tysiąc powodów by czytać

Wyniki z edycji 2018

Szanowni Państwo,

bardzo zależy nam na tym, aby akcja Tysiąc powodów by czytać, w której głównym beneficjentem są dzieci, była w pełni uczciwa i zgodna z zasadami fairplay.
W związku z tym, w regulaminowym czasie dokonaliśmy wnikliwej analizy głosów oddanych w konkursie, aby wyeliminować ewentualne nieprawidłowości, odjęliśmy te wykorzystujące znane metody oszustw i ogłosiliśmy wyniki. Otrzymaliśmy jednak zgłoszenie o możliwych innych nadużyciach w głosowaniu. Powróciliśmy zatem do pracy i ponownie przeanalizowaliśmy głosy. Niektórzy głosujący okazali się bardzo kreatywni w wymyślaniu kolejnych metod łamania regulaminu. Po ich odkryciu musieliśmy unieważnić aż 60 tysięcy głosów z puli 620 tysięcy oddanych. Bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Uwzględnienie tej zmiany oznacza niestety zmiany na liście zwycięzców: dwie szkoły nie zakwalifikowałyby się do grupy wygranych. Laureaci zostali już jednak oficjalnie ogłoszeni. Dzieci ze wszystkich nagrodzonych szkół cieszą się ze zwycięstwa. Nie chcemy, aby to one ponosiły odpowiedzialność za nieuczciwość niektórych głosujących. W związku z tym zdecydowaliśmy, że powiększymy grono laureatów i nagrodzimy zestawami po tysiąc książek w sumie 6 szkół z każdej kategorii.

Do listy zwycięzców dołączają:

- w kategorii do 120 uczniów: Niepubliczna Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa HILARIS w Błoniu

- w kategorii powyżej 120 uczniów: Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach

Gratulujemy dzieciom, rodzicom i nauczycielom!

Wierzymy, że taka decyzja spotka się ze zrozumieniem wszystkich uczestników konkursu. Jednocześnie zapewniamy, że wyciągnęliśmy wnioski z tej sytuacji i przyszłoroczna edycja akcji Tysiąc powodów by czytać odbędzie się na nowych zasadach.

Zespół Empik

400 szkół

Do trzeciej edycji konkursu zgłosiło się 400 szkół podstawowych.

560 000 głosów

W trwającym 3 tygodnie głosowaniu oddano ponad 560 tysięcy głosów.

12 000 książek

Każda z 12 zwycięskich szkół otrzyma po 1000 wybranych przez siebie książek.

Prezentujemy wyniki trzeciej edycji akcji Tysiąc powodów by czytać, w której wspólnie zapełniamy biblioteczne półki. Poniższy ranking przedstawia zwycięzców – 12 szkół, które uzyskały najwięcej głosów oddanych zgodnie z regulaminem. Uczniowie każdej z tych podstawówek otrzymają dla biblioteki po 1000 wybranych przez siebie książek. Gratulujemy!

rycerz

Zwycięskie szkoły do 120 uczniów

gwiazdy gwiazdy
25659 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kobyli
praca lureata konkursu
Kobyla

Uczniowie naszej szkoły chętnie odwiedzają bibliotekę szkolną i zostają w niej po zajęciach, by ciekawie spędzić czas. Koncepcję plakatu wymyśliły uczennice, które bardzo lubią naturę. Dlatego też na naszym plakacie znajduje się pies - przyjaciel człowieka, sowa - mądra głowa i drzewo, w zaciszu którego można spokojnie poczytać ulubione książki. To wszystko zostało wzbogacone hasłami zachęcającymi do czytania. Plakat powstawał podczas przerw międzylekcyjnych oraz po zakończeniu lekcji (podczas zajęć bibliotecznych).

