Mery Spolsky

Mery Spolsky to pseudonim artystyczny Marii Żak – polskiej wokalistki, kompozytorki, a także autorki tekstów i książek. Piosenkarka jest nazywana królową niekonwencjonalnych rymów. Wykonuje muzykę elektroniczną z elementami popu, rapu i rocka. W 2021 roku opublikowała swoją debiutancką książkę pt. „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”.

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 14 listopada 1993, Warszawa
 • Imię i nazwisko:  Maria Żak
 • Książka: „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”
 • Gatunek muzyczny: pop, rock

Opis artystki

Wykształcenie i początki kariery Mery Spolsky

Maria Żak urodziła się 14 listopada 1993 roku w Warszawie. Jest córką polskiego basisty Arkadiusza Żaka oraz projektantki ubrań Ewy Jagielskiej-Żak. Kiedy wokalistka miała 21 lat, zmarła jej matka.

Mery Spolsky jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Warszawie. Zdobyła też wykształcenie z zakresu amerykanistyki i filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Maria Żak zaczęła występować jako wokalistka będąc w wieku gimnazjalnym. Rozpoczęła od śpiewania w grupie muzycznej Makijaż, wykonującej rock psychodeliczny. Następnie wspólnie z Jakubem Bąkałą tworzyła zespół popowy Różowe Okulary.

Od 2014 roku piosenkarka zaczęła występować jako solistka pod pseudonimem artystycznym Mery Spolsky. Podczas wydarzenia muzycznego Grechuta Festival zaprezentowała utwór pt. „Śpij, bajki śnij”, gdzie zdobyła II nagrodę. Przełomowym momentem dla rozwoju jej kariery był występ podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2015 roku, gdzie zaśpiewała piosenkę „Cała jesteś w Skowronkach” i zdobyła nagrodę w kategorii „najlepszy debiut”.

Mery Spolsky otrzymała także nagrody i wyróżnienia w trakcie innych festiwali i przeglądów, w tym 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, festiwalu Pejzaż bez Ciebie w Toruniu, Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie czy Festiwalu Carpathia w Rzeszowie. W 2015 roku elektroniczny cover Mery Spolsky do piosenki Seweryna Krajewskiego pt. „Kiedy mnie już nie będzie” znalazł się na pierwszej pozycji w plebiscycie „Przebój roku 2015” radia TOK FM.

„Miło było Pana poznać” – debiutancka płyta Mery Spolsky

W czerwcu 2017 roku Mery Spolsky wydała singiel „Miło było Pana poznać”, do którego następnie powstał teledysk. Utwór ten znalazł się na debiutanckim albumie Marii Żak pod tym samym tytułem, obok dwóch innych singli – „Alarm” oraz „Liczydło”. Płyta ta miała premierę 15 września 2017 roku i znalazło się na niej w sumie 11 utworów. Są one utrzymane w klimacie muzyki elektronicznej z elementami popu, piosenki autorskiej oraz rapu.

Pierwszy album Mery Spolsky zawiera teksty, które opowiadają historię nieszczęśliwie zakochanej dziewczyny, porzuconej przez mężczyznę. Przekazują związane z tym wydarzeniem intensywne emocje – żal, smutek, złość, samotność czy zniechęcenie. Na płycie znalazły się charakterystyczne dla wokalistki rymy oraz humorystyczne gry słowne. Płyta ta została nominowana do dwóch Fryderyków – w kategorii „album roku elektronika” oraz „fonograficzny debiut roku”.

Drugi album Mery Spolsky – „Dekalog Spolsky”

Druga płyta Mery Spolsky została wydana 27 września 2019 pn. „Dekalog Spolsky”. Znalazło się na niej 12 utworów, w tym 4 single – „Bigotka”, „FAK”, „Mazowiecka Kiecka” oraz „Sorry from the Mountain”. Album zawiera zarówno agresywną muzykę elektroniczną, jak i spokojniejsze, melodyjne utwory. Okładka płyty, muzyka oraz teksty nawiązują do symboliki religijnej. Poszczególne utwory są prywatnymi zasadami życiowymi wokalistki w formie dekalogu.

Mery Spolsky na płycie „Dekalog Spolsky” zamieściła przewrotne teksty, przepełnione buntem, dystansem do rzeczywistości i odbierane przez niektórych jako kontrowersyjne. Wokalistka przedstawiła również swoje wady i opisała smutne wydarzenia z własnego życia, w tym śmierć matki.

„Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” – książka Mery Spolsky

Mery Spolsky publikowała również książkę, która ukazała się 16 czerwca 2021 roku. Jej bohaterką jest młoda kobieta o imieniu Marysia, którą łączy z wokalistką wiele wspólnych cech. Książka ta przyjmuje formę krótkich komentarzy na temat życia, relacji międzyludzkich, samoakceptacji czy związków. Ukazuje liczne absurdy codzienności, kobiece lęki czy kompleksy. Podejmuje również tematykę śmierci, poczucia straty czy tęsknoty po śmierci bliskiej osoby.

 

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
Nośnik
Cena
Ocena

Mery Spolsky - płyty i książka

  Książka:

  • „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” (2021)

  Albumy:

  • Miło było pana poznać (2017)
  • Dekalog Spolsky (2019)