Florence and the Machine

Florence and the Machine to brytyjski zespół indie rockowy założony w 2007 roku przez Florence Welch i Isabellę Summers. Debiutancki album Florence and the Machine „Lungs” został nagrodzony nagrodą Brit Awards w 2010 roku. Zespół otrzymał też kilka nagród Grammy i wiele innych prestiżowych nagród muzycznych, brytyjskich i zagranicznych. Grupa ma w swoim dorobku cztery albumy studyjne i dwie płyty koncertowe, kilka minialbumów i wiele singli, w tym przeboje „Kiss With a Fist” i „Dog Days Are Over”.

Dane podstawowe:

 • Data i miejsce założenia: 2007 rok, Londyn
 • Członkowie: Florence Welch, Isabella Summers, Loren Humphrey, Tom Monger, Cyrus Bayandor, Aku Orraca-Tetteh, Hazel Mills, Dionne Douglas, Robert Ackroyd
 • Najpopularniejsze płyty: Lungs, Ceremonials
 • Gatunki muzyczne: pop, rock, indie rock, rock alternatywny

Opis zespołu

Florence + the Machine – powstanie, skład i styl

Zespół Florence and the Machine (lub Florence + the Machine) powstał w 2007 roku dzięki współpracy Florence Welch i Isabelli Summers (zwanej „the Machine”), które wcześniej występowały razem jako Florrible and Misrabella lub Florence Robot/Isa Machine. Florence Welch śpiewa i pisze teksty, Isabella Summers odpowiada głównie za muzyczną stronę twórczości zespołu oraz gra na instrumentach klawiszowych. Do grupy należą także inni muzycy, a skład zmienił się w 2018 roku. Obecnie są to: Robert Ackroyd (gitara), Tom Monger (różne instrumenty), Cyrus Bayandor (gitara basowa), Aku Orraca-Tetteh (perkusja, wokal), Dionne Douglas (skrzypce, wokal), Hazel Mills (klawisze, wokal) i Loren Humphrey (perkusja). Styl muzyczny grupy to indie rock, swoiste połączenie soulu i rock artu. W ogólnym wizerunku zespołu ważną rolę odgrywa także image samej Florence Welch, preferującej styl vintage i boho, zwiewne suknie i długie rude włosy w stylu Lilith z obrazu Dante Rosettiego. Jak sama Florence określiła w jednym z wywiadów, na scenie wygląda jak „Pani z Shalott w połączeniu z Ofelią”.

Pierwsza płyta Florence and the Machine

W 2009 roku ukazał się pierwszy album studyjny Florence and the Machine pt. „Lungs”. Płyta otrzymała tytuł „najlepszej brytyjskiej płyty” roku 2010 i nagrodę Brit Awards. W wielu krajach (w tym w Polsce) album „Lungs” zyskał status platynowej płyty, zajmując szczytowe miejsca na listach przebojów. Single promujące ten album to „Kiss with a Fist” (który pojawił się na ścieżkach dźwiękowych różnych filmów i seriali, np. „Zabójcze ciało” czy „Ocalić Grace”), „Dog Days Are Over” (użyty m.in. w zwiastunie filmu „Jedz, módl się i kochaj”) oraz "Rabbit Heart (Raise It Up)". Płyta koncertowa „Live at the Wiltern” to nagranie z trasy koncertowej promującej album „Lungs”. W 2010 roku zespół wystąpił też na koncercie z okazji przyznania pokojowej Nagrody Nobla.

Florence and the Machine – inne albumy, live i EP-ki

Kolejne albumy studyjne Florence and the Machine to „Ceremonials” (2011), „How Big, How Blue, How Beautiful” (2015), „High as Hope” (2018) i „Dance Fever” (2022). W 2012 roku wydano drugi album koncertowy zespołu „MTV Unplugged. Florence + the Machine”, a w styczniu i lutym 2022 roku ukazały się trzy kompilacje (w formie cyfrowej): „Water to Drink Not Write About”, „My Favourite Ghosts” i „Harder Than Hell”. W dorobku zespołu znajduje się także kilka minialbumów, w tym EP-ka z 2016 roku pt. „Songs from Final Fantasy XV”, zawierająca utwory ze ścieżki dźwiękowej gry komputerowej „Final Fantasy XV”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
Nośnik
Cena
Ocena

Florence and the Machine - płyty

  Albumy koncertowe:

  • Live at the Wiltern (2011)
  • MTV Unplugged (2012)

  Albumy studyjne:

  • Lungs (2009)
  • Ceremonials (2011)
  • How Big, How Blue, How Beautiful (2015)
  • High as Hope (2018)