Karmienie piersią, szczególnie na początku, może być sporym wyzwaniem. Wyzwaniem, które – jeśli stawisz mu czoła – przyniesie wiele korzyści. Eksperci są bowiem zdania, że karmienie naturalne stanowi najzdrowszy sposób żywienia umożliwiający osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia oraz rozwoju.

Zalety karmienia piersią

Karmienie piersią to korzyści, z których czerpie nie tylko niemowlę, ale również jego mama. Badania naukowe pokazują, że dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki:

  • są mniej narażone na zakażenia układu oddechowego i moczowego oraz bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

  • rzadziej chorują na niektóre rodzaje nowotworów,

  • są chronione przed nadwagą, otyłością i cukrzycą w późniejszym wieku,

  • są mniej podatne m.in. na zapalenie ucha środkowego czy biegunkami zakaźnymi.

Eksperci są także zdania, że dzieci karmione przez pierwszych 6 miesięcy wyłącznie piersią są lepiej rozwinięte intelektualnie, ruchowo i poznawczo. Ponadto w ich przypadku istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Zalety karmienia piersią dotykają również bezpośrednio mamę:

  • okres połogu skraca się,

  • istnieje możliwość szybszego powrotu do wagi sprzed ciąży,

  • mniejsze jest ryzyko depresji poporodowe,

  • mniejsze jest ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy hiperlipidemię – w przypadku karmienia piersią trwającego dłużej niż 12 miesięcy.

Należy nadmienić, że karmienie piersią jest również niezwykle wygodne. Nie trzeba bowiem przygotowywać mleka i nosić go zawsze ze sobą. 

Laktator, czyli sposób na podkręcenie laktacji

W ciągu kilku-kilkunastu godzin po porodzie dochodzi do zwiększonej produkcji mleka. Laktacja nie osiąga jeszcze swojego maksymalnego poziomu, dlatego początki w karmieniu naturalnym bywają bardzo trudne. Na tyle trudne, że wiele kobiet bardzo szybko poddaje się i podejmuje decyzję o przejściu na mleko modyfikowane.

O ile jednak na początku trudno jest rozkręcić laktację wyłącznie "za pośrednictwem" noworodka, tak uda się to zrobić za pomocą laktatora. Ten niepozorny sprzęt sprawia, że z dnia na dzień mleka zacznie przybywać.

Laktator jest to urządzenie, które powstało z myślą o wspomaganiu naturalnego karmienia piersią. Jego konstrukcja sprawia, że po przyłożeniu do piersi specjalnego lejka, pokarm jest wysysany przez podciśnienie.

Decydując się na zakup laktatora, można wybierać pomiędzy ręcznym (np. laktator ręczny Philips Avent) a elektrycznym (np. laktator elektryczny Medela Swing). Ta pierwsza opcja jest o tyle trudniejsza, iż trzeba samodzielnie rytmicznie naciskać na rączkę. W przypadku laktatora elektrycznego proces stymulacji odbywa się automatycznie – dzięki czemu praca ogranicza się tylko do podtrzymywania lejka przy piersi.

Wybierając laktator elektryczny, dobrym rozwiązaniem jest urządzenie dwufazowe. Taki laktator najwierniej odzwierciedla ssanie niemowlęcia – najpierw wykonuje szybkie ruchy w celu pobudzania wypływu mleka, a następnie wolno i rytmicznie wysysa mleko.

Chcąc pobudzić laktację, warto skorzystać z metody 7-5-3, polegającej na stymulowaniu piersi przez 7 minut, 5 minut i 3 minuty – dla każdej piersi. Obolałe piersi można chłodzić za sprawą specjalnych kompresów żelowych, a w staniku można nosić wkładki laktacyjne, które zabezpieczą przed ewentualnymi mokrymi plamami.

Gotowy pokarm - odessane mleko matki - można przechowywać w lodówce w specjalnych woreczkach na pokarm. Wszystko można wygodnie i naturalnie przygotować.

Szukasz wydajnych i polecanych laktatorów? Sprawdź pełną ofertę na Empik.com.