Twenty One Pilots

Twenty One Pilots to amerykański duet, który tworzą Tyler Joseph i Josh Dun. To obecnie jeden z najpopularniejszych zespołów, który ma na swoim koncie wiele sukcesów. W swoich utworach mieszają muzykę różnych gatunków, m.in. rock, pop, rap, czy reggae. Płyty Twenty One Pilots doceniane są nie tylko przez rzeszę wiernych fanów (The Skeleton Clique), ale także krytyków. Zespół otrzymał m.in. nagrodę Billboard Music Award oraz nagrodę Grammy za piosenkę „Stressed Out". Ich utwory wielokrotnie pojawiały się na najważniejszych listach przebojów na świecie. Grupa została także wpisana do księgi rekordów Guinnessa w kategorii najczęściej stremowanej płyty i zespołu.

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce założenia: 2009, Columbus, Ohio
  • Członkowie: Tyler Joseph, Josh Dun
  • Popularne płyty: Twenty One Pilots, Vessel, Blurryface, Trench, Scaled And Icy
  • Gatunki muzyczne: rock, pop, alternatywna, rap, reggae

Opis zespołu

Początki

Zespół powstał w 2009 roku w Columbus w stanie Ohio i już w pierwszym roku działalności samodzielnie wydał i wyprodukował w piwnicy swoją pierwszą płytę „Twenty One Pilots” (nazywaną także „Self Tiled”). W tym roku rozpoczęła się także ich pierwsza trasa koncertowa na terenie rodzinnego stanu w klubach (m.in. z muzyką elektroniczną, czy metalem) i na różnych salach koncertowych. Występując przed różnorodną publicznością, wokalista i autor tekstów piosenek, Tyler Joseph, zaczął mieszać style i gatunki muzyczne w swoich utworach, nie ograniczając się do konkretnego rodzaju. Po wydaniu płyty w 29 grudnia 2009 roku brali także udział w konkursach, m.in. „Battle of the Band” w The Alrosa Villa.

Pierwszy skład grupy różnił się znacząco od obecnego. Pierwotnymi członkami i założycielami była trójka przyjaciół ze studiów: wokalista, autor tekstów piosenek i klawiszowiec Tyler Joseph, perkusista Chris Salih oraz klawiszowiec i basista Nick Thomas. W 2011 roku Salih i Thomas podjęli decyzję o odejściu z grupy. Joseph nie został jednak sam – dołączył do niego kolega Saliha, perkusista Josh Dun. Mężczyźni poznali się w 2010 roku na jednym z koncertów Twenty One Pilots, podczas którego Dunowi bardzo spodobała się wykonywana przez zespół muzyka oraz oryginalne teksty utworów.

Druga płyta Twenty One Pilots w nowym składzie

W lipcu 2011 roku ukazała się druga również samodzielnie wyprodukowana płyta Twenty One Pilots pt. „Regional at Best” nagrana w nowym, dwuosobowym składzie. Wraz z płytą odbyła się także trasa koncertowa po Columbus i okolicach, którą rozpoczął darmowy koncert na terenie New Albany High School. Dzięki stałemu kontaktowi z fanami za pośrednictwem mediów społecznościowych popularność zespołu zaczęła wzrastać wprost proporcjonalnie do liczby fanów na koncertach zespołu. W efekcie w listopadzie odbył się pierwszy całkowicie wyprzedany występ w Columbus' Newport Music Hall. Było to przełomowe wydarzenie w historii duetu, ponieważ za jego sprawą poczynaniami zespołu zaczęły interesować się różne wytwórnie muzyczne. Ostatecznie duet podjął współpracę z Fueled by Ramen, współpracującym m.in. z Paramore, All Time Low, czy Fall Out Boy. Swoją decyzję mężczyźni ogłosi w kwietniu 2012 roku podczas występu w Lifestyle Communities Pavilion w Columbus.

Trzecia płyta Twenty One Pilots „Vessel”

Pierwszym efektem współpracy z wytwórnią było EP zatytułowane „Three Songs” oraz niedługa trasa koncertowa z zespołami Walk the Moon oraz Neon Trees. 12 listopada 2012 premierę miał także oficjalny teledysk Twenty One Pilots do piosenki „Holding on to You” (oryginalnie pochodzącej z płyty „Regional at Best”) w reżyserii Jordana Bahata. Kolejnymi piosenkami, które doczekały się wersji wideo, były „Car Radio” oraz „Guns for Hands” wyreżyserowane przez Marka Eshlemana.

