Florence and the Machine

Florence and the Machine to brytyjski zespół indie rockowy założony w 2007 roku przez Florence Welch i Isabellę Summers. Debiutancki album Florence and the Machine „Lungs” został nagrodzony nagrodą Brit Awards w 2010 roku. Zespół otrzymał też kilka nagród Grammy i wiele innych prestiżowych nagród muzycznych, brytyjskich i zagranicznych. Grupa ma w swoim dorobku cztery albumy studyjne i dwie płyty koncertowe, kilka minialbumów i wiele singli, w tym przeboje „Kiss With a Fist” i „Dog Days Are Over”.

Dane podstawowe:

 • Data i miejsce założenia: 2007 rok, Londyn
 • Członkowie: Florence Welch, Isabella Summers, Loren Humphrey, Tom Monger, Cyrus Bayandor, Aku Orraca-Tetteh, Hazel Mills, Dionne Douglas, Robert Ackroyd
 • Najpopularniejsze płyty: Lungs, Ceremonials
 • Gatunki muzyczne: pop, rock, indie rock, rock alternatywny

Opis zespołu

Florence + the Machine – powstanie, skład i styl

Zespół Florence and the Machine (lub Florence + the Machine) powstał w 2007 roku dzięki współpracy Florence Welch i Isabelli Summers (zwanej „the Machine”), które wcześniej występowały razem jako Florrible and Misrabella lub Florence Robot/Isa Machine. Florence Welch śpiewa i pisze teksty, Isabella Summers odpowiada głównie za muzyczną stronę twórczości zespołu oraz gra na instrumentach klawiszowych. Do grupy należą także inni muzycy, a skład zmienił się w 2018 roku. Obecnie są to: Robert Ackroyd (gitara), Tom Monger (różne instrumenty), Cyrus Bayandor (gitara basowa), Aku Orraca-Tetteh (perkusja, wokal), Dionne Douglas (skrzypce, wokal), Hazel Mills (klawisze, wokal) i Loren Humphrey (perkusja). Styl muzyczny grupy to indie rock, swoiste połączenie soulu i rock artu. W ogólnym wizerunku zespołu ważną rolę odgrywa także image samej Florence Welch, preferującej styl vintage i boho, zwiewne suknie i długie rude włosy w stylu Lilith z obrazu Dante Rosettiego. Jak sama Florence określiła w jednym z wywiadów, na scenie wygląda jak „Pani z Shalott w połączeniu z Ofelią”.

Pierwsza płyta Florence and the Machine

W 2009 roku ukazał się pierwszy album studyjny Florence and the Machine pt. „Lungs”. Płyta otrzymała tytuł „najlepszej brytyjskiej płyty” roku 2010 i nagrodę Brit Awards. W wielu krajach (w tym w Polsce) album „Lungs” zyskał status platynowej płyty, zajmując szczytowe miejsca na listach przebojów. Single promujące ten album to „Kiss with a Fist” (który pojawił się na ścieżkach dźwiękowych różnych filmów i seriali, np. „Zabójcze ciało” czy „Ocalić Grace”), „Dog Days Are Over” (użyty m.in. w zwiastunie filmu „Jedz, módl się i kochaj”) oraz "Rabbit Heart (Raise It Up)". Płyta koncertowa „Live at the Wiltern” to nagranie z trasy koncertowej promującej album „Lungs”. W 2010 roku zespół wystąpił też na koncercie z okazji przyznania pokojowej Nagrody Nobla.

Florence and the Machine – inne albumy, live i EP-ki

Kolejne albumy studyjne Florence and the Machine to „Ceremonials” (2011), „How Big, How Blue, How Beautiful” (2015), „High as Hope” (2018) i „Dance Fever” (2022). W 2012 roku wydano drugi album koncertowy zespołu „MTV Unplugged. Florence + the Machine”, a w styczniu i lutym 2022 roku ukazały się trzy kompilacje (w formie cyfrowej): „Water to Drink Not Write About”, „My Favourite Ghosts” i „Harder Than Hell”. W dorobku zespołu znajduje się także kilka minialbumów, w tym EP-ka z 2016 roku pt. „Songs from Final Fantasy XV”, zawierająca utwory ze ścieżki dźwiękowej gry komputerowej „Final Fantasy XV”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Florence and the Machine - płyty

  Albumy koncertowe:

  • Live at the Wiltern (2011)
  • MTV Unplugged (2012)

  Albumy studyjne:

  • Lungs (2009)
  • Ceremonials (2011)
  • How Big, How Blue, How Beautiful (2015)
  • High as Hope (2018)