tysiąc powodów by czytać

Wyniki z edycji 2019

Szanowni Państwo,

bardzo zależy nam na tym, aby akcja Tysiąc powodów by czytać, w której głównym beneficjentem są dzieci, była w pełni uczciwa i zgodna z zasadami fairplay.
W związku z tym, w regulaminowym czasie dokonaliśmy wnikliwej analizy głosów oddanych w konkursie, aby wyeliminować ewentualne nieprawidłowości, odjęliśmy te wykorzystujące znane metody oszustw i ogłosiliśmy wyniki. Otrzymaliśmy jednak zgłoszenie o możliwych innych nadużyciach w głosowaniu. Powróciliśmy zatem do pracy i ponownie przeanalizowaliśmy głosy. Niektórzy głosujący okazali się bardzo kreatywni w wymyślaniu kolejnych metod łamania regulaminu. Po ich odkryciu musieliśmy unieważnić aż 60 tysięcy głosów z puli 620 tysięcy oddanych. Bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Uwzględnienie tej zmiany oznacza niestety zmiany na liście zwycięzców: dwie szkoły nie zakwalifikowałyby się do grupy wygranych. Laureaci zostali już jednak oficjalnie ogłoszeni. Dzieci ze wszystkich nagrodzonych szkół cieszą się ze zwycięstwa. Nie chcemy, aby to one ponosiły odpowiedzialność za nieuczciwość niektórych głosujących. W związku z tym zdecydowaliśmy, że powiększymy grono laureatów i nagrodzimy zestawami po tysiąc książek w sumie 6 szkół z każdej kategorii.

Do listy zwycięzców dołączają:

- w kategorii do 120 uczniów: Niepubliczna Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa HILARIS w Błoniu

- w kategorii powyżej 120 uczniów: Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach

Gratulujemy dzieciom, rodzicom i nauczycielom!

Wierzymy, że taka decyzja spotka się ze zrozumieniem wszystkich uczestników konkursu. Jednocześnie zapewniamy, że wyciągnęliśmy wnioski z tej sytuacji i przyszłoroczna edycja akcji Tysiąc powodów by czytać odbędzie się na nowych zasadach.

Zespół Empik

550 szkół

Do czwartej edycji konkursu zgłosiło się 550 szkół podstawowych.

925 066 głosów

W trwającym ponad miesiąc głosowaniu oddano 925 066 głosów.

10 000 książek

Każda z 10 zwycięskich szkół otrzyma po 1000 wybranych przez siebie książek.

Prezentujemy wyniki czwartej edycji akcji „Tysiąc powodów by czytać”, w której wspólnie zapełniamy biblioteczne półki. Poniższy ranking przedstawia zwycięzców – 10 szkół (w kolejności alfabetycznej), które uzyskały najwięcej głosów oddanych zgodnie z regulaminem. Uczniowie każdej z tych podstawówek otrzymają dla biblioteki po 1000 wybranych przez siebie książek. Gratulujemy!

rycerz

Zwycięskie szkoły do 120 uczniów

gwiazdy gwiazdy
25659 Szkoła Podstawowa w Jarszewie
praca lureata konkursu
Jarszewo

Katherine Paterson „Most do Terabithii”. Jess buduje z desek most prowadzący do tajemniczej krainy Terabithii i przeprowadza przez niego siostrę May Belle. Wybrałyśmy tę scenkę, bo uwiodła nas potęga wyobraźni głównego bohatera, który po stracie przyjaciółki, próbuje poradzić sobie z pustką, jaka po niej pozostała. Wykonałyśmy pracę, której głównym celem było pobudzenie wyobraźni. Przedstawiłyśmy świat, w którym most „nie jest jedynie stertą zwykłych desek nad prawie wyschniętym strumieniem”, ale jest światem, w którym bez obawy można być sobą.

25180 Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kaznowie-Kolonii
praca lureata konkursu
Kaznów-Kolonia

"Pax" Sary Pennypacker to bardzo ważny powód, by czytać! Scena, którą przedstawiliśmy w naszej pracy, to rozstanie przyjaciół. Wzruszająca, smutna, a zarazem piękna... To scena, w której poznajemy smak odpowiedzialności, rezygnacji z siebie w imię dobra kogoś, kogo kochamy... Peter – dwunastoletni chłopiec- pozwala odejść Paxowi – oswojonemu lisowi, bo wie, że on należy do innego świata i tylko tam może czuć się wolnym…

25015 Szkoła Podstawowa w Krzówce
praca lureata konkursu
Krzówka

Tytuł: ,,Frigiel i Fluffy". Powrót Smoka Kresu. Autor: Nicolas Digard. Przedstawiona scena przedstawia moment, w którym Frigiel po raz pierwszy znalazł się w jaskini i znalazł diamenty. Za nim jednak je wykopał, ktoś go powstrzymał. W ten sposób Frigie poznał Abla, z którym później się zaprzyjaźnił. Abel nie pozwolił Frigielowi wykopać diamentów pilnowały je zombie. Wybrałam tę scenkę, ponieważ jest to jedna z moich ulubionych w tej książce. 