Trzecia płyta Twenty One Pilots zatytułowana „Vessel” wydana 8 stycznia 2013 roku była przełomowym albumem w dziejach zespołu. Za jej sprawą duet zyskał krajową, a nawet międzynarodową sławę osiągając wysokie miejsca na listach przebojów. Uplasował się m.in. na 58. miejscu listy „Billboard 200”, na 17. miejscu na liście Internet Albums, czy 10. na liście Alternative Albums Chart. Także piosenki „Guns for Hands” oraz „Lovely” zostały docenione i znalazły się na 21 i 67 miejscu na liście „Japan Hot 100”. Nie był to koniec sukcesów na listach przebojów. Pierwszy przebój radiowy zespołu, czyli piosenka „Holding on to You” trafiła na 11 miejsce rankingu alternatywnych utworów „Billboard 200”.

W 2013 roku duet dołączył także do trasy koncertowej zreaktywowanego zespołu Fall Out Boy, koncertując z zaproszoną również do wydarzenia grupą Panic! At the Disco. Dzięki możliwości występowania przed tysiącami widzów zespół zdobył rzeszę nowych fanów.

Duet zaczął pojawiać się także w telewizji, m.in. w programie Late Night with Conan O’Brien oraz na festiwalach muzycznych, np. na SXSW w Austin, Lollapalooza, Firefly, czy Boston Calling, zyskując coraz większą popularność. Dzięki temu w 2014 roku Twenty One Pilots rozpoczęło trasę koncertową zatytułowaną „Quiet is Violent Tour”.

Era Blurryface

Twenty One Pilots słynie z oryginalnie brzmiących piosenek będących połączeniem różnych gatunków muzycznych (m.in. rocka, hip-hopu, popu, muzyki elektronicznej, czy reggae) oraz z niekonwencjonalnych pomysłów na świat oraz historie związane z poszczególnymi płytami. Albumem, który zapoczątkował opowieść owianą wokół danego krążka, był „Blurryface” wydany 16 maja 2015 roku. Znalazł się na nim jeden z najpopularniejszych oraz najbardziej rozpoznawalnych utworów zespołu – „Stressed Out”. Za jego sprawą Twenty One Pilots znalazło się na drugim miejscu listy „Billboard Hot 100” i na pierwszym na listach Hot Rock Songs oraz Alternative Songs.

Kolejnym sukcesem zespołu związanym z czwartym studyjnym albumem była liczba sprzedanych płyt. Już po tygodniu od premiery sprzedanych zostało aż 134 000 kopii, a Twenty One Pilots po raz pierwszy trafiło na 1. miejsce  listy „Billboard 200”. Rok później zostali także narodzeni jedną z najważniejszych nagród muzycznych przyznawanych w USA – Billboard Music Award.

Wraz z płytą Twenty One Pilots przedstawili fanom postać tytułowego Blurryface’a, który uosabia niepokoje, lęki i złość wokalisty oraz „reprezentuje wszystkie rzeczy jako jednostki, ale także wszystko wokół, co jest niepewne”. Wraz z jego pojawieniem się rozpoczęła się opowieść, którą duet rozwija do dziś. Zabieg ten pozwala fanom bezpośrednio zaangażować się w promocję oraz historię budowaną zarówno w piosenkach, jak i poza nimi, m.in. na stronie internetowej. Ponadto dzięki temu działaniu sympatycy zespołu czują przynależność do społeczności zwanej The Skeleton Clique.

Emotional Roadshow i pierwszy koncert w Polsce

31 maja 2016 roku w Cincinnati (Ohio) rozpoczęła się największa trasa koncertowa Twenty One Pilots – „Emotional Roadshow”. Na początku koncerty odbywały się wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce jednak do listy dołączyły także inne kontynenty – Australia i Nowa Zelandia oraz Europa. Tego roku, 3 listopada, Twenty One Pilots po raz pierwszy odwiedziło również Polskę, występując na Torwarze przed pięciotysięczną widownią.

12 lutego 2017 roku Twenty One Pilots otrzymali swoją pierwszą nagrodę Grammy w kategorii Best Pop Duo/Group Performance.

„W Trench nie jestem sam”

Ogłoszenie premiery piątego studyjnego albumu owiane było tajemnicą. Po roku milczenia m.in. w mediach społecznościowych, w kwietniu 2018 roku na stronie sklepu internetowego zespołu pojawiła się tajemnicza wiadomość, która prowadziła na zagadkową stronę internetową. Zostawione były także wskazówki, które po rozwiązaniu prowadziły na dalsze części witryny. Oprócz samych grafik w serwisie pojawił się list od niejakiego Clancy’ego – nowej postaci wykreowanej przez Tylera i Josha.

