One Direction

One Direction to brytyjsko-irlandzki boysband, który powstał w 2010 roku, podczas siódmej edycji progamu The X Factor. W skład zespołu wchodzi Niall Horan, Zayn Malik (do 2015 roku), Liam Payne, Harry Styles i Louis Tomlinson. Wydali pięć albumów oraz odbyli pięć tras koncertowych. W roku 2016 zespół zawiesił swoją działalność, a członkowie rozpoczeli solowe kariery.

 

Podstawowe dane:

  • Rok założenia: 23 lipca 2010
  • Członkowie zespołu: Harry Edward Styles, Niall James Horan, Louis William Tomlinson, Liam James Payne
  • Gatunek muzyczny: pop, rock
  • Nagrody: Bambi, The BRIT Awards, BBC Radio 1 Teen Awards, JIM Awards, MTV Awards, Nickelodeon Kids’ Choice Awards

Opis zespołu

Powstanie zespołu

Zespół powstał w 2010 roku podczas siódmej edycji programu The X Factor. Niall Horan, Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles i Louis Tomlinson pojawili się wtedy na castingu jako soliści, jednak podczas tzw. "bootcampu", jeden z jurorów programu (Simon Cowell), zaproponował im połączenie sił. Dalsze etapy programu pokonywali już w grupie "Zespołów". Ostatecznie zajęli trzecie miejsce w głosowaniu telewidzów. Po zakończeniu telewizyjnej przygody, Cowell zaproponował dalszą współpracę jako boysband. 

Kariera sceniczna One Direction

Zespół One Direction, dzięki sukcesowi osiągniętemu w programie X Faktor, dostał propozycję podpisania kontraktu z wytwórnią Syco Music. Współpraca zaowocowała w 2011 roku albumem pt. „Up All Night”, w którym można było usłyszeć również głosy znanych artystów m.in. Eda Sheerana, Kelly Clarkson oraz Carla Falka. Piosenki z płyty opowiadają o młodości, związkach oraz o złamanym przez rozstanie sercu. Na płycie „Up All Night” znalazły się m.in. single „What Makes You Beautiful", „Taken", „Same Mistakes", „Everything About You" oraz „Tell Me A Lie". Ogromny sukces sprzedażowy płyty, zachęcił zespół do zaplanowania trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii, a następnie po Stanach Zjednoczonych.

Będąc w Stanach podpisali kontrakt z wytwórnią Columbia Records. W 2012 roku One Direction wydał kolejną płytę pt. „Take Me Home”, na której znalazły się takie utwory jak: „Last First Kiss”, „Back for You” oraz Summer Love”. W piosenkach prezentowane są indywidualnie głosy członków boysbandu. Cała płyta jest spójna zarówno brzmieniem jak i przesłaniem. Utwory opowiadają o zakochaniu, nieodwzajemnionej miłości i usamodzielnianiu się. 

W kolejnym roku został wydany trzeci album pt. „Midnight Memories”. Na płycie znalazły się m.in. „Best Song Ever” oraz „Story of My Life”. Zadebiutował on na pierwszej pozycji notowania Billboard 200. Utwory znajdujące się na trzecim dysku wydanym przez boys band mają bardziej rockowy charakter, niż te tworzone w ubiegłych latach. Ponad to członkowie One Direction mieli większy wkład w ich pisanie, niż w przypadku piosenek z płyty „Take Me Home” czy „Up All Night”.

W roku 2014 zespół wydał album pt. „Four”. Singlami promującymi album zostały „Steal My Girl” i „Night Changes”. Innymi tytułami, które znalazły się na płycie były: „Where Do Broken Hearts Go", „Ready to Run", „Stockholm Syndrome", „Fireproof" oraz „No Control". Był to ostatni album z udziałem Zayna Malika, który 25 marca 2015 roku odszedł z One Direction. Już po pierwszym tygodniu sprzedaży pojawił się on na pierwszym miejscu zestawienia Billboard 200. W Polsce płyta uzyskała status platynowej.

W 2015 roku do sprzedaży trafił album pt. „Made in the A.M.”, promowany przez single „Drag Me Down”, „Perfect” i „History”. Inne piosenki, które znalazły się na płycie to: „End of the Day", „Long Way Down", „Never Enough", „Olivia", „What a Feeling" oraz „Love You Goodbye". W ramach promocji piątej płyty odbył się kameralny koncert w Lodnynie. Wzięło w nim udział około 200 fanów z 31 krajów, które brały udział w konkursie Radia Eska. W Polse album uzyskał status podwójnej platyny. „Made in the A.M.” była to ostatnia płyta powstała przed zawieszeniem boys bandu w 2016 roku.

Trasy koncertowe One Direction

W trakcie swojej działalności, zespół odbył pięć tras koncertowych. Razem z innymi uczestnikami programu X Factor w roku 2011 odbyła się „The X Factor Tour”. Na przełomie lat 2011-2012, One Direction odbyli „Up All Night Tour”. W kolejnych latach zespół wyruszał na kolejne trasy koncertowe: „Take Me Home Tour” (2013), „Where We Are Tour” (2014) oraz „On The Road Again Tour” (2015).

„Take Me Home Tour” rozpoczęła się 23 lutego 2013 roku w Londynie w Anglii, natomisat zakończyła się koncertem w Chiba w Japonii. Na jej podstawie powstał film o boysbandzie zatytułowany „This Is Us" w reżyserii Morgana Spurlocka. 

Kolejna trasa, „Where We Are Tour”, rozpoczęła się w Kolumbii w kwietniu 2014, a zakończyła na Florydzie 5 września tego samego roku. Podczas niej zespół One Direction zagrał 69 koncertów. 

Ostatnia trasa koncertowa przed zawieszeniem zespołu rozpoczęła się 7 lutego 2015 roku, w Sydney w Australii, a zakończyła 31 października 2015, w Sheffield w Anglii. Podczas „On The Road Again Tour” miał miejsce również ostatni występ Zayna Malika z zespołem One Direction. Ostatni koncert w pełnym składzie odbył się 18 marca 2015 roku w Hong Kongu.

Zawiesznie działalności

28 stycznia 2016 roku, zespół zdecydował się zawiesić działalność. Członkowie boysbandu rozpoczęli wtedy solowe kariery.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

One Direction - płyty

  • Up All Night (2011)
  • Take Me Home (2012)
  • Midnight Memories (2013)
  • Four (2014)
  • Made in the A.M. (2015)