Dorota Masłowska

Dorota Masłowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich pisarek. Zadebiutowała jako 19-latka powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Wydana w 2002 roku książka zdobyła nagrodę publiczności Nike i została wyróżniona paszportem „Polityki”.

Podstawowe dane:

 • Data urodzenia: 3 lipca 1983 roku w Wejherowie
 • Znani bohaterowie: dresiarz Silny, MC Doris (Dorota Masłowska), piosenkarz popowy Stanisław Retro, „Rumuni” Gina i Parcha, Mała Metalowa Dziewczynka
 • Popularne książki: Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Paw królowej, Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, Między nami dobrze jest
 • Gatunek literacki: powieść współczesna, dramat, felieton

 

Opis autorki

Ze względu na postać głównego bohatera, dresiarza Silnego, "Wojnę polsko-ruską..." okrzyknięto „powieścią dresiarską”. W 2009 roku książka doczekała się adaptacji w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Główną rolę zagrał Borys Szyc. W  Magdę, ukochaną Silnego, wcieliła się Roma Gąsiorowska.

Masłowska interesuje się popkulturą i tak zwaną „kulturą niską”. Łączy gatunki, lubi inspirować się tekstami piosenek, reklam i innych zasłyszanych komunikatów. Jej drugą powieścią, napisaną jakby na wzór popowej piosenki, jest nagrodzony literacką nagrodą Nike „Paw królowej” z 2005 roku. Główny bohater to piosenkarz Stanisław Retro, który czasy świetności ma już za sobą. Masłowska nie kreuje sympatycznych postaci, z którymi czytelnik mógłby się utożsamić. Wyjaskrawia ich skrzywienia, słabości, stosuje elementy parodii, satyry, pastiszu.

Pisanie dla teatru

Nieszczególnie sympatyczni są także bohaterowie kolejnego utworu Masłowskiej. W 2006 roku autorka zadebiutowała jako dramatopisarka i napisała dla Teatru Rozmaitości w Warszawie tekst „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Parcha i Gina, młodzi ludzie raz wydają się sympatyczni i zabawni, za chwilę przerażający. Współczucie może budzić Gina. Nie spełnia się ani w roli matki, ani w roli partnerki Parchy, co prowadzi do tragicznych konsekwencji. By osłabić brutalność zakończenia, autorka dopisała dodatkową oniryczno-fantastyczną scenę finałową z rudofalowcem wypływającym z Elbląga. Nieoczywiste zakończenia utworów i zabawa motywami to charakterystyczna cecha pisarstwa Masłowskiej.

Spektakl na podstawie tekstu wyreżyserował Grzegorz Jarzyna, dyrektor Teatru Rozmaitości. Niebawem zamówił u Masłowskiej kolejny utwór. I tak w 2008 roku Masłowska napisała „Między nami dobrze jest”, swój najlepszy dramat, uchodzący za jeden z wybitniejszych polskich dramatów współczesnych.

Jego bohaterkami są reprezentantki trzech pokoleń – dziewczynka, jej matka oraz babka. Nie rozumieją się nawzajem i zdają się żyć w innych, równoległych rzeczywistościach. Najmłodsza z bohaterek, Mała Metalowa Dziewczynka, nie może pogodzić się z tym, że żyje w Polsce: „W telewizji złe programy. Dowcipy niedowcipne. We Francji jest Francja. W Ameryce Ameryka. W Niemczech są Niemcy. I nawet w Czechach są Czechy! A tylko w Polsce jest Polska!”. Na podstawie spektaklu Jarzyny powstała produkcja telewizyjna „Między nami dobrze jest”, która zebrała bardzo pozytywne recenzje.

Między literaturą, baśnią i muzyką

Kolejna książka Masłowskiej to „Kochanie, zabiłam nasze koty” z 2012 roku, czyli niedługa powieść napisana w taki sposób, by przypominała złe, automatyczne tłumaczenia z języka angielskiego. Refleksja nad językiem, codziennymi zapożyczeniami, wpływami mediów na warstwę słowną, to stały element pisarstwa Masłowskiej. Język, jakim pisze, niektórzy z krytyków nazywają „popsutym”. Ukazuje on słabości codziennej komunikacji, co negatywnie wpływa na więzi społeczne.

Po ambiwalentnie przyjętej powieści pisarka zdecydowała się na przerwę w „poważnej twórczości”. Tak w 2012 roku powstała płyta „Społeczeństwo jest niemiłe”, wydana przez Masłowską pod pseudonimem Mister D. Pisarka zaprosiła do współpracy profesjonalnych muzyków, a jednym z wideoklipów występuje Ania Rubik. Teledysk do „Chleba” z udziałem modelki obiegł błyskawicznie obiegł Internet. Za wokal do piosenek zebranych na płycie odpowiada sama Masłowska. Na uwagę zasługują bardzo ciekawe teksty oraz specyficzna estetyka z pogranicza kiczu.

W 2012 roku ukazała się także książka „Jak zostałam wiedźmą. Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci” – inna niż jej wcześniejsze utwory, bo nawiązująca do konwencji bajki. Główną bohaterką utworu jest czarownica szukająca „dzieci na zupę”. Z zaskoczeniem obserwuje współczesny świat i ciągłą konsumpcję (jedno z napotkanych dzieci godzi się na to, by być zjedzone pod warunkiem, że dostanie za to prezent).

Z kolei w 2018 roku Masłowska ukończyła „Innych ludzi”. Podzielony na wersy tekst momentami przypomina poemat, momentami dramat, a czasami – tekst piosenki. Akcja utworu dzieje się w Warszawie, niebawem przed Bożym Narodzeniem. Książka pokazuje przeplatające się losy osób reprezentujących różne grupy społeczne.

Twórczość publicystyczna

Masłowska pisze także felietony. W 2015 roku ukazał się tom „Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne”, zbierający teksty publikowane wcześniej w „Zwierciadle”. Mają one charakterystyczny, ironiczny, błyskotliwy styl. Zabawnie, choć momentami brutalnie, obnażają skrzywienia współczesności. Kolejną próbką charakterystycznego stylu publicystyki Masłowskiej są teksty z „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” z 2017 roku, publikowane wcześniej w „Dwutygodniku”. W tym roku ukazuje się kolejny zbiór Masłowskiej pod tym tytułem – „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu 2”. Część felietonów odnosi się do epidemii koronawirusa i jej wpływu na życie codzienne. 

Ciekawostki
 • Dorota Masłowska zadebiutowała w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża. „Wojna polsko-ruska” sprzedana w nakładzie 120 tys. egzemplarzy okazała się jego największym sukcesem.
 • Pisarka studiowała psychologię w Gdańsku, a po przeprowadzce do Warszawy zmieniła kierunek na kulturoznawstwo.
 • Autorka ma córeczkę Malinę. Czytała jej fragmenty „Jak zostałam wiedźmą” i sprawdzała reakcje.
więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
 • więcej
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Dorota Masłowska - książki i płyty

Płyty:

 • Społeczeństwo jest niemiłe (2014)

Książki:

 • Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (2002)
 • Paw królowej (2006)
 • Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku (2006)
 • Między nami dobrze jest (2008)
 • Kochanie, zabiłam nasze koty (2012)
 • Jak zostałam wiedźmą (2014)
 • Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne (2015)
 • Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu (2017)
 • Inni ludzie (2018)