25180 Szkoła Podstawowa im. Abp. Józefa Gawliny w Rudnik
praca lureata konkursu
Rudnik

"Weź książkę i wejdź do naszego świata" to zaproszenie dzieci do czytanie. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że dzięki książce można przenieść się w czasie, w inny wymiar, do całkiem nieznanego i ciekawego świata. Pomysł zrodził się po intensywnej burzy mózgów na lekcji plastyki. Do projektu została zaangażowana cała klasa. Jedni uczniowie malowali tło naszej bajkowej krainy, inni postacie z ulubionych książek. Na koniec wszystko zostało ze sobą połączone i tak powstał nasz plakat.

25015 Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Dulczy Małej
praca lureata konkursu
Dulcza Mała

Praca wykonana metodą kolażu.Intensywne barwy symbolizują ogrom bodźców odbieranych każdego dnia. Plakat pokazuje,że we współczesnym chaosie, jaki panuje wśród ludzi jest możliwość otulenia się ciszą.Wewnętrzny spokój uzyskujemy zagłębiając się w lekturę książki. Niezależnie od wieku czytelnika, każdy w domu znajdzie miejsce by poczytać. Stąd białe książeczki w okienkach. Biel symbolizuje wyciszenie w momencie czytania. Hałas zewnętrzny i natłok informacji z różnych środków przekazu powodują, że chcemy się od tego oderwać, uciec w ciszę i czytać. Hasło jest prośbą właśnie o tę chwilę spokoju.

24918 Szkoła Podstawowa nr 4 w Międzyrzeczu
praca lureata konkursu
Międzyrzecz

Dzieci w naszej szkole kochają czytać książki i śledzić historie swoich ulubionych bohaterów. Tak też powstał plakat, skupiający w sobie wszystkie najbardziej uwielbiane przez nie postacie.

24528 Szkoła Podstawowa w Słowikowie
praca lureata konkursu
Słowikowo

"Tysiąc powodów by czytać" to temat naszych zajęć świetlicowych. Podczas porannych zajęć dzieci zastanawiały się dlaczego czytają książki. Odpowiedzi było wiele ale tylko kilka z nich zostało zilustrowanych w formie książki: powód 1000 - uczę się nowych słów, 999 - odkrywam wiedzę, 998 - staję się kimś naprawdę wyjątkowym, 997 - poznaję bajki, 996 - przestaję się bać, 995 - dobrze się bawię. To właśnie w ten sposób uczestnicy świetlicy zachęcają do częstszego czytania książek. Wcielają się w rolę dziewczynki, która z uśmiechem na twarzy za pomocą alfabetu oprowadza nas po niesamowitym świecie książek

Niepubliczna Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa HILARIS
praca lureata konkursu
Błonie

Jesteśmy szkołą, której jeszcze bardzo daleko do pełnoletności, jednak już od pierwszych dni naszej działalności skłaniamy naszych uczniów do refleksji nad naturą książek. Wierzymy, że zamknięta książka jest niema; a przemówi tylko wtedy gdy zostanie otwarta. Naszym promocyjnym plakatem zajęli się Uczniowie i Ich Rodzice, którzy podzielają naszą pasję, a jedynym problemem przy jego tworzeniu było wyłonienie idealnego cytatu:-) Łatwo nie było, stanęło w końcu na Éric-Emmanuel Schmitt i prostym przekazie graficznym, bo lubimy zapach tuszu, magię czcionek drukarskich i czerwone motyle...

Zwycięskie szkoły powyżej 120 uczniów

23040 Szkoła Podstawowa nr 5 im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowie
praca lureata konkursu
Tarnów

Nie wiesz którędy pójść? Powędruj z nami niezwykłą ścieżką bajkowych przygód czytelniczych. Nie bój się, z nami nie zabłądzisz. Przedstawimy Ci niezwykłych bohaterów świata fantazji. Fotografia wysłana przez uczniów naszej szkoły przedstawia drogę. Ścieżka ta wiedzie przez baśniowe krainy, odległe lądy i różnokolorowy świat. Zapraszamy Was zatem do podjęcia wyzwania. Dajcie się namówić na książek czytanie i wyruszcie z nami w wyjątkową, czytelniczą podróż.

