Maria Peszek

Maria Peszek urodziła się 9 września 1973 roku. Jest przede wszystkim aktorką, która z powodzeniem gra w teatrze, filmie i serialach, a także zajmuje się dubbingiem. W 2005 roku zadebiutowała jako piosenkarka we własnym widowisku muzycznym Miasto mania", z którego powstała płyta o tym samym tytule. Później wydała jeszcze dwie płyty: w 2008 roku Maria Awaria" i w 2012 Jezus Maria Peszek". Wszystkie trzy albumu zdobyły popularność i duże uznanie.

Podstawowe dane:

  • Data urodzenia: 9 września 1973
  • Zawód: piosenkarka, autorka tekstów, aktorka
  • Popularne płyty: Miasto mania, Maria Awaria, Jezus Maria Peszek
  • Gatunek muzyczny: muzyka alternatywna

Opis artystki

Pochodzenie i wykształcenie Marii Peszek

Maria Peszek pochodzi z Wrocławia. Wychowywała się w katolickiej rodzinie o teatralnych tradycjach – aktorami są zarówno jej ojciec Jan, jak i brat Błażej. W 1992 roku została absolwentką krakowskiego I Liceum Ogólnokształcącego, a w 1996 roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Maria Peszek – kariera aktorska

Maria Peszek jako aktorka zadebiutowała w wieku 10 lat, kiedy wystąpiła w serialu Rozalka Olaboga. W 1984 roku po raz pierwszy wzięła udział w spektaklu teatralnym – pt. „Wesele” w teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wielokrotnie występowała również na deskach Teatru Narodowego w Warszawie oraz stołecznego Teatru Studio. Zagrała także w filmach i serialach telewizyjnych, w tym „Julia wraca do domu”, „Wiedźmin”, „Nocne graffiti” czy „Miasteczko”.

„Miasto Mania” – pierwsza płyta Marii Peszek

Peszek po raz pierwszy dała się poznać szerszej publiczności jako wokalistka podczas 21. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2000 roku. Zaśpiewała wówczas utwór pt. „Jestem wiatrem, jestem burzą”.

W 2005 roku ukazał się debiutancki album Marii Peszek, pt. „Miasto Mania”. Znalazło się na nim 11 utworów, w tym 3 single – „Moje miasto”, „Nie mam czasu na seks” oraz „Miły mój”. Utwory na płycie są utrzymane w klimacie indie pop oraz reggae. Zostały skomponowane przez Wojciecha Waglewskiego i jego synów.

Autorami tekstów na płycie są Maria Peszek i Piotr Lachman. Opisują przeżycia dziewczyny mieszkającej w wielkim mieści, która dostrzega jego ciemne strony, brzydotę, hipokryzję i paradoksy. Album ten opowiada również o kobiecości i relacjach damsko-męskich.

„Miasto Mania” uzyskała w Polsce status złotej, a następnie – w 2006 roku – platynowej płyty. Uplasowała się również na szóstym miejscu listy sprzedaży OLiS. Maria Peszek otrzymała dzięki temu albumowi Fryderyka za „Produkcję muzyczną roku”, a także nagrodę w kategorii „Nowa twarz fonografii”. Oprócz płyty wokalistka wyreżyserowała wspólnie ze swoim ojcem spektakl multimedialny pod tym samym tytułem.

„Maria Awaria” – drugi album Marii Peszek

19 września 2008 roku miał swoją premierę drugi album studyjny Marii Peszek. Na płycie „Maria Awaria” znalazło się 14 utworów, w tym 3 single – „Ciało”, „Rosół” oraz „Muchomory”. Producentem albumu jest Andrzej Smolik, a Maria Peszek wokalistką oraz autorką wszystkich tekstów. Płyta „Maria Awaria” porusza tematykę cielesności i seksualności. Została odebrana jako kontrowersyjna, zwłaszcza przez konserwatywne środowiska.

Już po tygodniu od wydania albumu uzyskał on status złotej, a po niespełna miesiącu platynowej płyty. Wokalistka otrzymała również za niego Paszport „Polityki” w kategorii „Muzyka popularna” oraz Fryderyka w kategorii „Album muzyki alternatywnej”. Płyta dotarła także na pierwszą pozycję listy sprzedaży OLiS.

„Jezus Maria Peszek” – trzecia płyta

3 października 2012 roku Maria Peszek wydała swój trzeci album studyjny. Znalazło się na nim 12 utworów, w tym 4 single – „Padam”, „Ludzie psy”, „Sorry Polsko” i „Pan nie jest moim pasterzem”.

Płyta „Jezus Maria Peszek” łączy takie gatunki muzyczne jak alternatywny pop, indie pop oraz muzykę elektroniczną. Wokalistka porusza w tekstach swoich utworów m.in. tematykę patriotyzmu, niewiary w Boga, depresji, samobójstwa czy homofobii. Album po miesiącu od premiery uzyskał status platynowej płyty.

„Karabin” – czwarty album

Czwarta płyta studyjna Marii Peszek została wydana 26 lutego 2016 roku. Składa się z 11 utworów, w tym 4 singli – „Polska A B C D”, „Modern Holocaust”, „Samotny tata” oraz „Ej Maria”. Teksty piosenek nawiązują do problemu nienawiści, wolności, prawa do bycia innym i tolerancji.

Ave Maria – piąty album

Premiera piątego albumu studyjnego Marii Peszek została wyznaczona na 10 września 2021 roku. Jeszcze przed jej wydaniem ukazały się 3 single – „Virunga”, „Ave Maria” i „Jebię to wszystko”. W sumie album liczy 10 utworów.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena
Sposób dostawy (oferta empik)

Maria Peszek - płyty