Riverside

Riverside to polski zespół progresywny, powstały w Warszawie w 2001 roku. Członkowie zespołu to Mariusz Duda, Piotr Kozieradzki i Michał Łapaj, a także Maciej Meller, który gra na gitarze na koncertach, zastępując zmarłego w 2016 roku Piotra Grudzińskiego. Styl muzyczny Riverside to przede wszystkim rock/metal progresywny, a teksty śpiewane są w języku angielskim. Do najbardziej znanych utworów zespołu należą single „Loose Heart”, „Conceiving You”, „02 Panic Room” czy „River Down Below”.

 

Podstawowe dane:

  • Rok i miejsce założenia: 2001, Warszawa
  • Gatunek muzyczny: rock, metal progresywny
  • Członkowie zespołu: Mariusz Duda, Piotr Kozieradzki i Michał Łapaj, Maciej Meller

Opis zespołu

Powstanie Riverside i progresywny styl muzyczny

W 2001 roku, w Warszawie, doświadczeni muzycy metalowi: Piotr „Mittloff” Kozieradzki (perkusista) i Piotr „Grudzień” Grudziński (gitarzysta) założyli progresywny zespół Riverside, zapraszając do współpracy Mariusza Dudę (wokalistę i basistę) i Jacka Melnickiego (grającego na instrumentach klawiszowych). W 2003 roku Jacka Melnickiego zastąpił Michał Łapaj, który pozostał w zespole do dziś (rok 2022). Piotr Grudziński zmarł nagle na początku 2016 roku i od tego czasu na koncertach zastępuje go Maciej Meller. Zespół wykonuje muzykę z pogranicza rocka progresywnego i metalu progresywnego. Piotr Kozieradzki wspomina na oficjalnej stronie zespołu, że jedną z jego największych inspiracji muzycznych jest brytyjski zespół Marillion, jeden z flagowych wykonawców rocka (neo)progresywnego, działającego od ponad czterech dekad. W 2002 zespół nagrał pierwsze demo zatytułowane „Riverside”, a rok później ukazał się pierwszy album studyjny.

Riverside – płyty i minialbumy

Debiutancka płyta Riverside, „Out of Myself” ukazała się w 2003 roku pod szyldem wytwórni Laser's Edge i Mystic Production, a wiodącym singlem był „Loose Heart”. Oczekiwanie na drugą płytę miał umilić fanom zespołu minialbum „Voices in My Head” wydany w marcu 2005 roku. Już w październiku ukazał się album studyjny „Second Life Syndrome” z singlem-balladą „Conceiving You”, docenionym przez słuchaczy radiowej „Trójki”. Dwa lata później Mystic Production wydał album „Rapid Eye Movement” z singlami „02 Panic Room” i „Schizophrenic Prayer”. Na rynku zagranicznym album został dystrybuowany przez wytwórnię InsideOut Music jako wersja dwupłytowa. W Polsce dodatkowe utwory znalazły się na płycie z singlem „02 Panic Room”. W 2009 roku ukazała się czwarta płyta Riverside „Anno Domini High Definition” (2009) (której tytuł zainspirował książkową biografię zespołu „Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości”). Rok 2011 upłynął zespołowi pod znakiem trasy koncertowej z okazji 10-lecia i „urodzinowego” minialbumu „Memories in My Head”. W tym czasie Riverside stali się sławni również za granicą i następna płyta, „Shrine of New Generation Slaves” (2013) z singlem „Celebrity Touch”, dotarła także na listy przebojów pięciu krajów europejskich. Szósta i siódma płyta Riverside to nominowane do Fryderyków „Love, Fear and the Time Machine” (2015) oraz złota płyta „Wasteland” (2018). W czerwcu 2022 roku grupa ogłosiła, że pracuje nad nowym albumem, który ma się ukazać na początku 2023.

Riverside - kompilacje i nagrody

Oprócz albumów studyjnych i EP-ek Riverside ma w swoim dorobku także albumy live, DVD i kompilacje, w tym „Eye of the Soundscape”, która ukazała się w 2016 roku, już po śmierci Piotra Grudzińskiego, czy urodzinowe kompilacje z okazji dwudziestolecia zespołu „Riverside 20 - Vol.1 The Shorts” i „Riverside 20 - Vol.2 The Longs” (2021). Okładki większości albumów Riverside projektował amerykański grafik Travis Smith, znany z podobnej współpracy z metalowymi zespołami z całego świata. Za swoją twórczość zespół otrzymał szereg nagród muzycznych, w tym Progressive Music Awards 2016 w kategorii „Zespół/artysta roku”. Riverside byli także wielokrotnie notowani w plebiscytach „Teraz Rock”, „Mystic Art”, plebiscycie magazynu „Metal Hammer” czy „Gitarzysta”

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
Nośnik
Cena
Ocena