22419 Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II w Będzinie
praca lureata konkursu
Będzin

Zwykłe litery zaklęte w słowa mają moc malowania naszej wyobraźni. Opowieści czytane przez całe życie zasiedlają naszą głowę obrazami, które możemy w każdej chwili przywołać. Dzięki temu jesteśmy kreatywni, optymistycznie nastawieni do świata i innych. Nasz plakat przedstawia właśnie taką osobę - słowa, które trafiły na jej tęczówkę, żyją w jej wyobrażni. Pracę malowali uczniowie klas 5, 7 i 8 - między włosami naszej czytelniczki każdy umieścił postać z wybranej książki. Zastosowaliśmy też wyklejankę - litery i słowa wpadające do oczu wycięte są z gazet i zniszczonej książki.

21950 Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach
praca lureata konkursu
Jerzmanowice

W związku z akcją propagującą czytelnictwo uczniowie wykonali plakat, na którym umieścili hasło „Z KSIĄŻKĄ W ŚWIAT”. Na pierwszym planie widnieje uczeń pochylony nad książką. Jego zamyślona postawa informuje odbiorców, że dzięki czytaniu książek zgłębił tajemnice świata roślin i zwierząt, wzbogacił swoją wiedzę z różnych przedmiotów szkolnych, poznał bohaterów literackich oraz rozwinął swoje zainteresowania. Uczniowie wykonali pracę podczas zajęć świetlicowych oraz akcji „Czytanie na dywanie”. Mamy nadzieję, że praca zachęci uczniów naszej szkoły do częstego korzystania z pozycji książkowych.

21602 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Łodzi
praca lureata konkursu
Łódź

Twórcy plakatu (rodzeństwo z klas: 3B i 5B) poświecili ok. 7 godzin, aby swój pomysł przenieść na karton. Najpierw był szkic, a następnie farby i kredki. Zachęcają rówieśników do czytania, zapraszając ich do szkolnej biblioteki. Tam można wybrać jedną z wielu kolorowych książek, usiąść wygodnie w fotelu i czytać, czytać, czytać...Nie musimy wcale kupować książek, możemy je wypożyczać, a czytając przeżywać różne przygody, podróżować i ciekawie spędzać czas. Wołają do nas: Czytajmy książki, są super! Biblioteka szkolna zaprasza.

20848 Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wysokiej
praca lureata konkursu
Wysoka

Czytanie budzi emocje! Uczniowie podczas zajęć koła plastycznego skupili się na przedstawieniu uczuć malujących się na twarzach czytelników: radość, szczęście czy smutek, przerażenie. Efektem jest plakat uczennicy klasy czwartej pt. "Rozmarzona w słowach" promująca czytelnictwo w ramach konkursu "Tysiąc powodów by czytać".

Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach
praca lureata konkursu
Niepołomice

Pomysł plakatu "zrodził się" spontanicznie. Uczniowie na hasło "Tysiąc powodów by czytać" zaczęli wymieniać słowa kojarzące im się z czytaniem i z książką. Potem należało zadać sobie pytanie, jak te skojarzenia wykorzystać w pracy plastycznej. I w ten sposób powstał pomysł na plakat, który wykonali uczniowie z klasy 7d.

Dziękujemy i gratulujemy także pozostałym szkołom

Wiemy, że głosowanie budziło wielkie emocje i zaktywizowało wiele osób: nauczycieli, uczniów, rodziców oraz lokalne społeczności. Dziękujemy za zaangażowanie!

Wszystkim bibliotekom dziękujemy za udział w konkursie. 500 szkół, które najszybciej zgłosiły swoją pracę, otrzyma nagrodę w postaci fotoksiążki od empikfoto.

ludzik

Już teraz zapraszamy do udziału w czwartej edycji akcji, którą ogłosimy we wrześniu 2019 roku!

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.