O nowych mocnych reprezentantów poszerzyła się zagraniczna sekcja Apostrofu 2018. Nathan Hill to utalentowany autor opowiadań, wykładowca języka angielskiego, nauczyciel kreatywnego pisania z University of St. Thomas w St. Paul w stanie Minnesota. Świat usłyszał o nim dzięki debiutanckiej powieści, wydanej w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. To właśnie o książce „Niksy” (Wydawnictwo Znak) Hill opowie czytelnikom podczas spotkania na Apostrofie. Wśród gorących festiwalowych premier znajdzie się „Wirus” (Dom Wydawniczy Rebis) Grahama Mastertona. To elektryzująca powieść, na kartach której mistrz thrillera pisze o serii zagadkowych zgonów w jednej z peryferyjnych dzielnic Londynu. Podczas festiwalu autor promował będzie ponadto wznowienie „Ducha zagłady” (Wydawnictwo Albatros). Sofi Oksanen, laureatka nagrody literackiej Rady Nordyckiej i Europejskiej Nagrody Książkowej, zaprezentuje polskim czytelnikom „Normę” (Wydawnictwo Znak), czyli niedający się łatwo zakwalifikować thriller, łączący realizm magiczny i motywy feministycznego manifestu. Z polską publicznością spotka się także autor bestsellerowego „Cyklu Demonicznego” – Peter V. Brett. Jego powieść „Otchłań. Księga 2” (Wydawnictwo Fabryka Słów) będzie jedną z festiwalowych premier.

Andrzej Franaszek zaprezentuje czytelnikom „Herberta” (Wydawnictwo Znak), książkę, na łamach której przybliża postać jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Olga Tokarczuk przestawi „Opowiadania bizarne” (Wydawnictwo Literackie), swoją najnowszą, wymykającą się wszelkim kategoriom książkę, której premiera planowana jest na kwiecień. Kolejnymi festiwalowymi premierami będą: „Żmijowisko” (Wydawnictwo Marginesy) pióra mistrza kryminału Wojciecha Chmielarza, a także „Audyt” (Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Czarne) Jacka Hugo-Badera oraz „Dziewczynka z zapalniczką” (Wydawnictwo W.A.B.) Mariusza Czubaja. Wydarzeniem będzie premiera wznowionej i ponownie zredagowanej przez Jakuba Żulczyka wersji jego debiutu literackiego „Zrób mi jakąś krzywdę” (Wydawnictwo Świat Książki). Niespodzianką zaś, z pewnością, debiut prozatorski Katarzyny Nosowskiej „A ja żem jej powiedziała” (Wielka Litera).

O szatę graficzną tegorocznego Apostrofu zadba Małgorzata Gurowska – wielokrotnie nagradzana artystka wizualna, której uznanie przyniosły m.in. plakaty i książki artystyczne. Jej proste w formie i intensywne w przekazie grafiki były pokazywane na wielu wystawach w Polsce i zagranicą.  Artystka tworząc plakat tegorocznego Apostrofu zbudowała język wizualny odnoszący się to tematyki tłumaczenia (zaproponowanej dla tegorocznej edycji festiwalu przez kuratora Jacka Dehnela) i porządkujący nurty programowe festiwalu, nie stroniąc przy tym od poczucia humoru i zdynamizowania minimalistycznej formy graficznej apostrofu.

W lutym poznaliśmy nazwiska czterech autorów, którzy spotkają się z czytelnikami podczas Apostrofu 2018. W gwiazdorskim gronie znaleźli się jak dotąd: turecki noblista Orhan Pamuk oraz Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda i Natalia Fiedorczuk-Cieślak.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest wydarzeniem organizowanym przez Empik. To dziesiątki spotkań i dyskusji, którym towarzyszą spotkania z licznymi twórcami. Wydarzenia warszawskie tradycyjnie już skupione będą wokół Teatru Powszechnego. Apostrof zawita do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Szczecina i Poznania. Kuratorem tegorocznej edycji jest Jacek Dehnel.

 

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

14-20 maja 2018 roku

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin

Organizator: Empik

Wydarzenie na Facebooku