550 szkół

Do piątej edycji konkursu zgłosiło się 550 szkół podstawowych.

540 000 głosów

W trwającym miesiąc głosowaniu oddano 540 000 głosów.

10 000 książek i czytniki e-booków

Każda z 10 zwycięskich szkół otrzyma po 1000 wybranych przez siebie książek i czytniki e-booków.

Prezentujemy wyniki piątej edycji konkursu „1000 powodów, by czytać”, w której wspólnie zapełniamy biblioteczne półki. Poniższy ranking przedstawia:

  • 10 szkół (w kolejności alfabetycznej), które uzyskały najwięcej głosów oddanych zgodnie z regulaminem. Uczniowie każdej z tych podstawówek otrzymają dla biblioteki po 1000 wybranych przez siebie książek i czytniki ebooków. Gratulujemy!
  • 4 szkoły nagrodzone w konkursie na video.

Logo konkursu 1000 powodów, by czytać

Zwycięskie szkoły do 120 uczniów

Myszków - Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Brzechwy
praca lureata konkursu
Myszków

Czytam, bo dzięki książkom zanurzam się w świat moich ulubionych bohaterów i wraz z nimi odkrywam dalekie miejsca, zaznaję ciekawych przygód i doświadczam niezwykłych emocji. Czytając, przeżywam radość Kubusia Puchatka, wrażliwość Małego Księcia, odwagę Stasia, mądrość Pana Kleksa czy marzycielstwo Ani. Moja wyobraźnia ubogaca się, a świat staje się magicznym miejscem pełnym pięknych kolorów. Książki są dla mnie inspiracją, powodem do radości, pocieszeniem w smutku, chwilą wytchnienia i cudowną przygodą.

Niepołomice - Szkoła Podstawowa nr 3 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
praca lureata konkursu
Niepołomice

Czytam, bo książka pogłębia moją wiedzę, poprawia pamięć, ułatwia koncentrację. Dzięki niej mam większy zasób słownictwa i lepiej piszę. Czytanie sprawia, że jestem bardziej kreatywny i twórczy. Sięgam po książkę, gdy jestem zdenerwowany, bo mnie uspokaja i inspiruje do poznawania świata. Książka przenosi mnie do świata wyobraźni, w którym wszystko jest możliwe. Uwielbiam czytać.

Trzeboś - Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki
praca lureata konkursu
Trzeboś

Czytam, bo książki przenoszą mnie w zupełnie inny świat, w którym pełno: wyjątkowych postaci, przyjaciół, przygód, dobra, piękna, wiedzy, niesamowitych historii i zdarzeń. Książki rozwijają wyobraźnię, uczą, uspokajają, uwrażliwiają, inspirują, zwiększają zasób słownictwa, bawią i wychowują. Tak naprawdę istnieje 1000 powodów, by czytać i każdy z nich jest ważny i wyjątkowy.

Zabraniec - ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”
praca lureata konkursu
Zabraniec

Czytamy, bo czytając podróżujemy, ćwiczymy mózgi, rozwijamy słownictwo i umiejętności pisania. Poza tym książki nas wciągają i możemy dzięki nim zabłysnąć. Książki nie tuczą, są zdrowe i są jak przyjaciele - zawsze pod ręką, bez względu na wszystko od wielu pokoleń...

Zielona Góra - Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia
praca lureata konkursu
Zielona Góra

Czytam, bo... Uczniowie naszej szkoły mają więcej niż 1000 powodów, by czytać. Jedni czytają bo kochają książki, inni bo istnieje Harry Potter, bo to mnie ciekawi, bo istnieją kryminały, bo książki to wiedza - ilu uczniów, tyle pomysłów u każdego pomnożonych po 10. Na eko torbach z materiałów recyklingowych, każdy mógł napisać co mu w duszy gra w związku z czytelnictwem. Przesłania te razem z uczniami na ich torbach pójdą w świat, zachęcając innych do czytania. Do aranżu zdjęć wykorzystaliśmy karton oraz książki zdobyte na lokalnej grupie recyklingowej. Eko czytelnicy to my!

Zwycięskie szkoły powyżej 120 uczniów

Kraków - Szkoła Podstawowa nr 134
praca lureata konkursu
Kraków

Czytam, bo lubię przenosić się w świat przedstawiony w książce. W każdej z nich jest inna, bardzo ciekawa historia, która tylko czeka, żeby ją odkryć. Gdy czytam książkę, poznaję dużo postaci, które później stają się moimi przyjaciółmi. Jestem ciekaw ich przygód i tego, jak dalej potoczą się ich losy. Uwielbiam czytać przed snem, bo książka sprawia, że zasypiam z głową pełną przygód.

