Pisarze, poeci i wszelkiej maści pisząca braci chwytajcie za swoje pióra póki czas! Zostały bowiem, jeszcze tylko trzy dni do zakończenia jubileuszowego konkursu na limeryk. Nosi on nazwę Smocze Jajo i ogłoszony został z okazji 750 – lecia lokacji Krakowa. Ostateczny termin nadsyłania prac upływa 25 marca. Ogłoszenie wyników już w kwietniu. Do wygrania min: publikacja zwycięskich limeryków w albumie wydanym z okazji konkursu, bilety lotnicze oraz ksiązki z autografami Wisławy Szymborskiej.
Pewien facet z podkrakowskiej miejscowości
był szeroko znany z uczuć niestałości.
I z uśmiechem filuternym
mawiał: „Cóż, ja jestem wierny,
lecz zmieniają się obiekty mej wierności”.
Autor limeryku: Michał Rusinek
Organizatorzy o konkursie
Czas trwania Konkursu – do 25 marca 2007. Ogłoszenie wyników (na www.klub.uj.pl)
– kwiecień 2007. Wręczenie nagród - maj 2007. Druk książki z limerykami – czerwiec 2007.
Jury Konkursu: Bronisław Maj, Michał Rusinek, Grzegorz Turnau, Mariusz Parlicki.
Jednym z patronów Konkursu jest EMPiK.
KAŻDY UCZESTNIK KONKURSU MOŻE PRZESŁAĆ TRZY LIMERYKI W KATEGORII O KRAKOWIE I TRZY LIMERYKI W KATEGORII: UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI!
Limeryki konkursowe powinny zawierać nazwę własną (na końcu pierwszego wersu): krakowskich ulic • krakowskich zabytków architektury (w tym kamienic, kościołów, pomników, kopców) • krakowskich lokali, lub nazwy własne: Krak • Smok Wawelski • Hejnał • Lajkonik • Dzwon Zygmunta, lub imię i nazwisko: historycznej lub współczesnej ogólnie znanej postaci Krakowa. Osobną kategorię stanowią limeryki o Uniwersytecie Jagiellońskim. Kwalifikują się wiersze zawierające nazwy: Alma Mater • Uniwersytet Jagielloński • Akademia Krakowska • UJ.
Nagrodę dla zwycięzcy w tej kategorii ufunduje Rektor UJ, Karol Musioł.
Limeryk jest jednym z gatunków, który z racji swej zwięzłej formy wymaga dużej samodyscypliny w formułowaniu myśli, ale równocześnie otwiera fantastyczne spektrum językowe. Język polski jest wręcz wymarzonym dla tworzenia oryginalnych połączeń językowych, skojarzeń i neologizmów. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, iż w limeryku żadne tabu nie istnieje, wręcz przeciwnie źródłem najbardziej śmiesznych i absurdalnych limeryków jest niczym nieokiełznana profanacja.
Limeryk „im plugawszy, tym lepiej” – pisał Maciej Słomczyński – mistrz wyrafinowanych limerycznych bezeceństw. I chociaż ojczyzną tej miniaturki poetyckiej jest Irlandia, a prekursorem pisanego limeryku Anglik – Edward Lear to i w Polsce (czytaj w Krakowie) limeryk od pokoleń rozwija się wspaniale, przede wszystkim dzięki takim postaciom jak: J. Tuwim i K.I.Gałczyński, M. Słomczyński, W. Szymborska, czy S. Barańczak.
Chcąc podtrzymać więc krakowską tradycję limerykowania i uczcić w ten sposób
750-lecia lokacji Miasta, Klub Absolwenta UJ ogłosił Konkurs na limeryk o Krakowie. Konkurs skierowany jest do wszystkich miłośników Krakowa, którzy charakteryzują się niebanalnym poczuciem humoru i twórczym potencjałem. Liczymy, iż z wierszy uczestników Konkursu wyłoni się Jubileusz ? rebours, bez zbędnej pompy, za to wesoły i finezyjnie złośliwy.
Do Projektu zaproszono również uznanych autorów limeryków, artystów, pisarzy, poetów, a także historyków, którzy uświetnią napisanymi specjalnie na tą okazję limerykami publikację pokonkursową. W gronie tak znanych postaci, jak między innymi: Stanisław Balbus, Zbigniew Machej, Jacek Baluch, Andrzej Sikorowski,, Marcin Daniec, Robert Makłowicz, Rektor UJ Karol Musioł, Mieczysław Czuma i Leszek Mazan zadebiutują laureaci Konkursu.
Oficjalne wręczenie nagród laureatom odbędzie się na podczas święta Absolwentów Uczelni Wyższych - „Laurealiów”, organizowanych w roku bieżącym pod hasłem „Skoki w czasie
i przestrzeni”. Jednym właśnie z owych metafizycznych skoków w czasoprzestrzeni będą wiersze o legendarnym i współczesnym Krakowie.
LIMERYKI NALEŻY WYSYŁAĆ: e-mailem: [email protected], formularzem elektronicznym (www.klub.uj.pl) lub listownie: Klub Absolwenta UJ: ul. Karmelicka 34, 31-131 Kraków
Szczegółowe informacje i regulamin Konkursu na stronie:WWW.KLUB.UJ.PL
NAGRODA GŁÓWNA
PUBLIKACJA LIMERYKÓW W KSIĄŻCE WYDANEJ Z OKAZJI KONKURSU, Przelot dla dwóch osób w dwie strony do wybranego kraju w Europie, Książka z autografem Wisławy Szymborskiej, Wieczne Pióro, Ekslibris autorstwa Krzysztofa Kmiecia, Słownik Polszczyzna na co dzień, Album o Krakowie
II MIEJSCE
PUBLIKACJA LIMERYKÓW W KSIĄŻCE WYDANEJ Z OKAZJI KONKURSU, Książka z autografem Wisławy Szymborskiej, Wieczne pióro, Słownik Polszczyzna na co dzień, Album o Krakowie, Multimedia
III MIEJSCE
PUBLIKACJA LIMERYKÓW W KSIĄŻCE WYDANEJ Z OKAZJI KONKURSU, Książka z autografem Wisławy Szymborskiej, Wieczne pióro, Słownik Polszczyzna na co dzień, Album o Krakowie
JAK PISAĆ LIMERYKI:
Limeryk powinien być zbudowany w sposób następujący:
pięć wersów o stałej liczbie sylab akcentowanych,
układ rymów aabba, zwykle żeńskich,
trzeci i czwarty wers krótsze od pozostałych (zwykle o 2-3 sylaby akcentowane),
nazwa geograficzna na końcu pierwszego wersu (podstawa rymu a).
I zawierać zbliżony układ narracji:
wprowadzenie bohatera i miejsca, w którym dzieje się akcja, w pierwszym wersie,
zawiązanie akcji w wersie drugim (często wprowadzony jest tu drugi bohater),
krótsze wersy trzeci i czwarty to kulminacja wątku dramatycznego,
zaskakujące, najlepiej absurdalne rozwiązanie w wersie ostatnim.
I.J

Aktualności
Limeryk ze smoczym jajem
Pisarze, poeci i wszelkiej maści pisząca braci chwytajcie za swoje pióra póki czas! Zostały bowiem, jeszcze tylko trzy dni do zakończenia jubileuszowego konkursu na limeryk. Nosi on nazwę Smocze Jajo i ogłoszony został z okazji 750 – lecia lokacji Krakowa.
Komentarze (0)