Red Hot Chili Peppers

Red Hot Chili Peppers to zespół rockowy z Los Angeles, działający od 1983 roku. RHCP to jedna z najpopularniejszych grup muzycznych na świecie, upamiętniona w muzeum rocka - Rock and Roll Hall of Fame w Ohio. Stworzyła takie przeboje jak „Californication”, „Otherside” czy „Under the Bridge”.  Zespół ma na swoim koncie 12 albumów studyjnych, kilkadziesiąt singli, kompilacje, minialbumy i płyty koncertowe. Red Hot Chili Peppers zdobyli wiele nagród muzycznych, m.in. Grammy, MTV Awards, American Music Awards, Brit Awards i inne. Najnowszy album Red Hot Chili Peppers to „Unlimited Love”, który ma ukazać się w 2022 roku. 

Podstawowe dane:

 • Skład zespołu: Anthony Kiedis (wokal), Michael „Flea” Balzary (bas), Chad Smith (perkusja) i John Frusciante (gitara)
 • Nagrody: Grammy, MTV Awards, American Music Awards, Brit Awards i inne
 • Znane utwory: Californication, Scar Tissue, Otherside
 • Gatunek muzyczny: funk rock, funk metal, rock alternatywny, rap rock

Opis zespołu

„The Red Hot Chili Peppers” – płyta i zespół funk-rockowy 

W 1983 roku czterech licealistów ze szkoły Fairfax High School w Los Angeles założyło zespół rockowy pod nazwą Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem. Byli to Anthony Kiedis, Hillel Slovak, Michael Balzary (Flea) i Jack Irons, a zespół niedługo potem zmienił nazwę na Red Hot Chili Peppers. Zainspirowani funk rockiem i punkiem, początkowo występowali w lokalnych klubach, głównie improwizując. Pod koniec 1983 roku manager Lindy Goetz zaproponował im nagranie płyty w wytwórni muzycznej EMI. Slovak i Irons grali jeszcze w innym zespole, dlatego do nagrania swojego debiutanckiego albumu Kiedis i Flea zatrudnili perkusistę Cliffa Martineza i gitarzystę Jacka Shermana. Pierwsza płyta Red Hot Chili Peppers ukazała się latem 1984 roku i nosiła tytuł „The Red Hot Chili Peppers”. Sprzedano ją w około 300 tysiącach egzemplarzy. 

Kolejne płyty Red Hot Chili Peppers, dramaty i sukcesy 

Kolejny album Red Hot Chili Peppers „Freaky Styley” ukazał się w 1985 roku i nie zdobył wielkiej popularności. Dwa lata później zespół nagrał płytę „The Uplift Mofo Party Plan”, która ulokowała się w drugiej setce listy HOT 200 magazynu Billboard. Niektórzy członkowie zespołu uzależnili się od narkotyków, co skończyło się tragicznie: w 1988 roku Hillel Slovak zmarł z przedawkowania heroiny. Wstrząśnięty śmiercią przyjaciela Jack Irons postanowił odejść z zespołu. Grupa musiała przyjąć nowych muzyków na ich miejsce. Po próbach z różnymi kandydatami przyjęto gitarzystę Johna Frusciante i perkusistę Chada Smitha. Pozostają oni w RHCP do dziś, choć Frusciante dwukrotnie odchodził i wracał do zespołu, zastępowany przez Davida Navarro i Josha Klinhoffera. Ostatni raz powrócił w 2019 roku, po dziesięcioletniej przerwie. W 1989 roku RHCP nagrali swoją czwartą płytę „Mother’s Milk”, pierwszą, która odniosła duży sukces komercyjny. Red Hot Chili Peppers dalej działali, choć zespołem targały konflikty i następowały zmiany w składzie osobowym. Nagrali jednak kolejne dwie płyty, które weszły na szczyty notowań muzycznych i uzyskały status platynowych: „Blood Sugar Sex Magik” (1991) i „One Hot Minute” (1995).  

Od „Californication” do „Unlimited Love” – ponad dwie dekady twórczości RHCP 

Po pierwszym odejściu i powrocie Johna Frusciante Red Hot Chili Peppers nagrali swój najsłynniejszy album „Californication” (1999), z promującym płytę singlem o tym samym tytule. Album i singiel jeszcze powiększyły popularność grupy. Płyta stała się wielokrotnie platynową, a singiel długo utrzymywał się w czołówkach list przebojów na całym świecie. Zespół otrzymał za nie wiele nagród, w tym Grammy i MTV Awards. Utwór „Californication” należy do najczęściej wykonywanych utworów RHCP. Inny singiel z tego albumu, „Scar Tissue” został wyróżniony nagrodą Grammy jako „Najlepsza Piosenka Rockowa 2000”. Kolejne płyty Red Hot Chili Peppers to: „By the Way” (2002), „Stadium Arcadium” (2006), „I’m With You” (2011), „The Gateway” (2016) i „Unlimited Love” (2022).  

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Dowiedz się więcej o Red Hot Chili Peppers

Wszystkie artykuły

Red Hot Chilli Peppers - płyty

 • The Red Hot Chili Peppers (1984)
 • Freaky Styley (1985)
 • The Uplift Mofo Party Plan (1987)
 • Mother’s Milk (1989)
 • Blood Sugar Sex Magik (1991)
 • One Hot Minute (1995)
 • Californication (1999)
 • By the Way (2002)
 • Stadium Arcadium (2006)
 • I'm with You (2011)
 • The Getaway (2016)