Nirvana

Nirvana to jedna z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich kapel rockowych, której największa popularność przypada na przełom lat 80-tych i 90-tych. Grupa powstała z inicjatywy Kurta Cobaina oraz Krista Novoselica i zadebiutowała albumem "Bleach" wydanym w 1989r. Najbardziej udaną płytą Nirvany była jednak "Nevermind" z singlem "Smells Like Teen Spirit", który spowodował, iż grupa stała się gwiazdą światowego formatu i zapisała w historii rocka.

Podstawowe dane:

 • Nazwa zespołu: Nirvana
 • Gatunek muzyczny: rock alternatywny, grunge
 • Rok założenia: 1987
 • Najpopularniejsze utwory: Smells Like Teen Spirit, Something In The Way, All Apologies, Come As You Are, Lithium, Heart-Shaped Box, Sliver
 • Płyty studyjne: Bleach, Nevermind, Incesticide, In Utero

Opis zespołu

Historia zespołu Nirvana

Nirvana została założona w 1987 roku przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina, gitarzystę basowego Krista Novoselica oraz perkusistę Aarona Burckharda. Początkowo zespół występował pod innymi nazwami (Pen Cap Chew, Skid Row i Ted Ed Fred).

Pierwszy koncert pod nazwą Nirvana został zagrany w 1988 roku. Tego samego roku grupa ta wydała swój pierwszy singiel pt. „Love Buzz/Big Cheese”. W 1989 roku ukazał się debiutancki album studyjny pt. „Bleach”. Przełomowym wydarzeniem w historii Nirvany okazało się nagranie kolejnej płyty pt. „Nevermind”, na której znalazł się bestsellerowy singiel „Smells Like Teen Spirit”.

Lider Nirvany Kurt Cobain był uzależniony od heroiny. Podejmował terapię odwykową, lecz zdecydował się ją przerwać i uciekł z ośrodka dla uzależnionych. 5 kwietnia popełnił samobójstwo z użyciem broni palnej. Po jego śmierci zespół został rozwiązany, lecz nadal ukazywały się albumy koncertowe oraz kompilacyjne.

W 7-letniej historii zespołu jego członkami byli następujący muzycy:

 • Kurt Cobain: lider, wokalista i gitarzysta (1987-1994),
 • Krist Novoselic: gitarzysta basowy (1987-1994),
 • Dave Grohl: wokalista wspierający, perkusista (1990-1994),
 • Aaron Burckhard: perkusista (1987-1988),
 • Dave Foster: perkusista (1988)
 • Chad Channing: perkusista (1988-1990)
 • Dan Peters: perkusista (1990)
 • Jason Everman: gitarzysta (1989)
 • Dale Crover: perkusista (1988, 1990)
Nirvana – płyty studyjne

Grupa muzyczna Nirvana wydała 4 płyty studyjne. Pierwsza z nich ukazała się 15 czerwca 1989 roku pt. „Bleach” i została wyprodukowana przy udziale niezależnej wytwórni płytowej Sub Pop. Album cechuje się mocnymi, rockowymi brzmieniami. Znalazło się na nim 11 utworów, w tym 2 single – „Love Buzz” i „Blew”. Początkowo zespół planował wydać tę płytę pod inną nazwą – „Too Many Humans”. Kurt Cobain twierdził, że nie przykładał sporej wagi do tekstów utworów, a większość z nich napisał w noc poprzedzającą nagrywanie.

Druga studyjna płyta Nirvany pt. „Nevermind” miała premierę 24 września 1991 roku. Zostało na niej nagranych 13 utworów, spośród których 4 zostały singlami – „Smells Like Teen Spirit”, „Come as You Are”, „Lithium” i „In Bloom”. Płyta okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym i szybko znalazła się na pierwszej pozycji rankingu Billboard 200. Została również uplasowana na 17. miejscu w zestawieniu najlepszych albumów muzycznych wszech czasów. W naszym kraju zdobyła status podwójnej platyny. Największą popularność uzyskał pierwszy singiel „Smells Like Teen Spirit”, cechujący się spokojnymi i cichymi zwrotkami, na przemian z ostrym i głośnym refrenem.

Trzeci album studyjny Nirvany pt. „Incesticide” został wydany 15 grudnia 1992 roku. Znalazło się na nim 15 utworów, w tym 2 single – „Dive” i „Sliver”. Płyta nie powtórzyła sukcesu komercyjnego „Nevermind”. Jej sprzedaż na całym świecie wyniosła około 5 milionów egzemplarzy.

Ostatnia płyta studyjna zespołu Nirvana pt. „In Utero” ukazała się 21 września 1993 roku. Liczy ona 13 utworów, w tym 2 single – „Heart-Shaped Box” i „All Apologies”. Na albumie tym znajduje się ostrzejsza muzyka niż na dwóch poprzednich płytach. W 1993 roku uplasował się on na pierwszym miejscu notowania Billboard 200.

Płyty wydane po śmierci Kurta Cobaina

Po samobójczej śmierci lidera zespołu Nirvana przestała istnieć, lecz nadal ukazywały się płyty koncertowe i kompilacyjne. 1 listopada 1994 roku został wydany album koncertowy „MTV Unplugged in New York” z nagraniami 14 utworów w wersji akustycznej. Jest to trzecia z najlepiej sprzedających się płyt Nirvany.

1 października 1996 roku ukazał się kolejny koncertowy album Nirvany pt. „From the Muddy Banks of the Wishkah”. Znalazło się na nim 17 utworów z koncertów, które zostały zagrane w latach 1989-1994. Sprzedaż płyty wyniosła na całym świecie ponad 6 milionów egzemplarzy.

1 listopada 1996 roku odbyła się premiera kompilacyjnego albumu Nirvany pt. „Sliver: The Best of the Box”. Zostały na nim nagrane 22 utwory powstałe w latach 1985-1994 – w tym 3 dotychczas niepublikowane.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena
Sposób dostawy (oferta empik)

Nirvana - płyty

 • Bleach (1989)
 • Nevermind (1991)
 • Incesticide (1992)
 • In Utero (1993)