Książkę o koniach dla dzieci dobieramy jak każdą inną: przede wszystkim powinna być stosowna dla wieku czytelnika. Czyli dla malucha będzie to prosta historia lub zbiór krótkich informacji z wielkoformatowymi ilustracjami. Dla starszaka szukamy większej ilości tekstu i wiadomości. Jeśli chodzi o nastolatka możemy sięgać nawet po książki z dorosłej półki, wszystko zależy od zainteresowań: czy woli powieść, encyklopedię ras, a może może poradnik jeździectwa.

Jeśli chodzi o książki, gdzie koń jest bohaterem pierwszo- , czy drugoplanowym to wybierałabym możliwe współczesne teksty pokazujące szacunek dla tych pięknych zwierząt. Ryzykowne mogą być treści promujące wykorzystywanie koni w przemyśle czy cyrku, które mogą wpłynąć na zmniejszenie dziecięcej empatii. Pamiętajmy, że na przestrzeni wieków rola koni, ale też podejście do nich, znacznie się zmieniły.

Jaka książka o koniach będzie najlepsza, gdy dziecko wejdzie w fazę koniarza (czyli najczęściej na etapie póżnoprzedszkolnym lub wczesnoszkolnym)? Przede wszystkim i małe i duże dzieci są zafascynowane końmi jako wielkimi zwierzętami, na których można jeździć i skakać. Dlatego stawiajmy na książki bogato ilustrowane. Mogą to być zarówno encyklopedie ras, książki o historii koni, poradniki dotyczące dbania o konie i jeździectwa, ale też opowieści ze stadniny i o przyjaźniach człowieka i zwierzęcia. Nie strońmy też od bajek czy opowiadań o koniach zwłaszcza, jeśli chodzi o uwielbiane przez dzieci kucyki i… jednorożce.

Książki o koniach dla dzieci – przegląd

  • „Opowiem ci, mamo, co robią konie”

Kartonówka z kultowej serii, której przedstawiać nie trzeba. Tym razem przedszkolaki odwiedzą świat koni, koników, kucyków, ale też jednorożców czy centaurów. Szczegółowe ilustracje, piękne kolory, dobre treści, wiedza i zabawa. Po przeczytaniu tego tytułu każdy maluch będzie znał końskie maści, tajemnice stajni oraz „modę” dla jeźdźców.

 

Opowiem ci mamo co robią konie

 

  • „Sigge”

Seria o Sigge to bestseller prosto ze Szwecji. Napisała go prawdziwa znawczyni tematu Lin Hallberg, która mieszka w małym gospodarstwie i hoduje kuce. A do tego przez długi czas była instruktorką jazdy konnej. Rewelacyjne przygody, bardzo współczesne i szerokie informacje prosto z życia koniarzy, liczne ilustracje i duża czcionka zapewnią wiele przyjemności z czytania uczniom młodszych klas szkoły podstawowej.

 

Sigge

 

  • „Kazik Pegazik”

Kilkutomowa seria opowiada o latającym kucyku, który mieszka w „byle jakim” gnieździe na Najdalszym Zachodzie. Zostaje z niego wywiany podczas burzy do ludzkiego miasta. Szczęśliwie trafia na Maksa, chłopca marzącego o własnym zwierzątku. Mamy więc wielką przyjaźń oraz fascynujące, pełne ciepła i humoru przygody. Doskonałe książki o koniach do czytania na głos, ale też jako pierwsze samodzielne lektury dla wieku 6 – 9 lat.

 

Kazik Pegazik

 

  • „Zbój. Opowiadania o koniach i konikach”

Jedna z najlepszych polskich pisarek dla dzieci opowiada o dużych, średnich i całkiem małych koniach. A żeby było ciekawiej, to te wszystkie pięknie opisane i zilustrowane historie są prawdziwe! To, o czym dziecko przeczyta, zdarzyło się naprawdę. Mamy tu wciągające opowiadania ale i dużo konkretnej wiedzy o koniach i kucykach.

 

Zbój. Opowiadania o koniach i konikach

 

  • „Czary mary na komary. Stajnia pod tęczą”

Świetna książka o koniach dla dzieci, którą napisała dwójka znanych autorów: Katarzyna Dowbor i Marcin Kozioł. Czytelnik śledzi losy przesympatycznych bohaterów Stajni Pod Tęczą, a jeśli chce jeszcze bardziej przyjrzeć się stajennej codzienności, to może przy użyciu kodów za pomocą smartfona lub komputera, obejrzeć filmy specjalnie przygotowane przez panią Katarzynę.

  • „Konie i kucyki. Wszystko wiem!”

Kiedy już trochę poczytamy z dzieckiem o koniach, możemy sięgnąć po interaktywną książeczkę z zadaniami. Jest tu wiele ilustracji i informacji, ale są też zabawy, zagadki i to, co dzieci uwielbiają: naklejki do uzupełniania stron. To świetny sposób na utrwalanie zdobytych wiadomości i wzmacnianie dziecięcych zainteresowań.

 

Konie i kucyki. Wszystko wiem

 

  • „Zosia i strachliwy kucyk. Słoneczna stadnina”

Czy dla wielbiciela koni może być lepsze miejsce niż obóz jeździecki? Które dziecko nie chciałby przeżyć takiej przygody choćby na łamach książki? Seria „Słoneczna Stadnina” to oddzielne historie, połączone miejscem akcji oraz cudownych kucyków. Bohaterką nowej części jest Tosia, która wraz z kucykiem Gracjanem postanawia rozwikłać pewną zagadkę.

  • „Zwycięski kucyk. Deresz z Parkowej Stajni”

Jeżeli dziecko polubi książki z serii „Słoneczna Stadnina”, to „Deresz” również będzie strzałem w dziesiątkę – napisała go ta sama autorka. Jaki plus ma jeszcze ten cykl? Książki możesz kupić w Empiku zarówno w języku polskim jak i w angielskim. Czytający je (najpierw wydanie polskie, potem angielskie) młodszy nastolatek będzie miał wciągając lekcję języka nie wychodząc spod koca.

 

Zwycięski kucyk. Deresz z Parkowej Stajni

 

  • „Przygoda w Lakeside. Schleich Horse Club”

Na pewno znacie figurki Schleich, wśród których znajdują się również figurki koni. Firma przygotowała atrakcyjny  pakiet książkowo-zabawkowy! W skład zestawu wchodzą: dwie książki z serii Horse Club, figurka źrebaka rasy haflinger oraz scena do zabawy (figurką ale też własnymi zabawkami). Dziecko może poczytać, rozwiązać zadania i rebusy, a potem pobawić się konikiem! Super pomysł na prezent.

 

Przygoda w Lakeside. Schleich Horse Club

 

  • „Wielka księga koni”

Starsze dzieci i nastolatki mogą z powodzeniem korzystać z tych samych książek o koniach, co dorośli. Zwłaszcza encyklopedie i atlasy sprawdzą się jako książki o koniach dla młodzieży. Ten tytuł ma prawie 200 stron i duży format. Są w nim zdjęcia pozwalające nauczyć się rozpoznawać rasy, informacje o samych zwierzętach, ale też wiedza, jak człowiek może opiekować się koniem od zapewnienia mu wyżywienia po pielęgnację i wspólne zajęcia.

 

Wielka księga koni

 

A jakie książki o koniach dla dzieci wy najchętniej wybieracie? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com