Leszno - Szkoła Podstawowa nr 9
praca lureata konkursu
Leszno

Czytam, bo to najkrótsza droga do szczęścia; bo lubię; bo chcę; bo inni czytają; bo pani z biblioteki jest miła; bo książki pięknie pachną; bo to lek na wszelkie troski; bo mama mi każe; bo chcę być mądry; bo jestem wtedy u siebie; bo każdy ma 1000 powodów, by czytać.

Mińsk Mazowiecki - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II
praca lureata konkursu
Mińsk Mazowiecki

Czytam, bo czytanie to magia! Sięgam po książkę i niczym za sprawą czarodziejskiej różdżki przeżywam emocjonujące przygody, poznaję fantastyczne światy i niezwykłych bohaterów. Kocham czytać - gdy biorę do rąk książkę, liczę na nowe, magiczne doznanie. Wierzę, że będzie ona tak dobra, że dotarcie do końca dzieła wywoła żal, że to już koniec. Na szczęście są jeszcze miliony książek do przeczytania!

Okuniew - Zespół Szkolno-Przedszkolny
praca lureata konkursu
Okuniew

Czytam, bo czytanie daje mi więcej ukojenia niż oglądanie filmów lub słuchanie najlepszej muzyki. Czytanie, poza dostarczaniem informacji, może być też rozrywką. Czasami wprowadza nas do kolorowego świata fantazji a czasami w ponury klimat kryminału. Pozwala wchodzić w rolę bohaterów i razem z nimi brać udział w zdarzeniach, przeżywać chwile radości lub smutku. Jest relaksem i poprawą humoru.

Serokomla - Zespół Szkół
praca lureata konkursu
Serokomla

Czytam, bo… dzięki temu staję się mądrzejsza i wzbogacam swój zasób słownictwa. Czytając uspokajam się, rozwijam wrażliwość na sztukę i kształtuję swój własny styl. Poprzez czytanie książek pobudzam swoją wyobraźnię i potrafię przenieść się w inną rzeczywistość. Czytam bo lubię!

Konkurs na video

Klucze - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
praca lureata konkursu
Klucze

Czytam, bo wszystko czego nauczę się, co przeżyję, co da mi do myślenia czytając książki, noszę ze sobą niczym tren sukni. Im więcej przeczytanych książek, tym więcej sukien w mojej szafie, a ja codziennie mogę zakładać inną. Jestem modna, bo czytanie jest modne!

Lisewo - Zespół Szkolno-Przedszkolny
praca lureata konkursu
Lisewo

... bo uciekam w krainę marzeń. ... bo przenoszę się w świat wyobraźni. ... bo zapominam o problemach i zmartwieniach TEGO świata. ... bo mogę się oderwać od codziennych spraw. ... bo to mój sposób na życie. ... bo nie ma lepszego sposobu na spędzanie prawie każdej wolnej chwili. ... bo sprawia mi to przyjemność. ... bo czytam, bo chce, czytam, bo życie jest złe... ... bo to niczym tlen. ... bo inaczej nie zasnę. ... bo wkraczam w świat, gdzie wszystko może się zdarzyć. ... bo dzięki temu potrafię wczuć się w danego bohatera książki ... bo rozwijam wtedy swoją kreatywność.

Tarczyn - Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów
praca lureata konkursu
Tarczyn

Czytamy, bo dzięki temu czujemy, myślimy, widzimy i jesteśmy. Czujemy, bo ciąg liter prowadzi nas przez uczucia innych, takich jak my i zupełnie innych niż my. Myślimy, bo znaki na papierze budują obrazy i sytuacje w naszych głowach. Widzimy, bo 32 znaczki alfabetu potrafią malować wszelkie cuda i niewidy. Jesteśmy... raz piratami, innym razem księżniczkami, detektywami, żabami, królikami, magami i nie potrzebujemy do tego wielu żyć, przecież wystarczy tylko jedno. Takie, w którym czytamy!

Żmigród - Szkoła Podstawowa im.Bolesława Chrobrego
praca lureata konkursu
Żmigród

Czytam, bo chcę czytać. Czytanie rozwija moją wyobraźnię. Podróżuję w marzeniach tam, gdzie chcę i mogę wtedy być kim chcę. Daje mi to ogromną radość i wiedzę. Książka pozwala mi zrozumieć otaczający świat i samego siebie. Jest odpowiedzią na wiele pytań, które zadaje sobie wielu z nas.

Dziękujemy i gratulujemy także pozostałym szkołom

Wiemy, że głosowanie budziło wielkie emocje i zaktywizowało wiele osób: nauczycieli, uczniów, rodziców oraz lokalne społeczności. Dziękujemy za zaangażowanie!

logo nawiązujące do 1000 powodów, by czytać
Organizator:
logo Empik
logo empikGO
logo Virtualo
Patroni medialni:
logo Onet
logo Naszemiasto
Patroni honorowi:
logo Polskiej Izby Książki
logo Muzeum Literatury
logo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich