Tramwaj zwany pożądaniem będzie kursował w sobotę 21 kwietnia po Warszawie. Namiętność propagowana przez środek miejskiej komunikacji będzie wzniosła i nasycona chucią raczej symboliczną, chodzi bowiem o bliskie kontakty z literaturą i literatami. W tramwaju będzie można spotkać Marcina Brykczyńskiego, Zygmunta Miłoszewskiego, Edytę Czepiel, Ignacego Karpowicza oraz Katarzynę Grocholę.

Literacki tramwaj będzie kursował od godziny 12.00 do 17.00 trasą: Plac Narutowicza, ul. Grójecka, Plac Zawiszy, Aleje Jerozolimskie, Rondo Waszyngtona, Aleja Zieleniecka, ul. Targowa, Aleja Solidarności, ul. Towarowa, Plac Narutowicza. Odjazdy: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00. Podczas kolejnych kursów bohaterami przejażdżki będą pisarze w następującej kolejności:

12.00 - 13.00
Marcin Brykczyński
- autor bajek, znany tłumacz i wybitny autor książek dla dzieci.
„Dawno temu w wielkim mieście, gdzie jest domów pewnie z dwieście i gdzie słońce co dzień świeci, mieszkał król Lewaryst Trzeci. W pewną środę, jak podano, król wstał lewą nogą rano i choć męczył się tym srodze, skakał wciąż na lewej nodze. Krąży w świecie bajek sporo o tym, skąd się dzieci biorą, lecz kochani, bądźmy szczerzy., kto w bociany dzisiaj wierzy? (...)”.

13.00 - 14.00
Zygmunt Miłoszewski
- dziennikarz i autor powieści Domofon oraz Uwikłanie.
Ta druga, najnowsza to kryminał, w którym tło wartkiej akcji stanowi sugestywnie opisane środowisko stołecznej policji i prokuratury, a całości dopełnia galeria barwnych postaci - zdziwaczałych psychiatrów, rubasznych policjantów, opętanych manią prześladowczą historyków. Nietuzinkowi bohaterowie, złożona intryga, zaskakujące zwroty akcji i znakomity portret współczesnej Warszawy - wszystko to sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Autor pracuje nad kolejnymi częściami cyklu o prokuratorze Szackim.

14.00 - 15.00
Edyta Czepiel
, autorka powieści Jasne błękitne okna.
Jasne błękitne okna to kobiecy sposób rozliczenia się z tym co nas otacza. Z wzorcami zachowań i radami dawanymi przez kobiece magazyny, ze światem kolorowych seriali, których bohaterowie są ładni, mili i zwykle szczęśliwi. To rozliczenie z kolorową, pluszową i co za tym idzie, nieprawdziwą wersją świata, którą chce się kobietom narzuci jako jedynie słuszną. Pokazuje świat bez zbędnego retuszu.

15.00 - 16.00
Ignacy Karpowicz
"Karpowicz odwraca klasyczną strukturę tragicznego romansu. Groteskę w Cudzie wzbogacają bystre obserwacje społeczne i psychologiczne niuanse, uduszone w religijnym sosie. Cudowność, ale i nieszczęście Cudu książki leży w języku. Autor szaleje, zmienia perspektywy, narracje, nawet sposób wysławiania, od skrótowego języka współczesnej obyczajówki do rozhukanej, biblijnej stylistyki". (Łukasz Orbitowski)

16.00 - 17.00
Katarzyna Grochola
- pisarka obwołana królową popularnej literatury dla kobiet.
Przyczynił się do tego ogromny sukces komercyjny jej powieści Nigdy w życiu! i Podanie o miłość. Historie zwyczajnych kobiet, takich jak najbardziej znana bohaterka Grocholi - Judyta, które potrafią walczyć o swoje szczęście, poruszyły serca polskich czytelniczek. Część wiedzy Grocholi o miłości i kobietach bierze się zapewne z doświadczenia - autorka Nigdy w życiu! przez osiem lat odpisywała na listy czytelniczek magazynów "Poradnik Domowy" i "Jestem".

Spotkaniom z autorami będą towarzyszyły piosenki warszawskie.

PIK/M.W.