24918 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Młynarzach
praca lureata konkursu
Młynarze

Temat konkursu od razu przywiódł nam na myśl „Kropkę” P.H. Reynoldsa. Książkę, po którą często sięgamy jako klub czytelniczy i za każdym razem odkrywamy ją na nowo. Prosta w formie, a bogata w treści „Kropka” mówi o tym, dokąd zaprowadzi nas pomysłowość i wyobraźnia. Scena, gdy nauczycielka pomaga odkryć Vashti talent do rysowania to nasz ulubiony moment utworu i właśnie jego chciałyśmy ukazać na naszej pracy. Scena ta ma dla nas znaczenie symboliczne i tworzenie ilustracji również miało taki wymiar. W powszechnym przekonaniu kropka kończy coś definitywnie. Tutaj od kropki wszystko się zaczyna…

24528 Szkoła Podstawowa nr 2 w Mrozach
praca lureata konkursu
Mrozy

"Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry to książka bardzo wyjątkowa ze względu na bogactwo swej treści oraz liczne przesłania, jakie ze sobą niesie. Uczniowie na hasło "Mały książę" mają wiele skojarzeń, ale najwięcej to: chłopiec, planeta, róża. Dlatego też te trzy atrybuty zostały wybrane do stworzenia pracy metodą quilingu. Efektem naszego działania jest obraz o wymiarach 90cm x 65 cm, który po oprawieniu zawisł na ścianie w szkolnej bibliotece. Obok został wypisany jeden z cytatów z książki: "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".

Zwycięskie szkoły powyżej 120 uczniów

23040 Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie
praca lureata konkursu
Brwinów

Pracę wykonali uczniowie klasy IV a z ZSO w Brwinowie, na zajęciach w bibliotece. Zainspirowała ich „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Bohaterka zaczarowuje świat dla swoich dzieci – ze wszystkiego wydobywa dobro, w każdym dostrzega to, co najwartościowsze. Budzi wyobraźnię, dzięki której pragną szybować wysoko, spełniać swoje pragnienia. Czwartoklasistów zainspirowało zdarzenie, kiedy to dzieci przygotowują czar dla mamy. Rodzina unosi się nad miastem na poduszkach - metaforach marzeń. Teraz oni wyruszają w swoją podróż, do której zapraszają również dorosłych.

22419 Zespół Szkolno – Przedszkolny w Halinowie
praca lureata konkursu
Halinów

Tytuł książki: Lucjan. Lew, jakiego nie było. Autor książki: Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Autorka pracy wybrała tę książkę ze względu na jej treść. Jest wyjątkowa, gdyż opowiada o przygodach innej Hani i lwa Lucjana, którym nie zawsze wyszytsko się udaje, ale dzięki przyjaźni jest im łatwiej. Ta książka powstała dla dzieci, które muszą zmagać się z trudnościami, z którymi nieraz nie może poradzić sobie nawet dorosły człowiek.

21950 Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pruszkowie
praca lureata konkursu
Pruszków

Praca plastyczna przedstawia słynnego Lampo - psa, który jeździł koleją. Jest on głównym bohaterem książki autorstwa Romana Pisarskiego. Lampo podróżował pociągiem, przeżywając wiele przygód. Zawsze wracał do swojego właściciela - zawiadowcy stacji kolejowej w Marittima. Lampo był bardzo bohaterski - uratował małą Adele (córkę właściciela) przed nadjeżdżającym pociągiem, niestety sam przepłacił to życiem. Historia opisana w książce inspirowana była prawdziwymi wydarzeniami z lat 50 XX w. Do dziś na stacji Campiglia Marittima stoi pomnik psa Lampo. 

21602 Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 7 w Warszawie
praca lureata konkursu
Warszawa

Uczniowie z 7E wybrali książkę Lewisa Carroll „Alicja w Krainie Czarów”. Scenka przedstawia Alicję, która ratuje przed karą śmierci trzech ogrodników (w kształcie kart do gry). Pomyłkowo posadzili białe róże i muszą je przemalować. Królowa Kier wydaje rozkaz ścięcia im głów. Alicja bierze karty - ogrodników, by ich schować. Wszystkiemu bojaźliwie przygląda się Biały Królik. Książka uczy nas, że trzeba pomagać słabszym, pokrzywdzonym tak jak, to zrobiła bohaterka. Nie przestraszyła się okrutnej Królowej. Rysunek jest ciepły, wesoły, oczywiście bajkowy - podkreśla magiczność i piękno ogrodu. 

20848 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieliczce
praca lureata konkursu
Wieliczka

Praca przedstawia scenę z powieści Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza". Główna bohaterka jest rudowłosą, rezolutną dziewczynką, której ognisty kolor włosów stał się przedmiotem drwin i żartów kolegów. Pewnego dnia Ania postanowiła więc przefarbować włosy na kruczoczarny kolor, aby jej katusze wreszcie się zakończyły. Niestety plan się nie powiódł i włosy stały się zielone. Uczennice wybrały tę scenę, aby zwrócić uwagę na problem braku akceptacji odmienności wśród rówieśników. Dzieci uważają, że nie należy próbować zmieniać się na siłę, tylko po to by być akceptowanym.

Dziękujemy i gratulujemy także pozostałym szkołom

Wiemy, że głosowanie budziło wielkie emocje i zaktywizowało wiele osób: nauczycieli, uczniów, rodziców oraz lokalne społeczności. Dziękujemy za zaangażowanie!

ludzik
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.