Młodzieżowe książki science fiction to zazwyczaj pierwsze pozycje z tego gatunku w przygodzie z fantastyką naukową. Dlatego wśród naszych propozycji nie zabraknie klasyków, które mimo upływu lat, w ogóle się nie starzeją. Podpowiadamy też, po jakie serie warto sięgnąć, żeby zanurzyć się w świecie sci-fi na dłużej.

Frank Herbert, „Diuna”

Zaczynamy paradoksalnie od jednej z najbardziej opasłych powieści science fiction, które dziś zalicza się do niekwestionowanych klasyków gatunku. „Diuna” Franka Herberta ma prawie 800 stron, a to dopiero pierwszy tom! Mimo tego po wciągnięciu się w fantastyczne uniwersum „Diuny”, kolejne rozdziały miną znacznie szybciej, niż moglibyście się tego spodziewać. „Kroniki Diuny” opowiadają o losach władców i mieszkańców kilku niezwykłych planet, z których każda posiada bogatą historię. Autor po mistrzowsku przeplata wątki polityczne, ekologiczne oraz mistyczne, komponując zawiłą, ale niezwykle wciągającą fabułę. Łatwo się w tym zatopić i chłonąć kolejne rozdziały, by odkryć kolejne tajemnice tego wyjątkowego uniwersum.  „Diunę” polecamy także ze względu na niedawną premierę filmowej adaptacji tego dzieła, dzięki czemu po lekturze możecie od razu skonfrontować wasze wyobrażenia na temat tego uniwersum z ekranizacją.
 

Diuna tom 1
 

Ursula K. Le Guin, „Sześć światów Hain”

Amerykańska pisarka od lat słynie jako autorka dzieł z gatunku fantastyki oraz sci-fi. Z jej literackiego dorobku wybraliśmy cykl Ekumena, nazywany również serią Hain. Chociaż pierwszy tom został wydany w 1966 roku, również dzisiaj „Sześć światów Hain” imponuje wizjonerstwem i odniesieniami do wielu ważnych kontekstów społecznych. W skład specjalnego wydania „Sześć światów Hain” wchodzą powieści i opowiadania, osadzone przez Le Guin w wyjątkowym uniwersum. Znajdziecie tu niezwykle ciekawą wizję rozbudowanego, międzyplanetarnego społeczeństwa, które pod egidą Ligi Wszystkich Światów pragnie zjednoczyć inne planety. Co ciekawe, sama autorka podkreśla, że tytuły cyklu Hain nie są ze sobą spójne, dlatego jeśli w wasze ręce trafi jedna z powieści osadzonych w którymś ze światów Hain, możecie bez obaw zabrać się do lektury.
 

Sześć światów Hain
 

Stanisław Lem, „Bajki robotów”

Wśród polecanych książek sci-fi dla młodzieży nie mogło zabraknąć mistrza polskiej fantastyki naukowej, czyli Stanisława Lema. „Bajki robotów” to słodko-gorzka pozycja, która z jednej strony ukazuje kunszt satyryczny Lema oraz umiejętność stworzenia bezbłędnej parodii, ale jest jeszcze druga, mniej optymistyczna strona tego dzieła. Uchwycenie wszystkich odniesień do współczesnych autorowi realiów przez młodych czytelników może być trudnym zadaniem, jednak Lem w prześmiewczy sposób krytykuje również uniwersalne aspekty naszej codzienności. Zatem jak to w bajkach, tak w „Bajkach robotów” Stanisława Lema znajdziecie morał, nad którym warto się zastanowić.
 

Bajki robotów stanisław Lem
 

Orson Scott Card, „Gra Endera”

Czas na prawdopodobnie najpopularniejszą sagę książek science-fiction dla młodzieży na świecie, czyli „Grę Endera”. Obecnie na uniwersum stworzone przez Carda składa się kilkanaście powieści, które swego czasu biły rekordy popularności. Genezą pierwszego tomu tej historii jest wizja świata w nieokreślonej przyszłości, który jest zagrożony przez owadopodobne istoty spoza układu słonecznego. Aby przeciwstawić się inwazji, ludzkość postanowiła wyselekcjonować dzieci o największym potencjale intelektualnym, które po osiągnięciu dorosłości, staną się żołnierzami zdolnymi do walki o przetrwanie planety. Wśród nich znalazł się Andrew Wiggin, czyli tytułowy Ender. „Gra Endera” opowiada o losach głównego bohatera i jego przyjaciół, treningu w specjalnej szkole oraz problemach, z którymi zmaga się większość młodych ludzi.
 

Gra Endera książka
 

Jarosław Grzędowicz, „Pan Lodowego Ogrodu”

Przechodzimy do literatury science-fiction dla nieco starszej młodzieży. Saga „Pan Lodowego Ogrodu” od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich miłośników fantastyki i sci-fi. Grzędowicz niezwykle umiejętnie balansuje na granicy obu gatunków, gdyż z jednej strony mamy typowo fantastyczne przygody, nieustanną akcję i charakterystycznych bohaterów, ale jednocześnie świat przedstawiony w powieściach jest przepełniony technologią oraz wizjonerskimi rozwiązaniami. Głównym bohaterem jest charyzmatyczny Vuko Drakkainen, który wprowadza nas w ten niezwykle rozbudowany i zawiły świat. „Pan Lodowego Ogrodu” to nie najłatwiejsza lektura, jednak z czasem rekompensuje wymagania, jakie stawia na początku historii.
 

Pan Lodowego ogrodu
 

Karel Čapek, „Inwazja jaszczurów”

Kolejna pozycja, którą można śmiało określić mianem klasyki. „Inwazja jaszczurów” czeskiego pisarza Karela Čapka to z jednej strony niezwykle barwna i wielopoziomowa fantastyczna wizja okraszona błyskotliwą satyrą, a z drugiej po prostu historia ze smutnym przesłaniem, w której można odnaleźć wiele analogii do prawdziwej historii ludzkości. Niestety są to raczej mroczne epizody, do których większość z nas wolałaby nie wracać. Chociaż Karel Čapek zmarł w 1938 roku, przesłanie płynące z jego powieści nie traci na aktualności. Jest to zatem esencja książek science-fiction, które nie starzeją się mimo upływu lat.
 

Inwazja jaszczurów
 

Jacek Dukaj, „Katedra”

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć innego mistrza polskiej fantastyki, czyli Jacka Dukaja. W „Katedrze” poczytny pisarz zabiera nas w kosmos, a konkretnie w okolice planetoid w układzie gwiazdy Lévie. To właśnie tutaj rozegrała się tragedia holownika Sagittarius, która okazałaby się klęską, gdyby nie poświęcenie jednego z członków załogi, dzięki któremu dla pozostałych wystarcza zapasów tlenu. Z czasem wiele osób zaczyna wierzyć, że poświęcenie tego człowieka stało się źródłem cudów, a grób bohatera odwiedzają pielgrzymki wiernych. Potem powstaje nietypowa katedra, której się nie buduje, a… sadzi. „Katedra” to znakomite opowiadanie, które może być dla wielu czytelników świetną próbką tego, co oferują powieści science-fiction. Ponadto po lekturze można obejrzeć animację Tomasza Bagińskiego, która swego czasu była nominowana do Oscara.
 

Katedra jacek dukaj
 

Wśród propozycji książek science-fiction dla młodzieży zawarliśmy zarówno potężne tomy fantastycznych epopei, jak i krótkie opowiadanie. Liczymy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com