Eldo

Eldo, czyli Leszek Kaźmierczak, to polski raper i autor tekstów, znany dzięki swojej działalności solowej i występom w zespole Grammatik. Trzy z ośmiu solowych albumów Eldo zyskały status złotej płyty, płyta „27” została nominowana do nagrody Superjedynki, a album „Zapiski z 1001 nocy” uzyskał nominacje do „Superjedynki” i „Fryderyków”.

 

Podstawowe dane:

 • Imię i nazwisko: Leszek Kaźmierczak
 • Data urodzenia: 27 lipca 1979, Warszawa
 • Znane albumy: Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę, Eternia, 27, Chi, Nie pytaj o nią, Zapiski z 1001 nocy
 • Gatunek muzyczny: Rap&Hip-Hop

Opis artysty

Eldo – raper z warszawskiego Bemowa 

Raper Eldo (Eldoka), czyli Leszek Kaźmierczak, urodził się w Warszawie w 1979 roku i dorastał na Bemowie. Zafascynowany kulturą hip-hopu, już jako osiemnastolatek, razem z raperem Jotuze (Marcinem Józwą), założył zespół Grammatik, który istniał do 2008 roku. Oprócz tego Eldo rozwijał swoją indywidualną karierę. Pierwszą solową płytą Eldo była „Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę”, wydana w 2001 roku przez wytwórnię T1-Teraz. Drugi album studyjny Eldo, „Eternia”, ukazał się dwa lata później nakładem wytwórni Blend Records, a trzecia płyta, powstała we współpracy z producentami grupy Bitnix, pt. „Człowiek, który chciał ukraść alfabet” została wydana w 2006 roku przez Frontline Records, wytwórnię współprowadzoną przez samego Eldo i jego kolegów z zespołu.  

Złote płyty Eldo 

Kolejne Albumy Eldo ukazały się nakładami wytwórni My Music (dawniej UMC Records). Płyta „27” uzyskała w 2007 roku nominację do nagrody „Superjedynki”, a następne trzy płyty Eldo zyskały status złotych. Były to „Nie pytaj o nią” (2008), „Zapiski z 1001 nocy” (2010) i „Chi” (2014). W 2016 roku Eldo nagrał płytę „Psi”, a jeszcze wcześniej ukazała się płyta z występu na żywo Eldo – „Live in Warsaw 2012”.  

Nie tylko albumy – single i teledyski Eldo 

Eldo nagrał także wiele singli i klipów. Teledysk „Jam” uzyskał nominację do nagrody Yach Film w 2011 roku, w tym samym czasie teledysk „I żeby było normalnie” w którym Eldo wystąpił (z Felipe, VNM-em, Jędkerem, Pezetem, Sokołem, Brahem i Numerem Raz) uzyskał nominację do nagrody VIVA Comet Awards w kategorii „teledysk roku”. Eldo nagrał też wiele innych singli, w tym „Mędrcy kosmosu” i „Ms Batory”. Występował gościnnie w klipach innych raperów. Eldo współpracował też z Leszkiem Możdżerem i Moniką Brodką, dla której napisał teksty do utworów „Bajeczka (Intro)” oraz „Samochody i tramwaje”.  

Eldo na ekranie 

Eldo wielokrotnie występował w filmach, zarówno jako postać, jak i współautor ścieżki dźwiękowej. Pierwszym filmem, w jakim wystąpił Eldo był „To, my rugbiści” (2000) w reżyserii Sylwestra Latkowskiego. Ten sam reżyser nagrał także „Blokersów” (2001) i „Nakręconych, czyli szołbiznes po polsku” (2003), w których Eldo wystąpił w ścieżce dźwiękowej. Raper zagrał także w filmach „Blokersi” (2001), „Mówią bloki człowieku 2” (2001), „Kozackie klimaty” (2005) i „One love” (2012). Film „Mówią bloki 2” stał się pretekstem do sławnej konfrontacji freestylowej między „obozami” Eldo i jego przeciwników, do których należał m.in. raper Tede.  

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Eldo - płyty

 • Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę (2001)
 • Eternia (2003)
 • Człowiek, który chciał ukraść alfabet (2006)
 • 27 (2007)
 • Nie pytaj o nią (2008)
 • Zapiski z 1001 nocy (2010)
 • Chi (2014)
 • Psi (2016)