Wkrótce potem ogłoszono datę premiery (5 października 2018 rok) nowej płyty Twenty One Pilots, pt. „Trench”. Zapowiedziano także kolejną trasę koncertową zatytułowaną „The Bandito Tour”, w ramach której 15 lutego 2019 roku w Atlas Arenie w Łodzi odbył się drugi koncert zespołu w Polsce. Płyta „Trench” szybko znalazła się na liście „Alternative Albums” oraz „Billboard Top Rock Albums”. Również poszczególne utwory zajmowały wysokie miejsca na liście przebojów „Hot Rock Song”.

Zarówno na płycie, jak i w materiałach na stronie internetowej, czy mediach społecznościowych Twenty One Pilots odsłaniali kolejne wskazówki i tajemnice dotyczące kreowanego przez nich świata. Tym razem fani mogli dowiedzieć się, czym jest często wspominana Dema, co oznacza określenie Folina Sahlo, kim jest tajemniczy Nico, co oznacza kolor żółty (#FCE300), w którym utrzymane są materiały promocyjne, kim są Banditos, czy co oznacza sęp na okładce albumu.

Niebieska era „Scaled And Icy”

Już w marcu 2019 roku w rozmowie z „NME” duet wspomniał, iż pracuje nad tekstami, postaciami oraz kontynuacją historii w szóstym albumie. Jednak dopiero na początku 2021 roku Twenty One Pilots zaczęli informować za pośrednictwem mediów społecznościowych o powstawaniu nowego albumu. Zapowiedzieli także datę premiery – 21 maja 2021 roku. Na początku i na końcu kwietnia duet zaprezentował także dwa utwory z nadchodzącej płyty – „Shy Away” i „Choker” oraz okładkę z niebieskim smokiem o imieniu Trash.

Fani natychmiast zaczęli analizować symbole oraz teksty piosenek, które sugerują, iż „Scaled And Icy” jest kontynuacją i być może zakończeniem opowieści rozpoczętej w „Blurryface”. Również kolor przewodni nowej ery – kolor niebieski – może sugerować, iż album ten jest końcem dotychczasowej narracji.

Co ciekawe najnowsza płyta Twenty One Pilots powstawała w nietypowych okolicznościach – zespół nagrywał ją oddzielnie. Podczas lockdownu Tyler napisał i samodzielnie wyprodukował album w swoim domowym studiu nagraniowym, natomiast Josh dogrywał swoje partie perkusyjne w profesjonalnym studiu.

Ciekawostki:
  • Pomysłodawcą nazwy zespołu Twenty One Pilots jest Tyler Joseph. Jego inspiracją była sztuka Arthura Millera „Wszyscy moi synowie”, w której autor przedstawił dylematy moralne związane z II wojną światową. Opisał w niej historię właściciela firmy produkującej części do samolotów, który odkrył, iż produkowane w jego fabryce części są wadliwe. Mężczyzna miał dylemat, czy powinny być wycofane, przez co straciłby sporą sumę pieniędzy, czy powinny być jednak sprzedane. Ostatecznie podjął decyzję o wypuszczeniu wybrakowanych części, w efekcie czego zginęło dwudziestu jeden pilotów (w tym syn mężczyzny),
  • Twenty One Pilots mają na swoim koncie dwa wpisy w księdze Guinnessa – pierwszy w kategorii najczęściej stremowanej płyty oraz zespołu, drugi zaś za najdłużej trwający klip muzyczny – teledysk do piosenki „Level of Concern”, w którym wykorzystano materiały nadesłane przez fanów, wyświetlany był przez 4264 godziny (ponad 178 dni),
  • Utwory Twenty One Pilots nie tylko opowiadają historię wykreowaną przez duet, ale nawiązują także do religii. Tyler Joseph bowiem jest praktykującym chrześcijaninem, dlatego w pisanych przez siebie piosenkach często nawiązuje do wiary, czy swoich dylematów związanych z nią. Ponadto teksty piosenek prezentują zmagania Josepha ze swoimi lękami, niepewnością, złością, wahaniem, miłością,
  • Kolory oraz postacie pojawiające się na poszczególnych płytach nie są przypadkowe. Narrację tę rozpoczął Blurryface, który prawdopodobnie został pokonany w erze Trench. W efekcie jednak Tyler i Josh prawdopodobnie trafili do tajemniczej, propagandowej Demy,
  • Po podpisaniu kontraktu z Fueled by Ramen Tylerowi Josephowi udało się wynegocjować zachowanie praw własności do płyty „Twenty One Pilots”, która dostępna jest w wersji cyfrowej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku albumu „Regional at Best”, którego prawa przysługują wytwórni. Wskutek tego album został wycofany ze sprzedaży i nie jest dostępny. Tym samym utwory takie jak „Be Concerned”, „Clear”, „Anathema”, „Slowtown”, czy „Ruby” nie są komercyjnie udostępnione.
więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Twenty One Pilots - płyty