczy.


Gry PS2
Fifa 06 - Electronic Arts Polska
Za 2004 r. ASA w tej kategorii otrzymała sensacyjna gra akcji Grand Theft Auto: San Andreas. W 2005 r. wielu graczy odpoczęło od strzelanek, wojen gangów i budowania kryminalnego imperium.To znak, że mistrzostwa świata w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. FIFA 06 to najobszerniejsza lista oficjalnych, licencjonowanych lig z całego świata, obejmująca niespotykaną dotąd liczbę prawdziwych klubów, strojów, stadionów oraz zawodników.


Programy edukacyjne
Profesor Henry 5.0 - Rozumienie… - Edgar
W ubiegłym roku zwyciężył w tej kategorii Tłumacz Języka Angielskiego 2. Tym razem klienci EMPiKów chętniej sięgali po program do intensywnej nauki języka angielskiego. Profesor Henry 5.0 - Rozumienie ze słuchu i konwersacje to najnowsza wersja programu, który pomaga użytkownikom kształcić w sposób kompleksowy umiejętność praktycznego posługiwania się językiem angielskim. Dialogi, scenki, filmy wideo (łącznie blisko 100) oraz setki nagranych zdań i zróżnicowane ćwiczenia uczą nie tylko rozumienia ze słuchu, ale także pisania, mówienia i tłumaczenia.


Programy narzędziowe
„Ładny Dom” poleca: Zaprojektuj swój dom - CD Projekt
Zaprojektuj Swój Dom to polska wersja znanego i cenionego za oceanem programu 3D Home Architekt, który sprzedał się już w 2 mln kopii. Oparty na sprawdzonych rozwiązaniach CAD pozwala na stworzenie kompleksowego projektu, od fundamentów po wykończenia. Program został stworzony z myślą o ludziach, którzy projektują lub budują dom albo mieszkanie, a z architekturą i projektowaniem wnętrz zetknęli się dopiero przy budowie własnego lokum. Polska wersja uwzględnia rodzime realia. Premiera programu została wsparta demem dołączonym do grudniowego wydania miesięcznika „Ładny Dom” - o nakładzie 100 tys. egzemplarzy.


Nowinki technologiczne
iPod Nano - Apple Polska / S.A.D.
Cienki jak ołówek iPod nano mieści całe doświadczenie iPodowe w niemożliwie małym (9 x 4 x 0,69 cm, waga - 42 gr) wnętrzu. Jest przy tym odporny na wstrząsy i ma ograniczony pobór mocy: na jednym ładowaniu baterii może pracować nawet 14 godzin. Odtwarza muzykę, książki audio i podcasty, pozwala na przeglądanie zdjęć (mieści w pamięci do 25 tys. fotografii), synchronizuje kontakty, kalendarze i listy zadań. Działa z Mac OS X lub Windows 2000/XP.


Prasa

Dziennik
„Gazeta Wyborcza” - AGORA

Miesięcznik
„Claudia” -  Gruner+Jahr Polska Sp. z o.o.

Tygodnik
„Polityka” - Polityka Spółdzielnia Pracy


Artykuły papiernicze

Kalendarz Roku

W.I.T.C.H. Kalendarz szkolny 2005/2006 - Egmont Polska Sp. z o.o.
Kalendarz dla dziewcząt związany graficznie z dwutygodnikiem komiksowym „W.I.T.C.H.”

Pocztówka autorska
Pocztówka Ilustris - Ilustris S.C.
Zaczęło się skromnie ponad 10 lat temu, kiedy Andrzej Tylkowski zaczął "korespondować" ze swoją żoną przy pomocy prostych rysunków na skrawkach papieru. Zabawne i ciepłe ilustracje podsunęły jednemu ze znajomych pomysł: a może umieścić te rysunki na pocztowkach? W 1994 r. parę odbitek ksero trafiło do wrocławskiej galerii. Zniknęły w ciągu kilku dni. Pomysł sprawdził się, a wkrótce potem powstało wydawnictwo ILUSTRIS, którego znakiem firmowym są pocztówki sygnowane podpisem "Tylkowski".

Wydarzenie Roku 2005

Rafał Blechacz zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina

Gala rozdania ASów odbyła się 24 lutego w hotelu The Westin Warsaw. W plebiscycie ASY EMPiK-u 2005 zagłosowało ponad 15 milionów klientów, którzy w minionym roku dokonali zakupów w sieci EMPiK. Zwycięzcy największego plebiscytu dla polskiej publiczności zostali wyłonieni na podstawie wyników sprzedaży z 75 salonów EMPiK z 12 miesięcy.