Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim, scenariusz pielgrzymki papieża Benedyklta XVI do Polski, szczegóły na temat współpracy Andrzeja Szczypiorskiego z SB, zapowiedź wspomnień pisanych przez SLD-owską trójcę Kwaśniewski-Miller-Oleksy oraz tekst o biblijnym żywocie Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna można znaleźć w najnowszym numerze tygodnika „Newsweek”. Na deser zapowiedź siódmych potów, które wystąpią na miłośników gier komputerowych.
"IV RP mieliśmy tworzyć z PO. Nawet jeśli jej liderzy traktowali ten cel serio, to zdradzili na polu bitwy. Platforma to dziś funkcjonalne SLD. Broni tego układu interesów, który panuje w Polsce od kilkunastu lat (...) Ich zwycięstwo, a nasza porażka cofnęłoby stosunki w Polsce do czasów sprzed afery Rywina” - mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" Jarosław Kaczyński.
Nowym szefem polskiej dyplomacji zostanie Paweł Zalewski, dotychczasowy szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych - informuje tygodnik. Nominacji z rąk prezydenta nie odebrał razem z Andrzejem Lepperem i Romanem Giertychem tylko dlatego, że przebywał ze służbową wizytą w Helsinkach. Wraz z Zalewskim w MSZ zacznie wiać rewolucyjny wiatr zmian - wkrótce ma nastąpić kolejna wymiana ambasadorów na placówkach. W resorcie szykuje się również zakrojona na szeroką skalę lustracja dyplomatów.
Dziennikarze „Newsweeka” dotarli do scenariusza najważniejszego punktu pielgrzymki papieża Benedyklta XVI do Polski - uroczystości w Auschwitz-Birkenau. Papież przejdzie samotnie przez bramę z napisem "Arbeit macht frei". Ale podczas przygotowań do wizyty w obozie doszło do sporu między przedstawicielami diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się Oświęcim, a episkopatem i stroną rządową. „Newsweek” dowiedział się nieoficjalnie, że stojący na czele kurii bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy chciał zorganizować na terenie Auschwitz- Birkenau uroczystą mszę świętą z udziałem papieża. Taki pomysł był nie do przyjęcia dla strony żydowskiej.
Andrzej Szczypiorski, jeden z najbradziej znanych polskich pisarzy wspólczesnych okazuje się tajnym współpracownikiem PRL-owskiej bezpieki - odkryli kilka lat po pierwszych publikacjach na ten temat dziennikarze „Newsweeka”. W latach 50. promowany kilkadziesiąt lat później na autorytet moralny pisarz pomagał zwabić do Polski swojego ojca, działacza emigracyjnego.
Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller i Józef Oleksy szykują się do wojny. Orężem, którym będą walczyć będą wspomnienia. Wszyscy trzej liderzy lewicy pracują nad książkami. Z pewnością nie obejdzie się bez wzajemnych uszczypliwości - przewiduje tygodnik.
W przyszłym tygodniu na ekrany kin wchodzi ekranizacja jednego z największych hitów powieściowych ostatnich lat, Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna. Będzie to apogeum zjawiska, którym zaczyna się już niepokoić Watykan. Powieść staje się bowiem dla wielu czymś na kształt Biblii, przewodnikiem po świecie duchowości. Kod Leonarda nie jest już tylko rozrywką - dowodzi Tomasz P. Terlikowski w tekście Ewangelia Dana Browna. Z kolei Andrzej Krajewski zajął się legendarnymi zakonnikami w artykule Tajemnica legendy templariuszy.
Dość siedzenia w bezruchu i tycia przed ekranem - zapowiada Paweł Górecki w artykule Trampki zamiast dżojstika. W grach komputerowych szykuje się rewolucja. Jeszcze w tym miesiącu światowi potentaci gier komputerowych mają zaprezentować w Los Angeles urządzenie, które pozwoli sterować postaciami z gier ruchami naszego ciała. Dzięki temu granie na komputerze stanie się formą aktywności fizycznej. Zamiast przyciskać dżojstok, będziemy skakać, kopać i pełzać, a niebawem będzie można zagrać w wirtualnego tenisa.
Więcej w najnowszym „Newsweeku”.
M.W.

Aktualności
Newsy z Newsweeka
Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim, scenariusz pielgrzymki papieża Benedyklta XVI do Polski, szczegóły na temat współpracy Andrzeja Szczypiorskiego z SB, zapowiedź wspomnień pisanych przez SLD-owską trójcę Kwaśniewski-Miller-Oleksy oraz tekst o biblijnym żywocie Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna można
Komentarze (0)